python dersleri

Neden Python ve Python Kurulumu

Merhaba Arkadaşlar,
Mobilhanem.com da Python dersleri serisine başlangıç yapıyoruz Python derslerinin bu serisinde İlk ders olarak Neden Python? sorusuna cevap vermeye çalışacağım ve gerekli ortamların kurulumu anlatacağım umarım sizler için faydalı bir yazı olur.

Neden Python?

Aslında bu soruya cevap vermeden önce kendimize bir kaç soru soralım o zaman bu soruya cevap verebileceğimizi göreceksiniz.

Python Nedir?

Tek bir cümle ile anlatırsak Python çok çeşitli alanlarda kullanılan dinamik , yüksek seviyeli, ve nesne yönelimli bir  programlama dilidir.

Python’nu  diğer dillerden ayıran özellikleri ve avantajları nelerdir?

Öncelikle Python öğrenilmesi çok kolay olan katı kuralları olmayan basit söz dizimi ile öğrenilmesi eğlenceli bir programlama dilidir. Ayrıca bu dilin yorumlanabilir olması pek çok alanda ideal bir dil kılıyor. Hepsinin ötesinde Python açık kaynaklı bir programlama dilidir. İstediğiniz şekilde ücretsiz kullanma hakkına sahipsiniz.

Python nerelerde kullanılır ve Python ile neler yapabilirim?

Web Uygulamaları Geliştirme (Django ve Flask)

Mobil Uygulama  (Kivy)

Arayüz Geliştirme (PyQt, PyGTK, Tkinter, wxPython)

Oyun Programlama (PyGame)

Ağ ve Soket Programlama (Twisted)

Örümcek Türü Yazılımlar (Scrapy, Requests, Beatifulsoup)

Veri Madenciliği ve Büyük Veri (Numpy ,SciPy, Matplotlib, Pandas vb.)

Makine Öğrenimi ve Yapay Zeka Uygulamalarında (Scikit-Learn, Keras, TensorFlow, Caffe)

Python bilmek bana ne kazandıracak?

Python yukarıda gösterdiğim gibi hemen her yerde sıkça kullanılan bir programlama dilidir. Yani bu dil ile yapmak istedikleriniz sizin hayal gücünüze bağlı işte tam bu yüzden Python Programlama dilini öğrenmeliyiz. Artık neden Python sorusuna cevap veriyorsak devam edelim.

Python’u öğrenmeye karar verdiğimize göre şimdi Python kurulumu ve en çok kullanılan geliştirme ortamlarına bakalım.

Python Kurulumu;

Öncelikle Python’u kullanabilmek için https://www.python.org/  adresine giderek bilgisayarımız için uygun olan Python sürümünü indirelim ben dersleri Python 3 ile anlatacağım için de sizlerde  3..x sürümlerini indirirseniz derslerde sıkıntı yaşamazsınız. İndirme yaptıktan sonra karşınıza;

Python Kurulumu              

Şeklinde bir ekran gelecektir burada dikkat etmeniz gerek yer add path  kısmını seçmeniz eğer seçmezseniz ileri zamanlarda kütüphane veya framework eklemede sıkıntı yaşayacaksınızdır. Bu işlemi yaptıktan sonra Install Now  tıklayıp yükleyelim.

Python IDE

Karşınıza böyle bir ekran geldiyse başarılı bir şekilde kurulumu yapmışsınız demektir. Şuan bulunduğunuz ekran Python’un kabuk kısmıdır ve burada kısa komutlar ya da basit işlemler yapabilirsiniz dilerseniz file kısmından veya  CTRL+N tuşuna basarak yeni bir sayfa açıp kodlarınızı çalıştırabilirsiniz. Buraya kodlarınızı yazdıktan sonra kodlarınızı çalıştırmak için Run>Run Module veya direk f5 tuşuna basarak kodları çalıştırabilirsiniz.

