Android Http Post ve JSON Parse Etme

Merhaba arkadaşlar bu dersimizde Android de Json nasıl parse edilir onu öğreneceğiz.Geçen dersimizde sunucuyla nasıl iletişim kurup nasıl veri alış-verişin de bulunulur ve Asynctask sınıfı nasıl kullanılır onu öğrenmiştik.Bu dersimiz o dersin devamı niteliğindedir. Bir önceki derse ulaşmak için tıklayınız.

Öncelikle JSON nedir kısada olsa onu anlatmaya çalışalım:

JSON kelime anlamı olarak JavaScript Object Notation manasına gelmektedir.

Yapı olarak XML e çok benzeyen JSON tipinin ana amacı veri alış verişi yaparken daha küçük boyutlarda veri alıp göndermektir. Ayrıca kullanımı da çok kolaydır.XML gibi her dilde kullanımı vardır.Kısaca her dilin tanıdığı ortak array diyebiliriz.

JSON ı kısaca tanıdıktan sonra Android de nasıl kullanılacağına göz atalım.Bunun için ufak bir uygulama yaptım . Uygulama üzerinden anlatacağım.

Arkadaşlar öncelikle şunu belirteyim arayüz hazırlamak için kasmadım.Dersin amacı Json öğrenmek olduğu için pek uğraşmadım.Burdaki json,sunucudan gelen Json verisi öğrenmek ve mantığını anlamak için çok basit düzeyde bir Json verisidir. İlerleyen derslerde daha karışık iç içe json verileriylede uğraşacağız ve bir Login uygulaması yapıp bu Login uygulamasını facebook login, twitter login vs geliştireceğiz.

Dersimize dönelim…Gerekli olan açıklamaları zaten kod üzerinde yaptım. Ama burda üzerinde durmamız gereken yer JSONObject  sınıfıdır. Sunucudan gelen cevap string yapısındadır ve parse edilemez .Burada JSONObject  classı değişken olarak aldığı string değişkenini bir json objesine dönüştürür.Bu objede getString() metodu ile istenilen değişkenin değerini döner. Dikkat etmemiz gereken yer ise bu stringin json formatında olmasıdır.Aksi takdirde hata verir.

Sunucuda çalışan PHP dosyası ise şöyle

Elbette gerçek bir projede bu şekilde çalışılmaz. Güvenlik Önlemleri alınır. Gelen veriler kontrol edilip ona göre çalışılır. İlerleyen zamanlarada yapacak olduğum Login Uygulamasında bunlara dikkat ediceğiz ve gerekirse Mysql database kullanacağız.

Bu derste anlatmak istediklerim bu kadar. Anlamadığınız yer olursa çekinmeden soru sorabilirsiniz.
Bir dahaki derste Login uygulamasında lazım olacak olan SQLLite database kullanımından bahsedeceğim.Kendinize iyi bakın.

Tüm Android Ders, Proje ve Kaynak Kodlar için tıklayınız.

1

Taha Kırca

iOS & Android & Apple Watch Developer, Mobilhanem.com yazarı, Karadeniz Uşağu, Ordu Sevdalısı

34 Yorum

 • Hocam benim ;
  http://192.168.2.200:5555/getJsonData.json adresinde { “outlet1” : “on” , “outlet2” : “off” } json verilerim var. Json ile bu değerleri parse edip, eğer outlet1:on ise main.xml deki 1.SwitchButtonu ON konumuna getirebilirim. Aynı zamanda switch butonlada urlye outlet1:on komutunu gönderebilmem gerekiyor.

  Bu konuda yeniyim, yardımcı olabilir misiniz ?

   • Denedim fakat olmadı. Sunucudaki Json dosysının type kısmı “application/json” olarak ayarlı. Htmlde jquery ile yapiyorum ama android webviewde çok uğrastırıyor ve veri çekerken kasılıyor vede sağlıklı olmuyor.

    • Benim sana tavsiyem localde degilde gercek bir sunucuda bu islemleri php ile halletmen.sen androidden switchi degistrdiginde telefondan veriyi post edeceksin php ile aldigin post degiskenine gore switch i on veya off olarak degerini degistrecksn.Ama bunlardan önce ilk olarak sunucudan veri alman lazim. Bu arada manifest dosyasinda internet icin gerekli izini vermeyi unutma.

     • Talha hocam, olay farklı biraz 🙁 Size özelden olayı detaylı bir şekilde anlatabilirsem o zaman daha iyi yardımcı olacağınıza inanıyorum. Çok acil yardıma ihtiyacım var, yabancı kaynaklarda bulamadım 🙁

     • ömer android ile otomasyon yapmak istiyorsun anlıyorum seni. ben bi tane yaptım akıllı ev otomasyonu yardımcı olurum sana 😀

     • Akıllı ev otomasyonunu tamamladım. Android kısmı kalmıştı, onuda Httpget yöntemiyle halletim. Ama istediğim birşey daha var, jsonları parse ederken sadece Activity aktif olduğunda değil, sayfa aktif olduktan sonrada sürekli parse etmesini istiyorum. Bunu yapmak mümkünmüdür ??

  • Sorunu tam olarak anlayamadım.Burda bahsettiğin assets klasörü android
   assets klasörü ise böyle bir şey mümkün değil.Php dosyaları sadece
   sunucu üzerinde çalışır yada localinine kuracağın sunucular üzerinde
   çalısır.(xamp-wamp vs…)

 • Sorunu tam olarak anlayamadım.Burda bahsettiğin assets klasörü android assets klasörü ise böyle bir şey mümkün değil.Php dosyaları sadece sunucu üzerinde çalışır yada localinine kuracağın sunucular üzerinde çalısır.(xamp-wamp vs..)

 • İyi günler. PostClass post=new PostClass(); burdaki PostClass kırmızı renkte hata veriyor. Bu sınıfı kendiniz mi oluşturdunuz ne yapabiliriz yardımcı olur musunuz

 • İyi gunler yaptıklarınızı birebir uyguladım php dosyasını da oluşturdum hata yok ekran geliyor ama işlem yapılmıyor. Spinnerın içini doldurma işlemi yapmayacak mıyız acaba

 • Selamlar, öncelikle guzel bir makale olmus elinize saglik. Benim sorum php degilde aspx sayfada parse demezmiyiz?
  Simdiden tesekkurler

 • Merhaba hocam, öncelikle makeleniz çok yararlı olmuş teşekkür ederiz. Ben burada anlattıklarını bir uygulamamda kullanıyorum. Uygulamada veri tabanında bir veya birden çok veri çekiyorum ve bunları listView’e yazdırıyorum. Bunu nasıl yapabilirim hocam. Tek veriyi çekiyorum sorun yok ama php ile 1den fazla veriyi çekince hata veriyor ayrıca android kodlarında da düzenleme yapılması gerekiyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim hocam teşekkürler.

Haftalık Bülten

Mobilhanem'de yayınlanan dersleri haftalık mail almak ister misiniz?