ElasticSearch Dersleri – ElasticSearch Kurulumu

Merhaba arkadaşlar,
Mobilhanem.com sitesi üzerinden yayınladığımız ElasticSearch derslerine devam ediyoruz. Bir önceki yazımızda ElasticSearch frameworkünün ne olduğu üzerinde durmuştuk. Bu yazımızda ise ElasticSearch kurulumu nasıl yapılır sorusuna cevap arayacağız.

ElasticSearch versiyonu

Elasticsearch hızlı bir geliştirme sürecindedir ve çok hızlı bir şekilde versiyonu ilerlemektedir. Bu yazı hazırlandığı sırada en güncel versiyonu olan 5.2.0 versiyonunu kurulumu üzerinde duracağız. Daha önceki yazımızda bahsettiğimiz gibi elasticsearch tek bir makine üzerinde kurulabileceği gibi yüzlerce makine üzerine de kolaylıkla kurulabilir. Bu yazımızda çoğu projenin işini görecek şekilde tek makine üzerine tek nodeluk bir cluster kurulumunu anlatacağız.

Önce Java kurulumu

Elasticsearch Java dilinde yazıldığından Windows veya Linux için ayrı kurulumlar gerektirmemektedir. Fakat Elasticsearch makine üzerinde Java 8 kurulu olmasını beklemektedir. Bu sebeple daha önce kurmadı iseniz buraya tıklayarak Javanın son sürümünü indirip kurulum yapabilirsiniz.

Şimdi Elasticsearch kurulumu

Java kurulumu tamamladıktan sonra Elasticsearch aşağıdaki 2 adımda kurulup ve çalıştırılabilir:

İndirme (Download):

https://www.elastic.co/downloads/elasticsearch adresinden son versiyonu zip dosyası olarak indirilir.

Bu yazı hazırlandığındaki son sürüm dosyasına https://artifacts.elastic.co/downloads/elasticsearch/elasticsearch-5.2.0.zip adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu zip dosyası indirildikten sonra elasticsearch frameworkunu çalıştırmak istediğiniz yere kopyalanır ve açılır (unzip).

Çalıştırma

Bu noktadan sonra elasticsearch başlatmak oldukça basittir. Linux veya Mac kullanıyorsanız dosyaları açtığınız dizinde iken terminal ekranından bin/elasticsearch  komutunu çalıştırdığınızda elasticsearch tek nodeluk cluster olarak çalışmaya başlayacaktır. Windows kullanıyorsanız bin\elasticsearch.bat  dosyası çalıştırarak elasticsearch ayağa kaldırılabilir. Elasticsearch çalıştırıldığında aşağıdaki ekrana benzer bir ekranla karşılaşacaksınız.

Elasticsearch ayağa kalktıktan sonra kurulumu yaptığınız makine üzerinde http://localhost:9200/ adresine girerek elasticsearch kurulumunu kontrol edebilirsiniz. Bu ekrana girdiğinizde aşağıdakine benzer bir cevap almalısınız. Bu cevabı alıyorsanız artık kurulumunuz tamamlanmıştır.

{
 "name" : "QhWPWCR",
 "cluster_name" : "elasticsearch",
 "cluster_uuid" : "ugh4smbDTBi8uDjTLjSiVg",
 "version" : {
  "number" : "5.2.0",
  "build_hash" : "24e05b9",
  "build_date" : "2017-01-24T19:52:35.800Z",
  "build_snapshot" : false,
  "lucene_version" : "6.4.0"
 },
 "tagline" : "You Know, for Search"
}

Windows Servisi olarak Elasticsearch kurulumu

Eğer Windows işletim sistemi kullanıyorsanız ve elasticsearch her bilgisayarınızı açtığınızda otomatik olarak arka planda çalışsın istiyorsanız bin dizininde aşağıdaki komutu çalıştırdığınız da Windows servisi olarak kurulacaktır.

elasticsearch-service.bat install

Bu kadar basit! Artık windows makineniz her açıldığında elasticsearch otomatik olarak arka planda çalışacaktır.

Linux RPM kullanarak Elasticsearch kurulumu

Öncelikle Linux sunucunuzda elasticsearchun kullandığı şifreleme anahtarını sisteme import etmelisiniz

rpm --import https://artifacts.elastic.co/GPG-KEY-elasticsearch

Daha sonra RedHat tabanlı dağıtımlar için /etc/yum.repos.d/  dizininde, OpenSUSE tabanlı dağıtımlar için ise /etc/zypp/repos.d/  dizininde elasticsearch.repo  isimli bir dosya oluşturmalı ve içeriğini aşağıdaki şekilde doldurmalısınız.

[elasticsearch-5.x]
name=Elasticsearch repository for 5.x packages
baseurl=https://artifacts.elastic.co/packages/5.x/yum
gpgcheck=1
gpgkey=https://artifacts.elastic.co/GPG-KEY-elasticsearch
enabled=1
autorefresh=1
type=rpm-md

Bu ayarlar yapıldıktan sonra kullandığınız Linux dağıtımına göre aşağıdaki komutlardan birini çalıştırarak kurulumu gerçekleştirebilirsiniz:

CentOS: sudo yum install elasticsearch
Fedora: sudo dnf install elasticsearch
OpenSUSE: sudo zypper install elasticsearch

Önemli bilgi: Elasticsearch güvenlik amaçlı olarak sadece localhost adresini dinlemektedir. Başka bir sunucudan ulaşmak ve cluster kurmak istiyorsanız firewall ayarlarınızla oynamadan önce bu adresteki network.host ayarını yapmanız gerekmektedir.

Linux sunucunuz açıldığında otomatik olarak başlamasını istiyorsanız yine dağıtım tipine göre aşağıdaki komutlardan birini çalıştırarak servis olarak başlamasını sağlayabilirsiniz.

init kullanan sistemler: sudo chkconfig –add elasticsearch

systemd kullanan sistemler:

sudo /bin/systemctl daemon-reload
sudo /bin/systemctl enable elasticsearch.service

Sonuç

Hem geliştirme yapacağımız makine hem de sunucumuz üzerinde ElasticSearch kurulumu’nu öğrendiğimize göre artık elasticsearch frameworkunu kullanmaya başlayabiliriz.

Bir sonraki dersimizde elasticsearch veri yapıları hakkında bilgi vereceğiz. Konu hakkında görüş ve sorularınızı yorum olarak bırakabilir veya SoruCevap Mobilhanem sitemizden sorabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Tüm ElasticSearch Dersleri için tıklayınız.

 

 

18

Dr. Hüseyin Özgür Tan

Computer Engineer, PhD, Adjunct Faculty, Software Architect, Entrepreneur

1 Yorum

Haftalık Bülten

Mobilhanem'de yayınlanan dersleri haftalık mail almak ister misiniz?