iOS 13 ile Gelen Yenilikler

iOS 13
iOS 13 ile Gelen Yenilikler

Merhaba arkadaşlar,
Mobilhanem.com’da iOS 13 ile Gelen Yenilikler yazısı ile birlikteyiz. iOS Apple ‘ın iPhone telefonlar için geliştirdiği bir işletim sistemi. iOS’un en gücel sürümünü Apple’ın geleneksel etkinliği olan Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansında (World Wide Developer Conference) Haziran 2019’da iOS 13 olarak duyurdu. Peki bu iOS 13 ne gibi özellikler getirecek?

iOS 13 ile birlikte, Apple, genel deneyimini daha iyi hale getirmeyi amaçlayan bazı yeniliklerle birlikte iPhone kullanıcılarının da istediği birçok özellik getiriyor. Apple, iPad cihazlar için iPadOS 13’ü iOS 13’ten ayırdı, böylece kullanıcılar arasında çok fazla kafa karışıklığı yaratmadan her cihazın kendine göre yeni ve farklı özellikleri olacak. iOS 13 ile gelen bir dünya özellik var, ben size bir iPhone kullanımında hayatınızı kolaylaştırcak özelliklerden bahsedicem. Tabi bir de bir geliştirici olarak iOS 13’ün geliştiricilere ne gibi yararları olacak onları anlatacağım.

DARK MODE

resim-1: ios-13 Dark Mode

iOS 13, işletim sistemine Karanlık mod ekleyerek ekranların koyu renge bürünerek daha şık ve net bir hal almasını sağlıyor. Karanlık modun asıl olayı koyu olması değil, MacBook ya da iMac kullanlar bilir, Apple ekranlarında insan gözünün sağlığına önem verir. Hem karanlık mod sayesinden insan gözünün en az seviyede zarar görmesini sağlıyor hemde yeni iPhone’lar ile gelen OLED teknolojisi ile Phone’larda pil ömrünün artmasına yardımcı olacaktır.

Kullanıcılar, Karanlık modu manuel olarak etkinleştirme veya özel bir program ile ayarlayabilecekler. Gündoğumu/günbatımı programına bağlı olarak Karanlık modunu otomatik olarak kullanabilirler.

Apple, üçüncü taraf uygulamaların yararlanabileceği iOS 13’e bir Karanlık mod API’si de ekledi. Sistem temasına bağlı olarak, üçüncü taraf uygulamalar da açık ve koyu temaları kullanabilecekler.

Apple ile Giriş

resim-2: ios-13 Apple ile Giriş

Güvenliğe önem verenler için güzel bir özellik olarak Apple ile giriş. Apple ile giriş yapma, mevcut hesaplarınızı diğer uygulamalara ve hizmetlere hızlı ve kolay şekilde giriş yapmak için kullanmanıza izin vermek üzere tasarlanan Twitter, Google ve Facebook gibi şirketlerden mevcut giriş yapma seçeneklerine gizlilik odaklı yeni bir alternatiftir.

Apple ile giriş yapmayı Google, Twitter ve Facebook giriş seçeneklerinden ayıran en öenmli özellik Apple ile giriş yaptıktan sonra ‘Apple sizi izelemiyor’ diyorlar. (Yerseniz ;))

Performans

resim-3: Performans

Apple, bir kez daha daha hızlı performansa odaklandığını belli etti. Örneğin, iPhone’unuzun Face ID ile kilidini açmak yüzde 30 daha hızlı. Apple uygulamaların boyutlarını yüzde 50 daha küçük hale getirerek uygulamaların App Store’dan indirme işlemi hızlanıyor. Güncellemeler de yüzde 60 daha küçük. Sonuç: uygulamalar için koşma/çalışma hızı artık 2 kat daha hızlı.

‘Find My’ Uygulaması

resim-4: Find My

Farklı olarak ve ilgi çekecek olan bir diğer özellik ise Find My uygulaması. Apple, iOS 13’te eskiden Apple cihazlarda oldukça işe yarayan ve en çok çalınma durumlarında kullanılan Arkadaşlarımı Bul ve iPhone’umu Bul özelliklerini birleştirdi; bu birleşim, arkadaşlarınızı ve kaybolan aygıtlarınızı daha hızlı ve kullanımı kolay bir arabirim ile bulmanıza olanak sağlar.

