Android Studio ve GitHub

Merhaba Arkadaşlar,

Bu yazımda sizlere Android Studio ile yazdığımız veya yazmakta olduğumuz kodları GitHub kullanarak nasıl versiyonlayacağımızı anlatacağım. Bir önceki yazımda XCode ile GitHub versiyonlamanın nasıl yapıldığını anlatmıştım, XCode GitHub’a uğraştırıcı bir şekilde entegre olurken Android Studio ise aksine çok daha kolay bir şekilde entegrasyon sağlıyor. Hemen nasıl olduğunu anlatayım;

Öncelikle Android Studio’yu açıyoruz ve üst menüden VCS seçeneğine tıklıyoruz. Burada Import into version control seçeneğine geliyoruz ve bizi direk olarak Share Project on GitHub seçeneği karşılıyor.

Screen Shot 2016-02-29 at 10.20.55

Bu şeçeneğe tıkladığımızda ise GitHub kullanıcı adı ve parolamızı soran bir ekran çıkıyor. Gerekli bilgileri buraya girdikten sonra Login butonuna tıklıyoruz.

Screen Shot 2016-02-29 at 10.21.15

Sonraki adımda bize projenin ismi ve projeyi kısaca açıklayıcı bilgi istiyor. Bu alanları da doldurduktan sonra Share butonuna tıklıyoruz.

Screen Shot 2016-02-29 at 10.25.39

GitHub üzerine yükleyeceğimiz yani commit edeceğimiz dosyaları seçeceğimiz ve commit mesajı yazacağımız bir ekran geliyor burada da ilgili alanları doldurduktan sonra OK butonuna tıklıyoruz ve işlem tamamlanıyor.

Screen Shot 2016-02-29 at 10.26.38

Screen Shot 2016-02-29 at 10.27.01

GitHub’a girip kontrol ettiğimizde ilgili projenin oluştuğunu görebiliriz.

Konuyla ilgili her türlü soru ve yorumlarınızı aşağıdaki form aracılığı ile bana ulaştırabilirsiniz.

Tüm Android Ders, Proje ve Kaynak Kodlar için tıklayınız.

4

Eren Başaran

Software Developer
Mobilhanem Yazarı

3 Yorum

    • yapı olarak github public repolara koyduğun tüm kaynak kodları internete açmış oluyorsun. Eğer senden başka kimse tarafından görünmesini istemiyorsan bitbucket gibi git uygulamalarında private (özel) repo kurabilirsin. Github’da private repo için ücret isteniyor.

Haftalık Bülten

Mobilhanem'de yayınlanan dersleri haftalık mail almak ister misiniz?