Android SharedPreferences Kullanarak Login Ekran Yapımı

24 Yorum

 • KAYIT EKRANINDAN YENİ SAYFAYA NASIL GEÇEBİLİRİZ.SİZİN UYGULAMANIZI KENDİM DENEDİM FAKAT KAYIT YAPTIKTAN SONRA YENİ SAYG-FAYA GEÇEMİYORUM YENİ BİR LAYOUT DA YAPTIM OLMADI HATTA DENEMEK İÇİN SİZİN BU UYGULAMANIZI ECLİPSEDE KURDUM AMA ÇALIŞMIYOR KAYİT UYGULAMASI BEKLENMEDİK ŞEKİLDE DURDURULDU LÜTFEN DAHA SONRA TEKRAR DENEYİN DİYOR YARDIM EDER MİSİNİZ

  • Yeni olusturduğun activity i manifest.xml de tanımladın mı? Log cat kullanıyor musun eğer kullanıyorsan log cat çıktısını burada paylaşırsan daha iyi yardımcı olabilirim.

 • Yeni oluşturduğum activity manifest.xml de tanımladım gene
  geçmiyor.Bernim yaptığım uygulamda ana ekranda iki buton
  var biri Sign UP diğeri Sign İN SİGN UP a tıklıyorum İsim email
  password kısımları var bir de altında kayıt ol butonu var kayıt
  ol butonuna tıkladığımda tekrar beni anasayfaya atıyor neden
  attığını çözdüm çünkü benim ana
  sayfamın adı MainActivity sizin kayit ekranı uygulamanızda
  kayıt işlemi olduktan sonra Anasayfaya dön yazıyor

  Intent
  i = new
  Intent(getApplicationContext(), Anasayfa.class);
  startActivity(i);
  finish();

  bende
  benim uygulamamda ana sayfa MainActivity olduğu için
  MainActivity.class yazdım ve ana sayfaya döndü aynı
  şekilde farklı bir layout ve buna bağlı bir de Activity
  oluşturdum manifest.xml de tanımladım ve Anasayfa.class daki
  Anasayfa kısmını yeni activityle değiştirdim ama geçiş
  yapmıyor aksine The application guruprocess com.example.guru has
  stopped unexpectedly. Please try again force close yazıyor.

  Log cat
  çıktısını nasıl göndereceğimi bilmiyorum ama
  olmazsa size uygulamanın src klasörünü göndermeyi
  deneyeceğim

  • LogCat i nasıl kullanacağını internette biraz araştırmanla bulabilirsin. Oradan hatayı daha net şekilde görebiliriz. Onun dışında direk benim projemi eclipse import ederek kendi hatanın nerede olduğunu daha net bir şekilde görebilirsin. Eclipse->File ->import ->Android File ->Existing Android code ile benim projemi eclipse import et ve kendi yaptığın ile karşılaştır.

 • Kayıt ekranıyla ilgili sorunu çözdüm yardımlarınız için teşekkürler kayıt butonuna basınca bir sonraki ekrana geçiyor.

  Button kayit; buradaki ve diğer tüm Kayıt olarak yazılan butonları kayıt olarak değiştirdim ve çalıştı şimdi sıra login sayfada şimdi onunla uğraşıcam

  EditText isim,email,sifre;

  String isim_string,email_string,sifre_string;

  • Faydalı olduysa ne mutlu. Anladığım kadarıyla Android yazmaya yeni başlamışsın.Benim sana tavsiyem daha temel şeylere bakmandır. Activity kavramı activity ler arasında geçiş,buton listener. Android Xml dosyaları gibi..

 • Merhaba;

  Mobilhanem’den çok şeyler öğrendim, emeğinize sağlık.
  Ben bir hesap makinesi uygulaması yaptım. Uygulamada iki adet background var. Kullanıcı uygulama içine koyduğum butonlara basarak diğer background’lu ekrana geçiş yapabiliyor.
  Sorum şöyle: Uygulamadan Back tuşuyla veya Home tuşuyla çıkıp tekrar girdiğimde uygulama arkaplanda çalıştığı için son kaldığı yerden devam ediyor. Fakat arkaplanda uygulamayı kapattığım zaman sıfırlanıyor ve ilk ekrandan başlıyor. Benim istediğim kaydet tuşuna basarak değilde, kullanıcı hangi background’u seçtiyse, arkaplanda uygulamayı kapattığı zaman bile o ekran kalsın. Bunu nasıl yapabilirim?
  Teşekkür ederim…

  • Merhaba,
   Öncelikle yorum için teşekkür ederim.
   Kullanıcı hangi arkaplanı seçtiyse onun id’sini Sharedpref olarak kaydedersin. Sonra uygulama acılırken SplashScreen kullanıorsan orda Sharedpref deki kayda göre ilgili ekranı açtırırsın.

   • Anladım teşekkürler akşam deneyeceğim. Bir sorum daha olacak. Yaptığım uygulamalardaki ekran görüntüsü hepsini ayri ayri çözünürlükte yapmama rağmen, eclipsenin sanal cihazlarında istediğim gibi fakat telefona yukleyince farkli sağa sola kayık gösteriyor, bunun sebebi nedir ?