İPhone’umu Bul ve Arkadaşlarımı Bul bir uygulamada bir araya geldi.
Asıl önemli olan ise, Wi-Fi’ye veya cep telefonuna bağlı olmayan cihazları izlemenize yardımcı olmak için kalabalık kaynaklı şifreli bir Bluetooth sinyali kullanmasıdır.

Hepsinden iyisi, Arkadaşlarımı Bul bizim için her zaman işe yaramadıysa da, Apple şimdi ilgi çekici olan bu yeni iOS 13 uygulamasıyla konum takibi için harita kısmına daha büyük bir vermeye başladı gibi görünüyor.

Fotoğraflar

resim-5: Fotoğraflar

Fotoğraflar uygulamasındaki ana Fotoğraflar sekmesi, iOS 13’te yepyeni bir görünüme kavuşuyor ve en iyi fotoğraflarınızı öne ve merkeze getiriyot, böylece anılarınızı bir bakışta yeniden canlanır. Tüm fotoğraflarınızı görüntülemenin yanı sıra, gün, ay ve yıla göre düzenlenmiş görüntüleri görüntüleme seçenekleri de var.

Fotoğraf ve Videoları Düzenleme

resim-6: Video Düzenleme

Fotoğraflar kısmında da bahsettiğim gibi artık video ve fotoğrafların düzenlenmesinde, ayrıştıtılmasında gösterilmesinde, aranan fotoğrafın bulunmasında (bence en önemlisi) ve videoların otomatik olarak oynatılmasında tamamı ile Makine Öğrenmesi kullanılıyor.

Bunlara ek olarak hem fotoğrağ düzenlenmede yeni özellikler hem de esdkiden ve şimdi fotoğraflarda kullanılacak olan düzenleme özelliklerinin tamamı artık videolar üzerinde de kullanılabilecek.

Daha Hızlı Face ID

iOS 13, geliştirirken Face ID’yi geliştirmemek büyük bir hata olurdu. Apple, iOS 13’teki Face ID’nin iOS’teki Face ID’den % 30 daha hızlı olduğunu ve iPhone X / XS / XR cihazlarında iOS 13’ü denemeye başladığınızda hız iyileştirmelerinin açıkça görüneciğini iddia ediyor. Henüz kullanmadığım için yorum yapmayacağım.

Note: Sırada Harita özelliği var ve bu alanda da yeni ve güzel özellikler getirilmiş ama Apple Harita Türkiye’de yeteri kadar iyi olmadığı için özellikle bahsetmiyeceğim.

Hızlı Klavye

resim-7: Hızlı Klavye

iOS 13, QuickPath Klavye adı verilen ve parmağınızı iPhone’un ekranından kaldırmadan bir harften diğerine kaydırmanızı sağlayan hızlı kaydırmalı klavye özelliğini getiriyor. QuickPath varsayılan olarak açık, ancak Genel> Klavyeler altındaki “Yazma için kaydır” özelliğini kapatarak Ayarlar kısmından devre dışı bırakılabilirsiniz.

Hızlı klavye gelişmiş kelime tahmini özelliğinin yanı sıra 38 yeni dil klavyesi getiriyor ve Dikte etme özelliği (dineyerek) artık bir kullanıcının cihazda etkin olan klavye dillerine dayanarak hangi dili konuştuğunu saptayabilir (dört dile izin verilir).

Geliştirici tarafına gelen özellikler:

Augmented Reality – Arttırılmış Gerçeklik

resim-8: Augmented Reality

ARKit 3, insan hareketini uygulamanıza entegre etme yeteneği olan inanılmaz farkındalık yaratan bir özellik, AR içeriğinin gerçek dünyadaki insanların gerisinde ve arkasından gerçekçi bir şekilde önünden geçmesini sağlayan yeni Kişi Yerleştirme özelliğini sunar. Reality Composer ile AR deneyimlerini prototiplemek ve üretmek kolaydır. AR deneyimlerini kolayca oluşturmanızı sağlayan güçlü ve yeni bir uygulama. Ve RealityKit yeni bir üst düzey artırılmış gerçeklik Framework’ü.

Siri-SiriKit ve Shortcuts

resim-9: Siri ve Shortcuts

Siri: Dünyanın en popüler akıllı yardımcısıdır. Kısayollar ve SiriKit ile uygulamalarınız, kullanıcıların sadece seslerini kullanarak işleri yapmalarına yardımcı olur. iOS 13, yeni konuşma kısayolları, daha derin kişiselleştirme ve yeni medyayı kayıttan yürütme deneyimleri ile işleri daha da güçlü ve hızlı hale getiriyor.

