PHP Eğitimleri – PDO ile CRUD İşlemleri

Merhaba arkadaşlar mobilhanem.com için hazırladığımız php eğitim serimize kaldığımız yerden devam ediyoruz.  Bu ders PDO ile CRUD işlemleri nasıl yapılır bunlara bakacağız. PDO ile veri tabanı bağlantısı için bir önceki PHP Eğitimleri –  PDO İle Veri Tabanı Bağlantısı dersimize bakmanızı tavsiye ederim.   PDO ile CRUD işlemlerini anlayabilmeniz için temel sql bilgisine sahip olmanız gerekmektedir.  Sql bilginiz yok ise buradan sql eğitimlerimize göz atabilirsiniz.

PDO ile CRUD İşlemleri

CRUD nedir bilmeyenler için CREATE – READ – UPDATE – DELETE işlemlerinin kısaltmasıdır.  Öncelikle basit bir sayfa sistemi ile bir arayüz oluşturup tüm işlemlerimizi tek sayfada yapalım.

 

Şimdi sırasıyla işlemlerimizi yapmaya başlayalım.

CREATE İşlemi

Create işlemi veri tabanına veri eklemek için kullanılır.  Veri tabanı için bir önceki dersimizde oluşturduğumuz veri tabanını kullanacağız.  Önceki dersimizde oluşturduğumuz kullanicilar tablosuna yeni bir kullanıcı ekleme ile başlayalım.

Öncelikle PDO nun bize sunduğu en güzel şey injection açıklarını ortadan kaldırmasıdır. PDO kullanmasaydık sql injection açıklarını kendimiz kapatmak zorunda kalacaktık.

Veri eklemek için öncelikle prepare ile çalıştırmaya hazır bir sql sorgusu hazırlayıp bunu istediğimiz parametreler ile çalıştıracağız.  Örnek verecek olursak:

burada önemli olan tek şey prepare de verdiğimiz keyleri execute de dizi ile göndermek. Şimdi şablonumuzdaki ekle sayfamızı aşağıdaki şekilde kullanabiliriz.

Oluşturduğumuz formdan gelen verileri alıp veri tabanına ekledik.

READ İşlemi

Read işlemini bir önceki dersimizde de yapmıştık. Şimdi listele sayfamızda tüm kullanıcılarımızı listeleyelim.

 

Burada işlem kısmında iki adet link tanımladık bu linklerden birincisi silme linki (DELETE İşlemi) ikinci link ise güncelleme (UPDATE) işlemi yapmak için hazırlandı.

Şimdi silme işlemini de listele sayfamızda yapalım.

DELETE İşlemi

Delete işlemimizi listele sayfamızda kullanıcıları listeledikten sonra kullanıcı silem işleminde kullanıyoruz.

İşaretli kısımda delete işlemini  prepare methodunun farklı bir kullanımı ile yaptık.

 

UPDATE İşlemi

Update işleminde hem read hemde create de kullandığımız yapıları kullanmamız gerekiyor. örnek üzerinden devam edersek:

 

Update işlemini de tamamladıktan sonra PDO ile CRUD işlemlerini tamamlamış olduk.  tüm sayfamızın son hali aşağıdaki gibi oldu.

 

 

Bir dersimizin daha sonuna geldik bir sonraki dersimizde görüşmek dileğiyle 🙂

 

Konuyla ilgili yorumlarınızı konu altından yapabilirsiniz, ayrıca sorularınızı yine konu altından ve Mobilhanem Soru&Cevap bölümünden sorabilirsiniz.

Tüm php dersleri için tıklayınız..

 

3

Vehbi Akdoğan

Erzurum Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
Web & Android Developer
#erzurumspor

Yorum Yaz

Haftalık Bülten

Mobilhanem'de yayınlanan dersleri haftalık mail almak ister misiniz?