    • Bunun sebebi çözünürlüktür. Eclipse’n sanal cihazlarında telefonlardaki çözünürlüğü elde edemez. Şöyle düşün bilgisayarın 768X1320 çözünürlükte kurduğun sanal cihazın gerçeği full hd senin bilgisayarında o çözünürlüğü yakalayamazsın. O yüzden elinden geldiği kadar çok GERÇEK cihazda test etmen gerekir.

     • Merhaba;
      Benim kısaca ekran bu. Ya çok basit bir şeyi yazmayı unutuyorum, çözemedim bu işi:) Whitescreen yazan ikinci background oluyor. Buna nasıl SharedPreferenced uygularım? Yada SharedPref. diye class ve xml mi açmam lazım? Teşekkürler..

 • Merhaba, güzel bilgiler için teşekkürler.

  Ben benzer şekilde Oyun Level kaydını tutuyorum. Oyunda her bir level bir activityden oluşuyor. Next butonu içinde bir integer sayı değeri tutup bunu her levelda 1 artırarak gidiyorum. Anasayfada da play butonu içinde de if sorgusu ile hangi levelda kaldıysam ona intent geçişi yapıyorum. Uygulama çalıştığı sürece kaldığı leveldan devam ediyor fakat uygulamayı kapatıp açınca herşey sıfırlanıyor ve en baştan başlıyor. Uygulama kapatılıp açılıncada kaldığı yerden devam etmesini nasıl sağlayabilirim?

  • Level bilgilerini 1 artırdığında SharedPreference kaydedeceksin. Kullanıcı kaldığım yerden devam et derse Anasayfada sharedPreference da tuttuğun level bilgisini alıp ilgili intent ten baslatacaksın.

   • Aynen bende şuan onu yapıyorum fakat uygulamada gezindiğim sürece çalışıyor. Oyunda herhangi bir levelda çıkıp anasayfaya dönüyorum verdiğim intentler sayesinde play deyince kaldığım sayfaya yönleniyor. Uygulamadan çıkıp tekrar girdiğimde herşey sıfırlanmış oluyor. Shared preferences ilk defa kullanıyorum burdaki anlatımdan mantığını anlayıp denedim ve yukarıda bahsettiğim şekli ile çalışıyor. Normalde uygulamadan çıkıncada kayıtlı kalsın diye ekstra bir özelliğe gerek varmı onu bilmiyorum.

 • Merhabalar, ben yapmış olduğum bir uygulama için sadece bu dersteki gibi giriş ve kayıt ekranı eklemek istiyorum, tam olarak bu yapıyı mı kullanmam gerekli bilmiyorum ama, kullanıcı kayıt yaptığı bilgiler varsa tekrar başka bilgiler ile kayıt yapıp girebilmesini istemiyorum. Yani tek bir kayıt yapılabilmeli. nasıl bir yol izlemeliyim, yardımcı olursanız sevinirim.

 • Hocam çok sağolun faydalı bilgileriniz için kendi projeme entegre edeceğim sayenizde iyi günler Emeğinize Sağlık…

 • Merhaba. Uygulamaya birden çok kullanıcı kaydı ve girişi yapılacağı zaman sharedpreference tekrar işimize yarayabilir mi? Bu örnekte bir tane kullanıcı için sharedpreference var anladığım kadarıyla. Her kullanıcı için ayrı ayrı mı oluşturuluyor yoksa bunun otomatik bir yolu var mıdır?

 • Öncelikle sizlere teşekkür ederim. Android studio yazılımını internette araştırarak öğrendim. Şu anda kapsamlı 3. uygulamamı yazıyorum. Sizin yazılarınızda aradığım birçok şeyi buldum. Tüm arkadaşlara sitenizi tavsiye ediyorum.

 • Merhabalar. Öncelikle kaliteli türkçe içerik oluşturduğunuz için size de diğer site yöneticilerine de teşekkür ederim.Android sharedPreferences kullanımı ile ilgili bir sorunum var.Bu konu hâla aktif mi bilmiyorum ama yine de sormaya karar verdim. Sizin anlattıklarınıza göre uygulamamın login ekranını tasarladım, giriş yapınca isLogged key’i ine “true” atıyorum. Çıkış yapılmadığı sürece “true” kalıyor. Giriş ekranını mainActivity den açmadan önce kontrol edip zaten giriş yapılmışsa direk menüye yönlendiriyorum. Bu sistem emülatorde doğru çalışıyor ve uygulamayı kapatsam bile tekrar açtığımda giriş yapmamı istemiyor ama uygulamayı telefonuma yükleyip denediğimde çalışmıyor. Sebebi ne olabilir ?

 • Merhaba, bu kaydettiğimiz veriyi hangi fonksiyon ile çekebiliriz mesela kayıt ekranında kaydettiğim ismi main activity üzerinde göstermek istiyorum

Haftalık Bülten

Mobilhanem'de yayınlanan dersleri haftalık mail almak ister misiniz?