Anotasyon

Temel Java Dersleri – Eclipse Kurulumu

Merhaba Arkadaşlar,
mobilhanem.com sitemizden anlattığımız/yayınladığımız derslerimize Temel Java Dersleri serisi ile devam ediyoruz. Bugünkü dersimiz de ise Eclipse Kurulumu ile devam edeceğiz. Java uygulamaları geliştirmek için IDE olarak eclipse kullanacağımı bir önceki dersimde belirtmiştim.

Eclipse açık kaynak kodlu, ücretsiz bir geliştirme ortamıdır. Geliştirmesi IBM tarafından başlatılmıştır. Genel olarak java geliştiriliyor olsada Android, PHP, C, C++, Pyhton ve Ruby dilleride geliştirilebilmektedir.

eclipse java

Biz yazı dizimizde java kodları yazarken eclipse kullanacağız. Kurulumu ve kullanımı basit olan eclipse’i kurmak için bu linkten indirme işlemini gerçekleştireceğiz. Açılan sayfada sağ tarafta işletim sistemimize uygun olan paketi indirmeye başlayacağız.

eclipse download

Sistemimizin 32 bit mi yoksa 64 bit mi olduğunu buradan öğrenebilirsiniz. İnen zip içerisindeki eclipse paketini bilgisayarımızın herhangi bir yerinde zip’ten çıkarıyoruz. İçindeki eclipse.exe’ye çift tıklayarak eclipse’i açıyoruz. Açılırken bize projeleri nereye kaydedeceğini veya neredeki projeleri açacağını soracaktır.
eclipse workspace

Burada Browse diyerek istediğimiz dizini seçebilir veya eclipse’n kendi önerdiği dizini kullanabiliriz. Bu işlemden sonra aşağıdaki sayfa açılacaktır.
eclipse welcome page
Welcome’ın yanındaki çarpı butonundan Welcome sayfasını kapatıyoruz.

Evet arkadaşlar kurulumuzu tamamladık. Artık bir önceki derste konsol kullanarak çalıştırdığımız ilk programımızı eclipse’de çalıştıralım.

İlk iş olarak File->New->Java Project diyerek yeni projemizi oluşturuyoruz.
eclipse yeni proje

Sonra oluşan projemizin adını veriyoruz.

eclipse yeni proje

Finish’e basıp yeni projeyi oluşturmuş oluyoruz.Yeni projemiz oluştu ancak içinde herhangi bir class oluşmadı.Package explorer kısmında oluşan ilk projemize(IlkProjem) çift tıklıyoruz. Projenin altında src kısmı bulunmaktadır. Bizim yazdığımız Java Class’ları src altında olacaktır. src’ye sağ tıklayıp         ->New->Class seçiyoruz.

java yeni class

Açılan pencerede oluşan class’ımıza isim veriyoruz.

Java class adı

Finish’e basıp Class’ımızı oluşturuyoruz. Oluşan class’ı src nin altındaki default paket altında görebilirsiniz. Çift tıklayarak açıyoruz ve aşağıdaki kodları içine yazıyoruz.

public class IlkProgram {

	public static void main(String[] args) {
		// TODO Auto-generated method stub
		System.out.println("Merhaba Mobilhanem.com Kullanıcıları");
	}

}

java kod

Kodlarımızı yazdıktan sonra yukardaki Play tuşuna benzeyen Run düğmesi ile uygulamamızı çalıştırıyoruz. Uygulamanın outputunu, yani çalışmış halini ise alt tarafta Console kısmında aşağıdaki resimdeki gibi görüyoruz.

java output

Hepsi bu kadar. Eclipse’de ilk projemizi açıp ,ilk kodlarımızı yazıp, ilk java uygulamamızı çalıştırmış olduk. Bundan sonra tüm derslerimizi eclipse üzerinden anlatacağım. Peki java’yı sadece eclipse üzerinden mi geliştirebiliriz? Tabikide hayır. Hiç bir ide kullanmadan geliştirebileceğimiz gibi başka idelerde kullanabiliriz. Bu idelerden ücretsiz olanları olduğu gibi ücretli olanlarıda bulunmaktadır. Ben bir kaç tanesini listeliyorum.

