Android Date Picker ve Time Picker Kullanımı

Merhaba Arkadaşlar,

mobilhanem.com üzerinden anlattığımız/yayınladığımız derslere Android’de Date ve Time Picker Kullanımı ile devam edeceğiz.

Uygulamalarımızda bir çok yerde saat ve ya tarih seçtirmek zorunda kalabiliriz.Bunu bir Edittext kullanıp kullanıcının manuel olarak girmesini sağlayabiliriz ama bu çok zahmetli bir yöntemdir.Çünkü formata uygun yazması için çok fazla kontrol eklemeniz gerekecektir. İşte burda Date ve Time Picker bize yardımcı oluyor ve bizim istediğimiz formatta seçtirip istediğimiz yere yazdırıyoruz(TextView,Edittext vs..).

Ben yine küçük bir uygulama ile konuyu örneklendirdim. Uygulamada iki buton var, biri time picker diğeri ise date picker açıyor.İstediğimiz saat ve tarihi seçtikten sonra Ayarla butonuna basınca sectiğimiz saat ve tarihi Textview’lere yazdırıyorum.

Konuyu fazla uzatmadan uygulamaya geçelim.Kaynak Kodları indirerek daha iyi anlayabilirsiniz.Ben kod üzerinde gerekli açıklamaları yapmaya çalıştım.

Bu dersimde anlatmak istediklerim bu kadar. Konu hakkında soru görüş ve önerilerinizi çekinmeden yorum bırakabilirsiniz.Sizlerden ricamız facebook.com/mobilhanem sayfamızı beğenmenizdir.

Birdahaki dersimde görüşmek dileğiyle kendinize iyi bakın.

Tüm Android Ders, Proje ve Kaynak Kodlar için tıklayınız.

2

Taha Kırca

iOS & Android & Apple Watch Developer, Mobilhanem.com yazarı, Karadeniz Uşağu, Ordu Sevdalısı

14 Yorum

  • Merhaba uyarın için teşekkür ederim ancak şimdi tekrar kontrol ettim ve doğru çalışıyor.çalıştırdığın cihazın tarihinde sorun olabilir mi?

   • tarih doğru. Çok önemli değil zaten . Daha önce javada bir programla uğraşırken epey sıkıntı yaratmıştı bana ondan yazdım. Kütüphaneden dolayı 1 eksik gösterebiliyormuş diye okumuştum.

    • Aynı sorunu bende javascript ile uğraşırken yaşamıştım.Ayı manuel 1 artırmıştım. Ama dediğim gibi uygulamada yaşamadım.Yinede uyarın için teşekkür ederim.

 • Date Picker otomatik olarak ayları 0 dan başlatıyor bu yüzden kullanırken aya 1 ekleyip öyle kullanın yoksa Ocak ayını 0 ncı ay olarak görürseniz şaşırmayın 🙂

 • Konusu burası değil belki ama şunu merak ediyorum ..
  Ekranda yan yana 2 buton koydum bunların altına yatay olarak ekran boyutunca çizgi çekmek istiyorum
  nasıl yapabilirim?

 • Şöyle yapalım o zaman arkadaşlar da faydalansın.
  saat için

  String minu = “0”;
  if (selectedMinute < 10) {
  minu = "0" + selectedMinute;
  } else minu = "" + selectedMinute;

  String hh = "0";
  if (selectedHour < 10) {
  hh = "0" + selectedHour;
  } else hh = "" + selectedHour;

  saat_al.setText(hh + ":" + minu);

  tarih için

  String dd = "0";
  if (dayOfMonth < 10) {
  dd = "0" + dayOfMonth;
  } else dd = "" + dayOfMonth;

  String mm = "0";
  if (monthOfYear < 9) {
  mm = "0" + (Integer) (monthOfYear + 1);
  } else mm = "" + (Integer) (monthOfYear + 1);

  tarih_al.setText(dd + "/" + mm + "/" + year);

  hadi kolay gelsin 🙂

 • Peki bu time picker kullanırken örnek veriyorum saat 12’yi seçtirtmeme özelliği var mı ? yani saat 12 bulanık gözükecek gibisinden

 • Merhaba;

  Ben 2 adet tarih ve zamanı ( başlama ve bitiş) datepicker ve time picker ile alıp istediğim edittext içine yazdırabiliyorum.Buraya kadar herşey normal ,fakat bu iki zaman bilgisi arasındaki farkı hesaplatamıyorum başka bir edit text içine yazdırabilmek için.Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.

Haftalık Bülten

Mobilhanem'de yayınlanan dersleri haftalık mail almak ister misiniz?