Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

Giriş

Kayıt Ol

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Morbi adipiscing gravdio, sit amet suscipit risus ultrices eu. Fusce viverra neque at purus laoreet consequa. Vivamus vulputate posuere nisl quis consequat.

Temel Java Dersleri – Do While Döngüsü

Merhaba arkadaşlar,
mobilhanem.com üzerinden sizlere yayınladığımız/anlattığımız derslerimizde Temel Java Dersleri serisi içinde döngülerden bahsetmekteyiz. Bir önceki dersimizde while döngüsünü anlatmıştık. Bu dersimizde de do while döngüsü nden bahsedeceğiz.

Bir çok anlatımda do while döngüsü direk olarak while döngüsüyle birlikte anlatılır ve bu şekilde konu bütünlüğü sağlanmaya çalışılır. Fakat biz mobilhanem olarak do while döngüsü nünde iyi bir şekilde anlaşılmasını sağlamak için farklı bir ders içeriğinde anlatmayı uygun bulduk.

Burada bahsetmemiz gereken ilk konu herkesin kafasında soru işareti olarak beliren, do while döngüsü ile while döngüsü arasındaki fark nedir? Bu sorunun en basit cevabı, while döngüsü ne verilen ifade doğru değil ise kod while döngüsü içerisine hiç girmeden sonraki satır ile işlemlere devam eder, do while döngüsü nde ise ifadenin doğru olup olmamasına bakmaksızın döngü bir sefer çalışır. Dilerseniz bu yapıyı daha iyi anlayabilmeniz için örnekle anlatalım;

java_do_while_loop

Örnekler

yukarıda görmüş olduğunuz while döngüsüne ve do while döngüsüne ait konsol çıktıları aynı olacaktır.

Burada while döngüsü önce döngüye girip sonra yazarken do while döngüsü nde önce yazıp sonraya döngüye girilmektedir. Bunu şu şekilde bir örnek ile daha iyi pekiştirebiliriz;

Bu adımda sadece count ve doCount değişken değerlerini 11 olarak değiştirdik. Bu kodu çalıştırdığımızda konsol çıktısı aşağıdaki gibi olacaktır.

do while döngüsünü bir kodun kesin bir kez çalışması gerektiği yerlerde kullanılabilir. Umarız do while döngüsünün while döngüsünden farkı açık bir şekilde anlaşılmıştır.

Bu dersimizde anlatacaklarımız bu kadar, Temel Java Dersleri yazı serimizde For Döngüsü ile devam edeceğiz.

Konuyla ilgili yorumlarınızı konu altından yapabilirsiniz, ayrıca sorularınızı Mobilhanem Soru&Cevap bölümünden sorabilirsiniz.

Tüm Temel Java Dersleri için tıklayınız.

Yazar Hakkında

Java Developer, elektronik imza, mobil imza konusunda uzman, mobilhanem yazarı
  • Krosis Morokei

    ilk örnekte int count ve int docount değerleri 11 değilde 1 olarak belirlenirse gösterildiği gibi oluyor arkadaşlar, bi yanlışlık olmuş ama yanlış anlaşılma olmasın 🙂

    • Uyarı için teşekkür ederiz. Düzeltiyoruz:)

  • linux

    Okulda anlamamıştım ama burada anladım :)))