Python’u bilgisayara kurduğumuza göre şimdi gelelim Python için çalıştırma ortamlarına bunun için en çok kullanılan birkaç çalıştırma ortamını göstereceğim bunlara başlamadan önce şunu belirteyim illa ekstradan başka bir şey kullanmayabilirsiniz işlerinizi Python IDE ile de yapmanız mümkün ama hızlı olmak ve büyük projeler için IDE yetersiz gelecektir.

Python için en iyi beş geliştirme ortamı (IDE);

PyCharm :

Listenin ilk sırasında PyCharm var. PyCharm Jetbrains firması tarafından geliştirilmiş açık kaynak bir çalışma ortamıdır. PyCharm çok basit bir arayüz imkanı sağlayan bir Ide’dir ayrıca daha önce eclips veya neatbeans gibi ortamlarda çalışmışsanız zorluk çekmezsiniz. Git entegrasyonu ve güçlü hata açıklayıcısı na sahip olan  PyCharm, Python’a ek olarak web geliştirme için JavaScript, HTML/CSS, Node JS, Angular vb. için destek sağlar. Son olarak PyCharm veri bilimcileri için grafik ara yüz imkanı sağlar bu yüzden çok kullanışlı bir Ide’dir.

Buradan  https://www.jetbrains.com/pycharm/  indirebilirsiniz

Kurulum videosu:

 

VS Code(Visual Srudio Code):

Microsft tarafından geliştirelen açık kaynaklı bir text-editördür, yani tam olarak bir ide değildir. Sebebi ise Visual Stdudio Code Github’ın geliştirdiği Atom text- editörünün temelinde bulunan Electon altyapısı üzerinde geliştirilmiş olması. Electro; Javascript, HTML ve CSS ile çapraz platform Masaüstü uygulamaları geliştirmemizi sağayan platfromdur. Ben Python web(Django,Flask) işlerim için kesinlikle Vs Code kullanıyorum.

Jupyter Notebook:

Anaconda ile birlikte gelen bu çalışma ortamı Sunucu-istemci  yapısına dayanan bir web uygulamasıdır. Yeni başlayanlar için çok kolay ve rahat bir çalışma ortamıdır.

Buradan https://anaconda.org/ indirebilirsiniz.

 

 

Spyder:

Özellikle veri bilimi için hazırlanmış bu çalışma ortamı anaconda ile hazır gelir. Ayrıca kütüphane ekleme sıkıntısı yaşamazsınız çünkü bütün kütüphaneler kurulu olarak geliyor ayrıca eğer daha önce Matlab, RStudio kullanmış biriyseniz bu çalışma ortamı hemen hemen bu çalışma ortamlarına benzer ara yüz sunuyor ama biraz ağır bir ortam olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Buradan https://anaconda.org/ indirebilirsiniz.

 

 

Atom :

Git tarafından geliştirilen açık kaynaklı bir metin editörü olan Atom tabi ki de Git entegrasyonu sağlıyor. Ayrıca Java, PHP vb. diğer dillerde de çalışma ortamı sağlıyor.

Buradan https://atom.io/ indirebilirsiniz.

 

Mobilhanem.com da Neden Python dersinin sonuna geldik anlamadığınız yerler için çekinmeden iletişime geçebilirsiniz. Bir sonra ki dersimizde Python da Veri Türlerini ve Temel Matematiksel İşlemleri göreceğiz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

 

Tüm Python dersleri için tıklayın

413

Cahit İşleyen

Data Scientist at @Embedica.ai
Python ve Linux sever.
Çay tiryakisi

30 Yorum

 • Çalışmalarınızdan dolayı Size ve emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.
  Sitenizi yakın bir zamanda keşfettim.Umarım eğitimlerinizin devamı gelir.
  Saygılar Başarılar diliyorum.

