Spring Dersleri – Spring Nedir ?

Merhaba arkadaşlar,
Mobilhanem.com sitemiz üzerinden anlatacak olduğumuz yeni bir yazı dizisine başlıyoruz. Spring Eğitimleri adını vereceğimiz bu yazı dizisinde Spring nedir sorusuna cevap bulacağız ve Spring Projelerinin kullanımından bahsedeceğiz.

Spring Nedir

Spring Nedir ?

Spring sağladığı projelerle yazılımcıların enterprise uygulamalar yapmasını kolaylaştırır. Kendi tanımlarıyla tekerleği yeniden icat etmeye gerek kalmadan geliştirme yapılabilmesine olanak sağlar. Spring projeleri binlerce yazılımcı tarafından kullanılmaktadır ve java web uygulamaları geliştirme konusunda oldukça popülarite edinmiştir.

Spring Projeleri

Spring projeleri JVM tabanlı olarak çalışırlar dolayısıyla java bilgisi gerekmektedir. Dersleri işlerken java bildiğinizi düşünerek ilerleyeceğiz. Bu noktada eksiğiniz olduğunu düşünüyorsanız bu linkten Java derslerimize erişebilirsiniz.

Spring projeleri yazılımcıya konfigürasyon, güvenlik, web uygulamaları, big data gibi birçok konuda gereken altyapıyı sağlar. Spring Boot, Spring Data, Spring Framework, Spring Security sağlanan projelerden bazılarıdır. Springin sağladığı tüm projelere bu linkten erişebilir, inceleyebilirsiniz.

Spring projeleri modüler olarak kullanılabilmektedir. Yani, uygulamanızda ihtiyacınız olan altyapı için uygun projeyi seçip kullanabilirsiniz veya yine ihtiyacınıza göre birden fazla projeyi bir arada kullanabilirsiniz. Daha iyi anlaşılması adına projelerin kullanımına yönelik bir örnek verecek olursak, Spring Framework (ilerleyen derslerde daha detaylı inceleyeceğiz) kullanarak bir web uygulaması geliştirmeye karar verdiniz diyelim. Bu uygulamanız için veri tabanına erişim sağlamanız da gerekeceğini varsayalım. Veri erişimi noktasında yine spring tarafından sağlanan Spring Data projesini kullanabilirsiniz. Böylece uygulamanızı Spring Framework ve Spring Data projelerini bir arada kullanarak gerçekleştirmiş olursunuz. Spring Data kullanmak istemediniz diyelim, sorun değil, Springin modüler yapısı sizi kendi projelerini kullanmanız için zorlamıyor, alternatif olarak Hibernate (şuan için Spring Data alternatifi olarak bilmemiz yeterli) kullanabilirsiniz. Bu şekilde de uygulamanızda sadece Spring Framework projesinden yararlanmış olursunuz.

Sonuç Olarak…

Sonuç olarak, Spring birçok alanda (veri erişimi, güvenlik, konfigürasyon…) uygulamalarımız için gerekli altyapıyı sağlamaktadır. Spring projeleri kendi alanlarında kayda değer bir iş yükünü yazılımcıdan alır. Yazılımcıya senin ihtiyacın olan bu işi nasıl yapacağımı ben biliyorum, tekerleği yeniden keşfetmene gerek yok, bu konuyu bana bırak sen diğer işlerine yoğunlaş der. Bu sayede yazılımcı olarak bizler uygulamamızın kalan kısımlarına yoğunlaşma, daha çok vakit ayırma imkanı buluruz. Modüler yapısı ile yazılımcıya kısıtlar koymadan istenilen projeyi kullandırması, ciddi bir iş yükünü yazılımcıdan alarak hayatını kolaylaştırması Springi tercih sebebi yapmaktadır.

İlgi alanımız web uygulamaları olduğu için, Spring derslerine enterprise web uygulamalarımız için altyapı sunan Spring Framework ile başlayacağız. Sonrasında bir uygulama geliştirilirken Spring Framework yanında ihtiyaç olabilecek projeleri (Spring Boot, Spring Data…) sırasıyla işlemeyi planlıyoruz. Ayrıca her proje için daha iyi anlaşılabilmesi adına “Hello World” tadında örneklerle ilerleyeceğiz.

Tüm Spring Dersleri için tıklayınız..

Osman Alper Öcal

Software Engineer. Web developer. MS candidate.

Yorum Yaz

Haftalık Bülten

Mobilhanem'de yayınlanan dersleri haftalık mail almak ister misiniz?