Android Values Dosyaları – 2 : Çoklu Dil Desteği

Merhaba Arkadaşlar,
Mobilhanem.com sitemiz üzerinden anlattığımız/yayınladığımız Android Eğitimleri yazı serimizde bu dersimizde Android Values Dosyaları -2 Çoklu Dil Desteği ile devam ediyoruz.

Uygulamalarımızda birden fazla dil desteği verme ihtiyacımız olabilir. Kendimden örnek verecek olursam 2017 yılında yazdığım bir uygulama, dünyanın 180 ülkesinde kullanılıyor ve 26 farklı dili destekliyordu. İşte bu yazımızda, birden fazla dil deteğini nasıl vereceğimizi anlatacağım.

Her dersimizde olduğu gibi Android Studio üzerinde yeni bir proje oluşturuyoruz.  Projemizde values klasörü altında strings.xml dosyamız default olarak oluşturuluyor. Biz ekleyeceğimiz her bir dil desteği için yeni bir values klasörü oluşturacağız. Bunun için “res” klasörüne sağ tıklayarak New–>Android Resource Directory yolunu takip ediyoruz.
Açılan pencereden “Locale” başlığını seçip, eklemek istediğimiz dili seçiyoruz. Aşağıdaki örnekte English – Any Region seçtik. Eğer farklı lehçeler seçmek isterseydik “Specific Region Only” başlığı altındaki seçeneklerden birisini seçebilirdik. Sonraki ekleyeceğimiz dil seçeneklerini ise, alfabe farklılığından dolayı Rusça ve Arapça olarak belirlemek istedim.

Rusça için:

Arapça için:
Klasörlerimizi oluşturduktan sonra, her bir values klasörümüze sağ tıklayarak, New–>Values Resource File seçeneği ile,  strings.xml dosyalarımızı oluşturuyoruz. Strings.xml dosyalarımızı oluşturduktan sonra “res” klasörümüzün yapısı aşağıdaki gibi olacaktır:

Strings.xml Dosyalarının İçeriği

Burada önemli bir nokta, herhangi bir dil için ek almayan “values” folderımızdaki strings.xml dosyamız, uygulama tarafından default dil olarak seçilecektir. Bu durum her hangi bir sorun durumunda default dilin yüklenmesi için gereklidir.

Strings.xml dosyalarımızı oluşturduktan sonra sıra içeriklerini oluşturmaya geldi. Default strings.xml’de olan her bir string tanımı, mutlaka diğer dil dosyalarının da içerisinde bulunmalıdır. Çeviri işlemlerini yaparken bilmediğiniz diller için Google Translate‘den faydalanabilirsiniz.  Çeviriler yapıldıktan sonra strings.xml dosyaları aşağıdaki gibi olmalıdır:

Önemli nokta: Bu işlemleri yaptıktan sonra, Arapça dilinin ters yazımının desteklenmesi için, manifest dosyamızda “application” tag’ı altına şu satırı ekliyoruz:

AndroidManifest dosyamızın son hali:

Layout Oluşturulması

String’lerimizi oluşturduğumuza göre, layout dosyamızı düzenleyebiliriz. Dil seçimi için 4 adet buton, mesajları yazmak için de 3 tane textview’ımız olacak.

Layout kodlarımız aşağıdaki gibi:

Java ve Kotlin’de Kodların Yazılması

Activity’lerimizi de daha önceki derslerimiz gibi java ve kotlin’de ayrı ayrı yazdım. Uygulamanın başlatılması için gerekli activity’i AndroidManifest dosyasından değiştirebilirsiniz.

 

Evet arkadaşlar Android Çoklu Dil Desteği‘ni sizlere detaylıca anlatmaya çalıştım. Umarım hepiniz için faydalı olmuştur.

Sıfırdan android dersleri için tıklayınız.

Mobilhanem.com üzerinden anlattığımız android uygulama geliştirme derslerine devam edeceğiz. Konu hakkında sorunuzu yorum alanından sorabilirsiniz. Konu dışı sorularınızı ve tüm yazılımsal sorularınızı sorucevap.mobilhanem.com sitemizden de sorabilirsiniz.

Bir daha ki dersimizde görüşmek dileğiyle..

60

Yakup Yazar

Yorum Yaz

Haftalık Bülten

Mobilhanem'de yayınlanan dersleri haftalık mail almak ister misiniz?