 • hocam aslında buldugum en anlaşılır ve basit dilde eğitim sizinki çok memnun kaldım fakat saydığınız İDE ler i biraz fazla kısa geçmişsiniz bi giriş yapıp onlarıda anlatsanız farklı anlatımlar aramak zorunda kalmasa takipçiler çok on numara olur çok daha fazla taktir toplar elinize sağlık bence çok güzel olmuş

  • Merhaba Musa bu güzel yorumunuz için teşekkürler öncelikle. Videolu anlatım olmadığı için Ide fazla anlatamıyoruz o yüzden anlatmadım ben ama takıldığınız merak ettiğiniz bir şey varsa elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım.

 • Ben indirdim,ancak o ekran çıkmıyor aksine Setup was succesfull yazan bir ekran çıkıyor ne yapabilirim?

 • merhaba öncelikli olarak bu eğitim için size teşekkür ederim fakat sizin verdiğiniz eğitimleri tam olarak yapmak istiyorum adım adım ama derslerde kullandığınız arayüz farklı o ara yüze nasıl ulaşabilirim

 • 13 yaşındayım ve yazılım dili öğrenmeye çok hevesliyim ama hiç bir yazılım dili hakkında bilgim yok acaba python bana uygunmu deyilse hangi dili önerirsiniz

  • Merhabalar Python başlangıç için öğrenilmesi çok kolay bir programlama dili. Ama benim size tavsiyem öncesinde algoritma mantığını öğrenmeniz.

 • Selamün aleyküm. Abi ben 15 yaşında lise 2 öğrencisiyim. Ben css php ve html biliyorum. Ama bilgisayarımdan bazen c++ da çalışıyorum(nadiren). Herneyse benim hocam okulumuzun kütüphanesi için benden bir program geliştirmemi istedi. Acaba python için hani visual studio’daki gibi sol tarafta toolkiti bulunan bir program varmı python ile beraber kullanabileceğim bir program. Bilgisayarım visual studio yu kaldıramadığı için visual kullanmıyorum

 • İyi günler bu notları pdf formatında düzenleyip çıktısını alabilme imkanı olsa çok güzel olur. E-kitap şeklinde dağıtabilirseniz toplu şekilde memnun oluruz. İyi çalışmalar

 • keşke ubuntu ve diğer linux dağıtımları için de bir anlatım yapsanız biraz daha detaylı olabilir mesela ide nedir. benim bilgisayarımda ubuntu kurulu pyyhon kurdum bu ide kısmı kaldı bazı komutları çalıştıramadım üstelik fonksiyonlar kısmında alt alta yazdırmışınız onu yapamadım

 • Hocam kaçtır deniyorum ama kuramadım programı.Herhangi bir şey çıkmıyor karşıma sanki birşey yüklememişim gibi masaüstüne sige falan da gelmedi.

 • Kolay gelsin Cahit bey, bilgilendirici bir yazı omuş elinize sağlık. Java’da swing için eclipse ve netbeans de kolay arayüz tasarım yapılabiliyor fakat python’a yeni başlayan biri olarak gui tasarlamak için güzel bir editör bulamadım. Pycharm ile arayüz tasarlıyorm fakat istediğim görüntü için fazla emek ve zaman kaybı oluyor. Bunun için bir öneriniz var mı?

 • Öncelikle merhaba ben 9.sınıfa giden 15 yaşında bir öğrenciyim. Benim en büyük hayalim yazılım mühendisliği okuyup oyun yapımcısı olmak. Şu karantina günlerinde en büyük hayalim olan bu meslek adına hiçbir şey yapmadığımı fark ettim bu yüzden çeşitli forumlarda gezdim ve çoğu kişi hiç bilgim yoksa python yazılım dilinden başlamam gerektiğini söyledi. Ama aklımda şöyle bir soru var diyelim ki ben python yazılım dilini öğrendim sonrasında ne yapmam gerek bilmiyorum. Belki daha bu soru için çok erken ama uzun vadeli bir plan yapmak istediğim için bu sorunun cevabını çok merak ediyorum cevaplarsanız şimdiden çok teşekkürler 🙂

  • Bu dil başlangıç seviyesi için ideal olmasının yanı sıra çok sık kullanılan bir dil. Bu dilde ilerlemen akademik hayatında faydalı olacağı gibi başka dillerde kendini geliştirmene de ön ayak olacaktır. Unutma ki ileride farklı diller kullanan firmalarla karşılaşabilirsin. Öğrenmenin erken aşamada yararı ise program yazmaktan çok okuyabilmen olacaktır.

