Yazılım Test Süreçleri

Yazılım Test Süreçleri Eğitimi

Yazılım Test Süreci, Yazılım sektöründe çalışan test uzmanlarının ve test ile ilgilenen herkesin faydalanabileceği, test ile ilgili hemen hemen her şeyi bulabileceği bir eğitim serisidir. Mobilhanem’den ÜCRETSİZ şekilde ulaşabileceğiniz bu eğitim ile çalıştığınız işler için yapılan testler de faydalı olacağını düşündüğümüz bu eğitim serisini takipte kalın.

Test Nedir?

Test günlük hayatta ve her sektörde karşımıza çıkan bir aktivitedir. İnşaat sektöründe bir bina oluşturulurken doğru şekilde yapılıp yapılmadığının kontrol edildiği, bir arabanın sağlamlık ve hız gibi kontrollerin yapıldığı her süreçte testlerin yapıldığını görürüz. Örneğin bir yazı yazdığımızda bile harflere, noktalama işaretlerine paragraf yapıları düzgün mü diye kontrol ederiz. Üretilen bir taşıt için sağlamlık, hız vb. kontrolleri için belirli test süreçleri yapılır. Bu ve bunun gibi bir çok süreçte karşımıza çıkan bu test işlemleri, Yazılım sektörünün de olmazsa olmaz bir parçasıdır.

Yazılım Testi Nedir?

Yazılım endüstrisi tarafından yapılan yazılımlar; cep telefonları tabletler bilgisayarlar vb. her sektörde kullanılır hale gelmiştir. Hayatımızı kolaylaştıran ve ihtiyaçlara cevap veren yazılımlar geliştirilmiş ve geliştirilmeye devam ediyor. Bu ürünler de oluşturulurken ihtiyacı karşılayıp karşılamadığı, doğru çalışıp çalışmadığı kontrol edilir. İşte burada Yazılım Testi devreye girer. Yazılım Testi, geliştirilen yazılım ürünün işlevsel olarak çalışıp çalışmadığını ve müşteri isteklerini karşılayıp karşılamadığını kontrol eden aktiviteler bütünüdür.

Yazılım Test Süreci Nedir?

Belirli ve sıralı bir şekilde tanımlanmış, planlanan ve gerçekleştirilerek sonuçları kaydedilen aktivitelerden oluşur. Bu aktivitelerin oluşturduğu süreç izlenerek hataların varlığına odaklanılır. Yazılım Test sürecinde genel anlamda; Testlerin planlanması, tasarlanması, testlerin yürütülmesi ve hata yönetimin yapıldığı son olarak da kapanış aşaması bulunur.

Eğitimden Kimler Faydalanabilir?

Yazılım sektöründe test uzmanı olarak çalışmak isteyenler, iş mülakatlarına hazırlananlar, test ile bilgiler almak isteyecek diğer BT paydaşları, Yazılım Test süreci iyileştirmek isteyen şirketler, ISTQB sertifikası almak isteyenler bu eğitim serisini takip edebilirler.

Yazılım Test Süreci Eğitim Kapsamı

Bu eğitim serisinde Yazılım Geliştirme süreçleri, yazılım geliştirme modelleri, Yazılım Test süreci ve yazılım test süreç iyileştirme ve olgunluk modelleri bu olgunluk modellerinden TMMi bu eğitim kapsamındadır . Test Yönetimi, Test Düzeyleri, Test Tasarım Teknikleri, Test Türleri ve daha fazlası bu eğitim serisi kapsamı içinde olacak şekilde vermeye çalışıyoruz.

184

Haftalık Bülten

Mobilhanem'de yayınlanan dersleri haftalık mail almak ister misiniz?