Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

Giriş

Kayıt Ol

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Morbi adipiscing gravdio, sit amet suscipit risus ultrices eu. Fusce viverra neque at purus laoreet consequa. Vivamus vulputate posuere nisl quis consequat.

Temel Java Dersleri – Eclipse Kurulumu

Merhaba Arkadaşlar,
mobilhanem.com sitemizden anlattığımız/yayınladığımız derslerimize Temel Java Dersleri serisi ile devam ediyoruz. Bugünkü dersimiz de ise Eclipse Kurulumu ile devam edeceğiz. Java uygulamaları geliştirmek için IDE olarak eclipse kullanacağımı bir önceki dersimde belirtmiştim.

Eclipse açık kaynak kodlu, ücretsiz bir geliştirme ortamıdır. Geliştirmesi IBM tarafından başlatılmıştır. Genel olarak java geliştiriliyor olsada Android, PHP, C, C++, Pyhton ve Ruby dilleride geliştirilebilmektedir.

eclipse java

Biz yazı dizimizde java kodları yazarken eclipse kullanacağız. Kurulumu ve kullanımı basit olan eclipse’i kurmak için bu linkten indirme işlemini gerçekleştireceğiz. Açılan sayfada sağ tarafta işletim sistemimize uygun olan paketi indirmeye başlayacağız.

eclipse download

Sistemimizin 32 bit mi yoksa 64 bit mi olduğunu buradan öğrenebilirsiniz. İnen zip içerisindeki eclipse paketini bilgisayarımızın herhangi bir yerinde zip’ten çıkarıyoruz. İçindeki eclipse.exe’ye çift tıklayarak eclipse’i açıyoruz. Açılırken bize projeleri nereye kaydedeceğini veya neredeki projeleri açacağını soracaktır.
eclipse workspace

Burada Browse diyerek istediğimiz dizini seçebilir veya eclipse’n kendi önerdiği dizini kullanabiliriz. Bu işlemden sonra aşağıdaki sayfa açılacaktır.
eclipse welcome page
Welcome’ın yanındaki çarpı butonundan Welcome sayfasını kapatıyoruz.

Evet arkadaşlar kurulumuzu tamamladık. Artık bir önceki derste konsol kullanarak çalıştırdığımız ilk programımızı eclipse’de çalıştıralım.

İlk iş olarak File->New->Java Project diyerek yeni projemizi oluşturuyoruz.
eclipse yeni proje

Sonra oluşan projemizin adını veriyoruz.

eclipse yeni proje

Finish’e basıp yeni projeyi oluşturmuş oluyoruz.Yeni projemiz oluştu ancak içinde herhangi bir class oluşmadı.Package explorer kısmında oluşan ilk projemize(IlkProjem) çift tıklıyoruz. Projenin altında src kısmı bulunmaktadır. Bizim yazdığımız Java Class’ları src altında olacaktır. src’ye sağ tıklayıp         ->New->Class seçiyoruz.

java yeni class

Açılan pencerede oluşan class’ımıza isim veriyoruz.

Java class adı

Finish’e basıp Class’ımızı oluşturuyoruz. Oluşan class’ı src nin altındaki default paket altında görebilirsiniz. Çift tıklayarak açıyoruz ve aşağıdaki kodları içine yazıyoruz.

java kod

Kodlarımızı yazdıktan sonra yukardaki Play tuşuna benzeyen Run düğmesi ile uygulamamızı çalıştırıyoruz. Uygulamanın outputunu, yani çalışmış halini ise alt tarafta Console kısmında aşağıdaki resimdeki gibi görüyoruz.

java output

Hepsi bu kadar. Eclipse’de ilk projemizi açıp ,ilk kodlarımızı yazıp, ilk java uygulamamızı çalıştırmış olduk. Bundan sonra tüm derslerimizi eclipse üzerinden anlatacağım. Peki java’yı sadece eclipse üzerinden mi geliştirebiliriz? Tabikide hayır. Hiç bir ide kullanmadan geliştirebileceğimiz gibi başka idelerde kullanabiliriz. Bu idelerden ücretsiz olanları olduğu gibi ücretli olanlarıda bulunmaktadır. Ben bir kaç tanesini listeliyorum.

Bunlar belli başlı olanları. Elbette başka idelerde bulunmaktadır. Bunlar en çok kulanınlanları diyebiliriz. Biz geliştirmelerimizi Eclipse üzerinden yapacağız. Dolayısıyla sadece onun kurulumunu anlattım.

Bu dersimde anlatmak istediklerim bu kadar. Bir dahaki dersimde Java’da temel syntax ‘dan (yazım kurallarından) bahsedeceğim ve örneklendirme yapacağım. Sizde takıldığınız yerleri aşağıdaki yorum panelini kullanarak bizlere sorabilirsiniz. Bir dahaki dersimde görüşmek dileğiyle.

Tüm Temel Java Dersleri için tıklayınız..

 

Yazar Hakkında

iOS & Android & Apple Watch Developer, Mobilhanem.com yazarı, Karadeniz Uşağu, Ordu Sevdalısı, Anti Fenerbahçeli, Koyu Galatasaraylı
 • Osman

  Abi Allah razı olsun ülkemiz senin gibiler sayesinde kalkinir inşallah

 • suphiTEKST

  Merhabalar
  Öncelikle anlatımlar için teşekkürler. Eclipse programı yerine Android Studio kullanabilir miyiz?

  • Java dersleri için Eclipse yada intellijIdea kullanmanız daha mantıklıdır. Zaten Android Studio intellijIdea tabanlıdır. Dolayısıyla zorluk yaşamazsınız Android Studio ya geçtiğinizde.

 • Serdar

  Madem bir sonraki derste başka program kurduracaksınız, bu ders niye var 🙂

  • Şuan şirketlerin büyük bir bölümü eclipse ile devam ediyor. İsteyen bununla çalışsın isteyen onunla …

 • Fjfjfjff

  Bu anlatılanları eclipse de yapınca string’i tanımlayamıyor.6.satırda printin string metoduna printstream tipi için tanımlanmamış diyor
  The methodprintIn(String) is undefined for the type PrintStream

  • Merhaba,
   Büyük ihtimal sorunun
   println deki l -> L harfi
   sen onun yerine l -> büyük ı harfi kullanıyor olabilirsin.

 • linux

  Abi çok sağol derslere devam ediyorum

 • Osman Baş

  Exception in thread “main” java.lang.Error: Unresolved compilation problem:
  The method printIn(String) is undefined for the type PrintStream

  at IlkProgram.main(IlkProgram.java:6)
  path bulamıyor gibi ama eklediğim halde pathı bu hatayı alıyorum