Google Play’e Güncelleme APK’sı hazırlama

Merhaba arkadaşlar,

mobilhanem.com ‘a yazdığım ilk yazımı okuyorsunuz. Bu yazımızda binbir emek ile oluşturduğumuz programımızın yeni bir sürümünü yazdığımızda Google Play’de ”

Yükleme başarısız oldu

 sürüm kodunuz zaten mevcut olduğundan APK'niz için farklı bir sürüm kodu seçmeniz gerekiyor"

şeklinde bir uyarı ile karşılaştığımızda ne yapmamız gerektiğine değineceğim.

Uygulamamızın güncellemesini Google Play’e yüklemek istediğimizde iki dosyada değişiklik yapmalıyız. Bunlardan ilki AndroidManifest.xml

android:versionCode="5"
  android:versionName="1.4" >

Yukarıdaki iki satırın önemli olanı android:versionCode’dur bu sayının bir önceki apk’nızdan daha büyük bir sayı olması gerekir. versionName değeri ise Google Play’de uygulamanızı indirenlerin göreceği değerdir ve istediğiniz şekilde numaralandırabilirsiniz.

 

Değişiklik yapmanız gereken bir diğer dosya ise build.gradle(Module:app)

    versionCode 5
    versionName '1.4'

Bu dosyada’da Manifest dosyamızda yaptığımız değişiklikleri yaptıktan sonra üst menüden Build => Generate Signed APK butonuna tıklayarak yeni APK dosyamızı hazırlayabiliriz.

7

Emrecan Durmaz

4 Yorum

 • hocam merhabalar. öncelikle anlatım için teşekkürler. Bir sorunum var benim google playe yüklemiş olduğum uygulamamdaki manifest dosyasında ”

  2android:versionCode=”5″

  android:versionName=”1.4″ > ” benzeri bir kod yok. Bu kodları hangi tag içine yazmam gerekir ?

 • hocam merhaba ben android studioda yaptığım uygulamada sadece android 7.0.0 ve üstündeki sürümlerde apk çalışıyor diğerlerinde çalışmıyor minsdkversiyon 16 yapmama rağmen

Haftalık Bülten

Mobilhanem'de yayınlanan dersleri haftalık mail almak ister misiniz?