Konsol Üzerinden Php Çalıştırmak

Merhaba arkadaşlar mobilhanem.com üzerinden anlattığımız php eğitimlerimizde bu ders php kodlarımızı Konsol Üzerinden Php Çalıştırmak nasıl olur  bunu göreceğiz. Php ile kodlama yapanların çoğu (bende dahil) hep web üzerine geliştirmeler yaptığımız için genelde http istekleri ile php kodumuzu çalıştırıyoruz. Şimdi http kullanmadan yani bir sunucumuz olmadan php kodunu nasıl çalıştırırız buna bakalım. Kafanızda daha anlaşılır olması açısından bir örnek vermek gerekirse laravelin artisan komut yöneticisini örnek verebiliriz.

Konsol Üzerinden Php Çalıştırmak

Konsol üzerinden php kodunu çalıştırabilmemiz için php yorumlayıcısının  yüklü olması yeterli. Php yorumlayıcısının bilgisayarınızda yüklü olup olmadığını kontrol etmek için aşağıdaki komutu konsol ekranınızda çalıştırabilirsiniz.

sorguladığınızda aşağıdakine benzer bir çıktı alıyorsanız yorumlayıcınız yüklü demektir.

Yorumlayıcınız yüklü olmasına rağmen komut çalışmıyorsa sistem  ortam değişkenlerinize php yi ekleyerek tekrar deneyebilirsiniz.

Şimdi mobilhanem.php dosyası oluşturup içerisine merhaba Mobilhanem.Com yazalım ve konsolda çalıştıralım.

Daha sonra dosyamızın bulunduğu klasörde komut sistemini açarak aşağıdaki kodu çalıştıralım.

Aşağıdaki şekilde bir çıktı alacağız.

Konsoldan yukarıdaki şekilde kod çalıştırabiliyoruz peki ya kullanıcıdan giriş nasıl alabiliriz ?

$argc ve $argv Değişkenleri

$argc ve $argv değişkenleri php de konsoldan gelen inputları kontrol eden global değişkenlerdir. Bu değişkenlerin görevleri:

  • $argc: Konsoldan kaç adet input girildiğini kontrol eder. php anahtar kelimesinden sonra girilen parametreleri aralarındaki boşluklara göre sayar. Örneğin: php mobilhanem.php -n 1 komutunda $argc değeri 3 olacaktır.
  • $argv: Konsoldan girilen parametreleri dizi şeklinde almamızı sağlar. Örneğin: php mobilhanem.com -n 1 şeklinde bir komut verirsek $argv nin değeri ["mobilhanem.php”, "-n”, 1] şeklinde olacaktır.

Kullanıcının girdiği parametreleri basitçe görebiliceğimiz bir örnek yapalım.

  • Merhabalar php’den java dosyası çalıştırmak istiyorumda ne bilim hani bi buton ile java da yazdığım metoda erişsin nasıl olduğunu bilmiyorum fakat yoksa baya bi uğraştırıcak yardımcı olursanız sevinirim iyi günler