 • python öğrenmeye sıfırdan başlayacağım kurdum yükledim tamam ama pycharm yüklemek zorunda mıyız yüklemesek ne olur ne kaybederiz

 • Python semestr sualları
  1. Düzbucaqlı üçbucağın sahəsini hesablayan funksiya yazın.

  def ucbucagin_sahesi(b, h):
  sahe = (b*h)/2
  return sahe
  print(ucbucagin_sahesi(3,4))

  2. Sözdən təkrarlanan hərfləri silən funksiya yazın.

  def tekrarlanan_herfleri_sil(soz):
  yeni_soz = “”
  for herf in soz:
  if herf not in yeni_soz:
  yeni_soz += herf
  return yeni_soz
  print(tekrarlanan_herfleri_sil(“immmttaahhhaaannn”))

  3. Verilmiş ədədin içində bütün rəqəmlərin olub olmamasını yoxlayan funksiya yazın.

  def reqemleri_yoxla(reqem):
  reqemler = set(str(reqem))
  catismayan_reqemler = set(‘0123456789′) – reqemler
  if catismayan_reqemler:
  print(f”Ədədin içində {len(catismayan_reqemler)} rəqəm yoxdur: {sorted(catismayan_reqemler)}”)
  else:
  print(“Ədəddə bütün rəqəmlər var.”)
  reqemleri_yoxla (98305648120698024492)

  4. Nömrələrin qiymətlərini yoxlayan funksiya yazın.

  def qiymeti_hesablamaq(reqem):
  qiymet = 60
  if reqem[:2] == ’90’:
  qiymet += 360
  if len(set(reqem)) == 2:
  qiymet += 240
  elif len(set(reqem)) == 1:
  qiymet += 300
  elif reqem[0] == reqem[2]:
  qiymet += 240
  print(f”Nömrənin qiyməti: {qiymet} AZN”)
  qiymeti_hesablamaq(“90-CB-505″)

  5. Ədədin onu təşkil edən rəqəmlərin cəminə qalıqsız bölündüyünü müəyyən edən funksiya yazın.

  def bolunmeqabiliyyetini_yoxla(reqem):
  reqem_cemi= sum(int(reqem) for reqem in str(reqem))
  if reqem % reqem_cemi== 0:
  print(f”Bəli, {reqem} ədədi {reqem_cemi } ədədinə bölünür.”)
  else:
  print(f”Xeyr, {reqem } ədədi {reqem_cemi } ədədinə bölünmür.”)
  bolunmeqabiliyyetini_yoxla(133)

  6. Ədədin rəqəmlərinin hasilinin rəqəm olması üçün neçə dövr getməli olduğunu bildirən funksiya yazın

  def addimları_hesablayin(reqem):
  addimlar = 0
  while len(str(reqem)) > 1:
  mehsul = 1
  for reqem in str(reqem):
  mehsul *= int(reqem)
  reqem = mehsul
  addimlar += 1
  return addimlar
  netice = addimları_hesablayin (77)
  print(netice)

  7. 3-ə və 5-ə tam bölünən 100-dən kiçik ədədlərin siyahısını çap edən proqram yazın.

  for i in range(1, 100):
  if i % 3 == 0 and i % 5 == 0:
  print(i)

  8. Daxil edilmiş ədədə qədər olan cüt ədədlərin sayını tapın

  def cut_sayi(eded):
  say = 0
  for i in range(1, eded + 1):
  if i % 2 == 0:
  say += 1
  return say
  print(cut_sayi(12))

