Android Online Radyo Stream Uygulaması

Merhaba Arkadaşlar ,
Mobilhanem.com sitemizden anlattığımız/yayınladığımız derslerimize bu dersimizde, Android Online Radyo Stream  Uygulaması ile devam ediyoruz. Online Radyo Uygulaması yapabilmenin iki türlü yolu var biri benim anlatacağım gibi direk olarak ilgili radyo kanalının url ini stream ederek direk olarak çalıştırma, diğeri ise service alt yapısını kullanarak ( bu daha kapsamlı ) radyo uygulamasını oluşturmak.

Öncelikle Android Online Radyo Stream  Uygulamasını oluşturabilmek için çalıştırmak istediğiniz radyo kanalı bulmanız gerekiyor. Bir çok yabancı ve yerli radyo istasyonu url kaynaklarını bu siteden bulabilirsiniz. http://www.radiosure.com/stations/

Şimdi gelelim uygulamamızı oluşturmaya; uygulamamızda iki adet buton olacak start ve stop işlevlerini gerçekleştirecek. Ayrıca ses kontrolü için bir de SeekBar ekledik.

activity_main.xml

Şimdi gelelim ana activity de gerçekleşen kodları incelemeye;  initializeMediaPlayer() methodunda urli  stream ediyoruz. Eğer hatalı bir radyo url i stream etmeye çalıştığımızda try catch bloğunda hatayı yakaladığını göreceksiniz. start butonuna bastığımızda Media Player hazır hale gelir gelmez ilgili radyo yayını çalmaya başlar. stop butonuna bastığımızda ise stopMediaPlayer() methodunda eğer Media Player çalışıyorsa onu durdurup tekrardan stream olayını gerçekleştiriyoruz. FLAG_KEEP_SCREEN_ON ile  uygulamanın uyku moduna geçmesini engelliyoruz. Uygulama arka plana alınıp tekrar açıldığında radyo çalmaya devam ediyorsa tekrardan çalma işlemlerinin devam etmesini sağlıyoruz. SeekBar yardımıyla da radyonun sesini artırma ve azaltma işlemlerini gerçekleştiriyoruz.

MainActivity.java

Android Online Radyo Stream işlemlerini sizlere temel bir şekilde anlatmaya çalıştım. Uygulamamızın kaynak kodlarını indirip çalıştırdığımızda gerçekleşen işlemleri adım adım görebilirsiniz.

Android Online Stream Uygulaması

Mobilhanem.com üzerinden anlattığımız mobil uygulama geliştirme derslerine devam edeceğiz. Konu hakkında sorunuzu yorum alanından sorabilirsiniz. Konu dışı sorularınızı ve tüm yazılımsal sorularınızı sorucevap.mobilhanem.com sitemizden de sorabilirsiniz.

Bir dahaki dersimizde görüşmek dileğiyle..

1

Alper Beyler

Yüksek Lisans: Çankaya Üniversitesi / Bilgisayar Mühendisliği
Lisans: Çankaya Üniversitesi / Bilgisayar Mühendisliği (4/3.30) (2010-2014)
Lisans : Viyana Teknik Üniversitesi / Bilgisayar Bilimleri (2013)

11 Yorum

Haftalık Bülten

Mobilhanem'de yayınlanan dersleri haftalık mail almak ister misiniz?