Flask Dersleri

Flask Framework Template

Mobilhanem.com da Flask Framework ikinci yazısı olan Flask Framework Template yazısı ile birlikteyiz. Bu yazı da Flask ile artık string değer değil, html template değer döndüren fonksiyon yazmayı öğreneceğiz. Hadi başlayalım;

Bir önceki dersimizde  bir uygulama oluşturmuştuk. Oluşturduğumuz request’e karşılık fonksiyonumuz bir metinsel yani string değer döndürüyordu. Fakat bu dersimizde bir önceki derste yazdığımız string değer döndüren fonksiyon değil, html dosyalarını döndüren fonksiyon yani template yazacağız. Böylelikle web sayfamıza görsellik katmış olacağız.

Bunun için ilk önce template yani html sayfasını döndürmemizi sağlayan render_template fonksiyonunu projemize ekliyoruz.

Fonksiyonumuzu dahil ettik şimdi template yani html dosyamızı oluşturalım;

Flask fonksiyonları default olarak  templates klasörünün içindeki html dosyalarını geri döndürecektir. Bunun için html dosyalarınızın templates klasörünün içinde olduğuna dikkat edin.

Bunun için ben ilk olarak templates dosyasını oluşturup içine index.html dosyasını oluşturuyorum;

index.html

Html dosyamızı oluşturduğumuza göre artık fonksiyonumuzu yazalım;

Projemizi çalıştırmadan önce, projemizin genel yapısına bakalım.

Gördüğünüz gibi projemizin yapısı bu şekilde. index.html sayfasının templates klasörünün altında olduğuna dikkat edelim. O zaman kodlarımızı yazıp programı çalıştıralım.

Programımız sorunsuz çalıştı isterseniz şimdi programımıza biraz daha görsellik katalım.

Bunun için dillerseniz projemizin index.html sayfasına  bootstrap ekleyelim. Bunun için bu adresten css ve js linklerini ekleyebilirsiniz. index.html sayfamızın son haline bakalım;

 

Bootstrap sayfamıza eklediğimize göre artık sitemizi güzelleştirebiliriz. Bunun için ilk önce bir navbar ekleyelim.

O zaman projemizi çalıştırıp görelim.

Bu şekilde sitemizi kurmuş olduk.

Şimdi Python kodlarını nasıl html sayfalarında kullanacağımızı öğrenelim. Bunun için yazılar menüsü için bir html sayfası oluşturalım.Şimdi biz her sayfa için bir request atmamız gerektiğini söyledim. Bunun içinde her isteğe karşılık bir fonksiyon yazıyorduk. Hemen fonksiyonumuzu yazalım.

Biz burada ilk önce yazarlar için bir request oluşturduk.

Bu request isteğine karşılık bir fonksiyon yazdık. Fonksiyonun içine de yazarlar isminde bir sözlük oluşturduk. Fonksiyonu çalıştırdığımızda bize bir yazarlar.html sayfası ve bununla birlikte sözlük tipinde yazarlar isminde bir değişken döndürecek. Şimdi geldik işin önemli kısmına yani html dosyalarına python kodunu yazmak. Ve bu çok basit bunun için {{}} arsına python kodunu yazmanız yeterli.

Hemen sayfamızı görüntüleyelim;

Evet başarılı bir şekilde Python değerlerini html sayfasında kullandık. Şimdi sayfamızı biraz daha düzenleyelim. Bunun için Html sayfasında Python for döngüsü yazalım bu da çok basit.

{% for i in değişken %}

…….

{%endfor %}

İşte for döngümüz. O zaman yazarlar.html sayfasını son halini görelim;

Şimdi sayfamızı güncelleyip son haline bakalım.

Mobilhanem.com da Python da Flask Framework serisinin ilk dersinin  sonuna geldik. Bir sonraki yazımızda Flask Inheritance ve Block yapısını göreceğiz. Eksik ya da yanlış gördüğünüz ve ya anlamadığınız yerler için çekinmeden ulaşabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

 

 

 

28

Cahit İşleyen

Data Scientist at @Embedica.ai
Python ve Linux sever.
Çay tiryakisi

2 Yorum

Haftalık Bülten

Mobilhanem'de yayınlanan dersleri haftalık mail almak ister misiniz?