  9. Verilmiş siyahıda 3-dən böyük ədədləri silmək.[2,2,4,3,6,9,6,1,5,1]

  def ucden_kicik(reqem):
  return [x for x in reqem if x <= 3]
  siyahı = [2, 2, 4, 3, 6, 9, 6, 1, 5, 1]
  yenisi = ucden_kicik(siyahı)
  print(yenisi)

  10. Trade şirkətində məhsulun 12 aylıq qiymətləri var. Hansı ayda məhsulu alıb digər ayda satsaq daha çox qazanc əldə etmiş olarıq?

  prices = [136,151,125,119,146,133,118,106,138,136,127,101]

  inverses = [1/x for x in prices]
  average_inverse = sum(inverses) / len(inverses)
  best_month_inverse = max(inverses)

  best_month_index = inverses.index(best_month_inverse)
  best_month = best_month_index + 1

  best_month_price = 1/best_month_inverse

  print("Məhsulu alınması və satılması üçün ən yaxşı ay:", best_month)
  print("Ən yaxşı ayın qiyməti:", best_month_price)

  11. Çıxışda
  1
  2 2
  3 3 3
  4 4 4 4
  5 5 5 5 5
  yazılacaq proqram yazın.

  for i in range(1, 6):
  for j in range(i):
  print(i, end=" ")
  print()

  12. Çıxışda 100-ə qədər olan Fibonaçi ədədlərini göstərən proqram yazın.

  a, b = 0, 1

  while a =’a’ and cumle[i]=’A’ and cumle[i]<='Z'):
  upper+=1
  if lower == upper:
  print("saylar beraberdir",int(len(cumle)/2))
  elif lower < upper:
  print(lower)
  else:
  print(upper)

  30. Üçrəqəmli natural ədəd verilib. Onun Armstronq ədədi olub-olmadığını müəyyən edin. (Armstronq ədədində rəqəmlərin 3-cü qüvvətinin cəmi həmin ədədə bərabərdir.

  number = int(input('ucreqemli ededi daxil edin: '))
  number1 = number // 100
  number2 = (number % 100) // 10
  number3 = number % 10
  if number == number1*number1*number1+number2*number2*number2+number3*number3*number3:
  print("Armstrong ededidir.")
  else:
  print("Armstrong ededi deyildir.")

  31. 4 rəqəmli natural ədəd verilmişdir. Onun palindrom ədəd olduğunu təyin edin. Qeyd: tam ədəd o zaman palindrom sayılır ki, soldan – sağa və əksinə eyni cür oxunur, məs, 2332 ədədi palindrom sayılır.

  def is_palindrome(number):
  number_str = str(number)
  return number_str == number_str[::-1]

  print(is_palindrome(2332))
  print(is_palindrome(1221))
  print(is_palindrome(1234))

  32. Beşrəqəmli natural ədəd verilmişdir. Ən solda yerləşən rəqəmdən başlayaraq bütün rəqəmlərin artma sırası ilə yerləşdiyini müəyyən etmək lazımdır. Məsələn: 15689 ədədində bütün rəqəmlər artma sırası ilə yerləşir.

  eded = input("Bəşrəqəmli ədədi daxil edin: ")

  if list(eded) == sorted(eded):
  print("Bütün rəqəmlər artma sırası ilə yerləşir.")
  else:
  print("Rəqəmlər artma sırası ilə yerləşmir.")

  33. 4-rəqəmli tam müsbət ədəd verilmişdir. Bu ədədin öz rəqəmlərin hamısına bölün düyünü təyin edin.

  eded = input("Dörd rəqəmli tam müsbət ədədi daxil edin: ")
  if len(eded) != 4:
  print("Daxil etdiyiniz ədəd dörd rəqəmli olmalıdır.")
  elif all(int(eded) % int(digit) == 0 for digit in eded):
  print("Ədəd öz rəqəmlərinin hamısına bölünür.")
  else:
  print("Ədəd öz rəqəmlərinin hamısına bölünmür.")