Shortcuts: Kullanıcıların, uygulamanızla ilgili görevleri sesleriyle veya Shortcuts API’sıne dokunarak hızla gerçekleştirmelerine yardımcı olun. Siri, kilit ekranında, Arama’da veya Siri izleme gerektiğinde uygun kısayollar önermek için kullanıcıların günlük rutinlerini akıllıca eşleştirir.

SiriKit: Uygulamalar, uygulamanız çalışmıyorken bile Siri ile iletişim kuran bir uzantı oluşturmak için SiriKit’i kullanır. Uzantı, belirli etki alanlarına kaydolur v e şöyle çalışır. Örneğin, bir mesajlaşma uygulaması Mesajlar alanını ve mesaj gönderme amacını desteklemek için kayıt edebilir. Siri, ses ve doğal dil tanıma dahil tüm kullanıcı etkileşimlerini yönetir ve bilgi almak ve kullanıcı isteklerini yerine getirmek için çalışır.

Swift UI

Benim açımdan en önemli olan yenilik Swift UI, Xcode 11, MacOS Catlina ve iOS 13 gerektiren bir özellikler. Kullanmak için henüz erken ama rakiplerini sağlam bir şekilde ezecek bir özellik. Swift UI için ayrı ve detaylı bir yazı yazacam hatta ilerleyen zamanlarda eğitimlerime dahil edecem ama şu an bilgi amaçlı biraz bahcedeceğim.

resim-10: Swift UI

SwiftUI, Swift’in gücüyle tüm Apple platformlarında kullanıcı arayüzleri oluşturmanın yenilikçi ve son derece basit bir yolu olack. Tek bir araç ve API kümelerini kullanarak herhangi bir Apple cihazı için kullanıcı arayüzleri oluşturabileceksiniz. Okunması kolay ve yazması ondan da kolay olan bildirimsel bir Swift sözdizimi ile SwiftUI, kodunuzu ve tasarımınızı mükemmel bir şekilde senkronize ederek yeni Xcode tasarım araçlarıyla sorunsuz bir şekilde çalışır. Dinamik Tip, Karanlık Mod, yerelleştirme ve erişilebilirlik için otomatik destek getiriyor ve SwiftUI ile yazdığınız kod satırları oldukça güçlü olacak.

Diğer Özellikler

iOS 13 sadece bu anlattıklarım ile kalmıyor hatta ben çok azından bahsettim ama önemli olanlarından bahsettim. Dilerseniz Göze çarpan özellikleri birde Apple gözü ile linkten bakabilirsiniz ya da kaynak olarak da kullandığım iOS ile gelecek olan tüm özelliklere deteylıca yine Apple sayfasından bakabilirsiniz.

iOS 13 Destekleyen Cihazlar

 

 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone XS Max
 • iPhone XS
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone 8
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone 6s
 • iPhone SE

 

Yayınlanma Tarihi

19 Eylül 2019 Çarşamba günü yayınlanacak. Ben bu yazıyı yazarken iOS 13 yayınlanmak üzere ama siz okurken yayınlanmış olacak. iPhone cihazınız eğer destekliyor ise Ayarlar>Genel>Yazılım Güncelleme kısmından güncellemeyi kontrol edebilirsiniz.

 

Evet arkadaşlar Mobilhanem.com da iOS 13 ile Gelen Yenilikler yazımızda iOS 13 güncellemesi ile gelecek olan özelliklerin önemli ve kullanırken hayatınıza kolaylık sağlayacak özelliklerinden bahsettik. Eğer ilgileniyorsanız iOS Uygulama Geliştirme ve Swift eğitim serilerimizden faydalanabilirsiniz. Onlardan ayrı olarak arada bir bunun gibi yazılar yazmaya çalışacağım. Sıradaki konumuz ise bir iPhone 11 incelemesi olabilir. Aklınıza takılan bir soru ya da yanlış anlattığım bir yer olursa yorumlara yazmaktan çekinmeyin.

 

 

0

Ahmet Erdoğan

Yorum Yaz

Haftalık Bülten

Mobilhanem'de yayınlanan dersleri haftalık mail almak ister misiniz?