Bunlar belli başlı olanları. Elbette başka idelerde bulunmaktadır. Bunlar en çok kulanınlanları diyebiliriz. Biz geliştirmelerimizi Eclipse üzerinden yapacağız. Dolayısıyla sadece onun kurulumunu anlattım.

Bu dersimde anlatmak istediklerim bu kadar. Bir dahaki dersimde Java’da temel syntax ‘dan (yazım kurallarından) bahsedeceğim ve örneklendirme yapacağım. Sizde takıldığınız yerleri aşağıdaki yorum panelini kullanarak bizlere sorabilirsiniz. Bir dahaki dersimde görüşmek dileğiyle.

Tüm Temel Java Dersleri için tıklayınız..

 

41

Taha Kırca

iOS & Android & Apple Watch Developer, Mobilhanem.com yazarı, Karadeniz Uşağu, Ordu Sevdalısı

20 Yorum

 • Merhabalar
  Öncelikle anlatımlar için teşekkürler. Eclipse programı yerine Android Studio kullanabilir miyiz?

  • Java dersleri için Eclipse yada intellijIdea kullanmanız daha mantıklıdır. Zaten Android Studio intellijIdea tabanlıdır. Dolayısıyla zorluk yaşamazsınız Android Studio ya geçtiğinizde.

 • Bu anlatılanları eclipse de yapınca string’i tanımlayamıyor.6.satırda printin string metoduna printstream tipi için tanımlanmamış diyor
  The methodprintIn(String) is undefined for the type PrintStream

 • Exception in thread “main” java.lang.Error: Unresolved compilation problem:
  The method printIn(String) is undefined for the type PrintStream

  at IlkProgram.main(IlkProgram.java:6)
  path bulamıyor gibi ama eklediğim halde pathı bu hatayı alıyorum

  • yazmış olduğun kodda;

   System.out.println(“”);

   olması gerekiyor yani küçük l (LALE’nin l’ si), sanırım sen I (IĞDIR’ın I’ sını) kullanmışsın.

   Bu şekilde düzelterek tekrar denemelisin.

 • Hocam merhaba. Öncelikle teşekkür ederim ücretsiz bu dersleri verdiğiniz için. Ben eclipse kuramıyorum. eclipse an error has occurend see the log file diyip hata veriyor. Hatanın devamında c:\users\kullanıcı adı\downloads\eclipse\configuration\1506862004560 diyor. Çok araştırdım bir sonuç elde edemedim yardımcı olursanız sevinirim.

 • Merhabalar. Eclipse.exe dosyasını açmak istediğimde hata veriyor. See the log file diyor ve pc deki java uzantısını içeren bir link gösteriyor. Bunun sebebi nedir ve bu sorunu nasıl çözebiliriz yardımcı olabilir misiniz?

 • Eclipse kurulumunu yapamıyorum. Her defasında “An error has occurred. See the log file….. ” şeklinde uyarı alıyorum. yardımcı olursanız sevinirim

 • merhaba. anlattığınız şekilde ilk java project oluşturduğumda

  The project cannot be built until build path errors are resolved IlkProjem Unknown Java Problem

  Unbound classpath container: ‘JRE System Library [JavaSE-1.8]’ in project ‘IlkProjem’ IlkProjem Build path Build Path Problem

  bu hatları alıyorum. class oluşturduğumda :
  System.out.println(“Merhaba Mobilhanem.com Kullanıcıları”);
  bu satır görünmüyor ve hatalar devam ediyor. bu bilgiyi önceki derste oluşturduğumuz dosyadan mı alması gerekiyordu?

 • Error: Main method not found in class denemee.denemee, please define the main method as:
  public static void main(String[] args)
  or a JavaFX application class must extend javafx.application.Application
  yaziyor yardim eder misiniz?

 • Error: Could not find or load main class ilkProgram
  Caused by: java.lang.ClassNotFoundException: ilkProgram

  hatası alıyorum nedendir acep

Haftalık Bülten

Mobilhanem'de yayınlanan dersleri haftalık mail almak ister misiniz?