  34. 4-rəqəmli natural ədədi verilmişdir. Bu ədədin yazılışından cüt rəqəmləri silin (0 – cüt rəqəm kimi qəbul edin).

  eded = input("Dörd rəqəmli natural ədədi daxil edin: ")

  yeni_eded = ""
  for r in eded:
  if int(r) % 2 != 0: # Tək rəqəmləri saxlayırıq
  yeni_eded += r

  print("Yeni ədəd: ", yeni_eded)

  35. Dördrəqəmli natural ədəd verilib. Onun rəqəmlərinin bir birindən fərqli olduğunu müəyyən edin. Əgər fərqlidirsə, "YES" çıxışa verin, əks halda – "NO"

  eded = input("Dördrəqəmli natural ədədi daxil edin: ")

  if len(set(eded)) == 4:
  print("YES")
  else:
  print("NO")

  36. Bir siyahının(list) dayaq nöqtəsi solundakı bütün elementlər ve sağındakı bütün elementlərin cəmi eyni olan bir ədəddir. Bir siyahının(list) dayaq nöqtəsini tapan funksiya yazın.

  def myFunction(arr):
  for i in range(len(arr)):
  left_sum = sum(arr[:i])
  right_sum = sum(arr[i+1:])
  if left_sum == right_sum:
  return arr[i]
  return -1

  print(myFunction([1, 2, 4, 9, 10, -10, -9, 3]))
  print(myFunction([9, 1, 9]))
  print(myFunction([7, -1, 0, -1, 1, 1, 2, 3]))
  print(myFunction([8, 8, 8, 8]))

  37. Verilmiş ədədə qədər olan Fibonaççi ədədlərini çap eden funksiya yazın.

  def myFunction(n):
  fib = [1, 1]
  while fib[-1] + fib[-2] <= n:
  fib.append(fib[-1] + fib[-2])
  return fib

  print(myFunction(10))
  print(myFunction(25))

  38. Bir cümələ (və ya söz) və həriflər siyahısı verilmişdir. Cümələdə olan sözərdə siyahıda olmayan hərifləri "-" əvəz edən funksiya yazın.

  def myfunction(word,list):
  result = ""
  for letter in word:
  if letter in list:
  result += letter
  else:
  result += "-"
  return result
  result = myfunction("helicopter", ["o", "e", "s"])
  result1 = myfunction("tree", ["r", "t", "e"])
  result2 = myfunction("Python rules", ["a", "n", "p", "r", "z"])
  result3= myfunction("He's a very naughty boy!", ["e", "a", "y"])
  print(result)
  print(result1)
  print(result2)
  print(result3)

  39. Daxil edilmiş (input funlsiyasi ilə) ədədə qədər olan 7-yə bölünən ədədlərin hasilini hesablayan funksiy yazin

  def calculate_product(n):
  product = 1
  for num in range(7, n+1, 7):
  product *= num
  return product

  number = int(input("Bir ədəd yazın: "))
  result = calculate_product(number)
  print(f"7'yə bölünən ədədlərin hasili: {result}")

  40. Yeni siyahı(list) yaradın və daxil edilmiş (input funlsiyasi ilə) ədədə qədər olan və 3 rəqəmi ilə bitən ədədləri həmin siyahiya əlavə edin,

  n = int(input("Bir ədəd yazın: "))

  numbers = [num for num in range(1, n+1) if num % 10 == 3]

  print(numbers)

  41. Yeni siyahı(list) yaradın və daxil edilmiş (input funlsiyasi ilə) x ədədindən y ədədinə qədər olan və və 6 – ə bölunməyən ədədləri həmin siyahiya əlavə edin

  x = int(input("x dəyərini daxil edin: "))
  y = int(input("y dəyərini daxil edin: "))

  siyahı = []

  for num in range(x, y + 1):
  if num % 6 != 0:
  siyahı.append(num)

  print("Əlavə olunan ədədlər:", siyahı)

