Php Dersleri – Form İşlemleri

Merhaba arkadaşlar Mobilhanem.com için hazırladığımız php derslerimizde bu ders Form İşlemleri nasıl yapılır bunları öğreneceğiz. Dikkatinizi çektimi bilmiyorum ama bu güne kadarki derslerimizde kullanıcıdan hiçbir veri almadık ve genellikle kullanıcıdan veri almadan çalışan bir program olmaz. Peki biz php de kullanıcıdan nasıl veri alacağız? İşte tam bu noktada formlar devreye giriyor ve hayatımızı kolaylaştırıyorlar 🙂 Php yi tek başına bilmemiz bir anlam ifade etmez arkadaşlar Php direk olarak kullanıcıdan bir veri alamadığı için HTML deki form elemanlarını kullanır. Ben Html bildiğinizi varsayarak derslerimi anlatacağım. Bilmeyen arkadaşlar bu adresten tüm form elemanlarına bakabilirler.

Form İşlemleri

Php de formlar GET ve POST olmak üzere ikiye ayrılır. İkiside temelde aynı işlevi yapar aralarındaki tek fark GET işleminde gönderdiğimiz veriler görünürken POST işleminde bu veriler görünmez. Örneğin GET ve POST ile login ekranı yapalım ve aralarındaki farkı görelim.

GET işlemi kullanılarak gönderilen form örneği:

Ekran Görüntüsü:

Yandaki görselde de göründüğü gibi get işlemi kullanarak veri gönderdiğimizde gönderdiğimiz veriler adres çuuğunda görünür.

 

 

POST işlemi kullanarak form örneği:

Ekran görüntüsü:

Post işleminde ise form ile gönderdiğimiz veriler adres çubuğunda görünmez. 

 

 

 

 

GET Methodu

Formdan GET işlemi ile gelen verileri Php de $_GET küresel değişkeni ile alırız.

Küresel değişkenler Php tarafından tanımlı değişkenlerdir.

$_GET bize bir dizi olarak formdan gelen değişkenleri verir. İstedğimiz bir form elemanının değerine ise $_GET["degisken_name_degeri”]  şeklinde form elemanının name değeri ile ulaşırız. Yukarıdaki login formundan gelen değişkenleri GET ile alacak olursak:

  • Ürünler isimli bir sayfamız var, içeriğinde 3 adet ürün listelenmiş diyelim. A B C isimli ürünlerin altında da bilgi al yazıyor.B ürünü için bilgi almak üzere, ilgili butona tıklayınca iletişim formunun “konu” bölümüne otomatik olarak “B ürünü” yazsın istiyorum.Nasıl bir yol önerirsiniz? Teşekkürler