  42. Daxil edilmiş cümlədə 4 hərifli sozlərin sayını çıxışa verən proqram yazın.,

  cumle = input("Cümləni daxil edin: ")

  sozler = cumle.split()
  dord_herfli_sozler = 0

  for soz in sozler:
  if len(soz) == 4:
  dord_herfli_sozler += 1

  print("Daxil edilmiş cümlədəki 4 hərfli sözlərin sayı:", dord_herfli_sozler)

  43. Daxil edilmiş cümlədə sonu 'lar' ilə bitən sozlərin sayını çıxışa verən proqram yazın.

  cumle = input("Cümləni daxil edin: ")

  sozler = cumle.split()
  sonu_lar_ile_biten_sozler = 0

  for soz in sozler:
  if soz.endswith("lar"):
  sonu_lar_ile_biten_sozler += 1

  print("Daxil edilmiş cümlədə sonu 'lar' ilə bitən sözlərin sayı:", sonu_lar_ile_biten_sozler)

  44. . Ədədini faktorialını hesablayan funksiya yazın.

  def faktorial_hesabla(n):
  faktorial = 1
  for i in range(1, n + 1):
  faktorial *= i
  return faktorial

  num = int(input("Ədədi daxil edin: "))
  faktorial = faktorial_hesabla(num)
  print( faktorial)

  45. Bir söz verilmişdir. Bu sözdə ən çox qeydə alınmış hərifləri tapan və onların sayını qaytaran funksiya yazın.

  def en_cox_qeyde_alinan_herfler(s):
  herfler = {}
  for harf in s:
  herfler[harf] = herfler.get(harf, 0) + 1
  maks_say = max(herfler.values())
  en_cox_qeyde_alinan = [harf for harf, say in herfler.items() if say == maks_say]
  return tuple((en_cox_qeyde_alinan, maks_say))

  soz = input("Sözü daxil edin: ")
  sonuclar = en_cox_qeyde_alinan_herfler(soz)
  print("Output:", sonuclar)

  46. Bir siyahıda(list) verilmiş ədədlərin cəmini tapın.

  def myFunction(element_list):
  total = sum(element_list)
  return total
  print(myFunction([1, 2, 3, 4, 5]))
  print(myFunction([10, 20, 30, 40, 50]))
  print(myFunction([-1, 2, -3, 4, -5]))

  47. İki siyahını(list) birləşdirən və nəticədə əldə olunan siyahını(list) qaytaran funksiya yazın.

  def myFunction(list1, list2):
  combined_list = list1 + list2
  return combined_list
  print(myFunction([1, 2, 3], [4, 5, 6]))
  print(myFunction(["a", "b", "c"], ["d", "e", "f"]))
  print(myFunction([True, False], [False, True]))

  48. Verilmiş cümlədə ən çox istifadə edilən sözü tapan funksiya yazın.

  def myFunction(sentence):
  words = sentence.split()
  word_count = {}

  for word in words:
  word_count[word] = words.count(word)

  most_common_word = max(word_count, key=word_count.get)
  count = word_count[most_common_word]

  return most_common_word, count
  print(myFunction("bu cümlədə bu sözü ən çox istifadə edirəm, bu sözü çox istifadə edirəm."))

  49. Verilmiş ədədin rəqəmlırinin cəmini hesablayan funksiya yazın.

  def myFunction(number):
  total = 0
  number_str = str(number)

  for digit in number_str:
  total += int(digit)

  return total
  print(myFunction(12345))
  print(myFunction(9876))
  print(myFunction(1001))

  50. İki ədəd arasında ən böyük ədədi tapan funksiya yazın.

  def myFunction(num1, num2):
  maximum = max(num1, num2)
  return maximum
  print(myFunction(25, 35))
  print(myFunction(10, 5))
  print(myFunction(-7, 0))

Haftalık Bülten

Mobilhanem'de yayınlanan dersleri haftalık mail almak ister misiniz?