Anotasyon

Temel Java Dersleri – JDK Kurulumu (Windows – Mac OS X)

Merhaba Arkadaşlar,
Mobilhanem.com sitemiz üzerinden anlattığımız/yayınladığımız derslerimize Temel Java Dersleri ‘nin 1. si olan JDK Kurulumu ile başlıyoruz.

Öncellikle Java geliştirirken sık sık duyacağımız JVMJRE ve JDK terimlerinden kısa kısa söz edelim.

JVM (Java Virtiual Machine) : Bildiğimiz üzere Java’nın en temel ve en cazip özelliği her işletim sisteminde çalışabilmesidir ( Bir kere yaz her yerde çalıştır). Her işletim sisteminde çalışmasını sağlayan yapı ise JVM‘dir. Bizim yazdığımız “.java” uzantılı java kodlarımız derlendiği zaman “.class” uzantılı byte code‘lu dosyalar üretilir.(Bir dahaki dersimizde “.java” uzantılı class’ımızı derleyip “.class “uzantılı dosyalar elde edeceğiz).

Tüm işletim sistemlerinde aynı byte code’lu “.class” dosyaları üretilir. Ancak bu oluşan byte code’lar derlediğimiz makinanın okuyup yorumlayacağı makina dilinde değildir. İşte burada JVM devreye girer ve oluşturulan byte code’lu “.class” dosyalarını okuyup ,o makinanın anlayabileceği makina diline çevirir ve programımız çalışır.

Her işletim sistemi ve aynı işletim sisteminin farkı mimarileri(32 bit/64 bit) için ayrı JVM’ler yazılır ki o işletim sistemine özgü makina kodu üretebilsin. JVM geliştirmelerini herkes yapabilir kendine özgü JVM’ler yazabilir. Bizim bilgisayarlarımızda kullandığımız JVM’leri ise Oracle firması yazmaktadır. Bilgisayarımızda Java programı çalıştırabilmek için bilgisayarımıza JVM’i içeren JRE’yi indirmemiz gerekmektedir.

JRE (Java Runtime Environment): Yukarıda da bahsettiğim gibi bilgisayarımızda bir Java programını çalıştıracaksa JRE olması gerekmektedir. Yani java programının çalışabilmesi için kesinlikle PC’mize JRE’yi indirmiş olmamız lazım.

JRE = JVM + diğer gerekli kütüphaneler

JRE’yi indirdik. Artık Java programlarını çalıştırabiliyoruz. Artık kod yazmaya geçebilir miyiz? Hayır geçemeyiz. Çünkü indirmiş olduğumuz JRE içinde geliştirme yapmamız için gerekli olan compiler,debugger vs bulunmamktadır. Kodu compile edebilmemiz için JDK indirmeliyiz. JDK indirdiğimizde ayrıca JRE indirmemize gerek kalmamaktadır.

JDK (Java Development Kit): Java programı çalıştırıyoruz ama Java kod yazıp derlemekte istiyoruz. İşte bu durumda PC’mize uygun olan JDK‘yı indirip kurmamız gerekiyor. 

JDK = JRE + Java Compiler, Debug Tool, diğer gerekli tool’lar

Yazmış olduğumuz “.java” uzantılı kodumuzu derleyip JVM‘in okuyabileceği “.class” uzantılı hale getirebilmemiz için JDK‘ya ihtiyaç duyarız.
Bu açıklamaları yaptıktan sonra gelelim JDK‘yı indirip bilgisayarımıza kurmaya.

Windows üzerine JDK Kurulumu

Öncelikle aşağıdaki linke giriyoruz.

http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html

Açılan sayfada Java Platform (JDK)  download diyoruz.

download jdk

Aşağıdaki sayfada kendi işletim sistemimizi seçmeden önce Accept License Agreement kutucuğunu seçiyoruz. Burda dikkat etmeniz gereken konu eğer Windows kullanıcısı iseniz bilgisayarınızın kaç bit olduğudur. Bilgisayaranız 64 mü yoksa 32 bit mi olduğunu öğrenmek için tıklayınız. Accept License Agreement kutucuğunu seçtikten sonra işletim sistemimizin karşısındaki Download altında bulunan “jdk-8u91-windows-x64.exe” şeklindeki linke tıklıyoruz ve JDK’yı bilgisayarımıza indriyoruz.

Download JDK

Bundan sonrası ise normal windows kurulumu. İndirdiğimiz dosyaya çift tıklayıp normal windows kurulumumuzu yapıyoruz. Kurulum bittikten sonra ufak bir işlemimiz daha kalıyor.

Java kodumuzu derleyebilmek ve çalıştırabilmek için javac ve java komutlarını kullanırız. Bu komutların windows makinada çalışır hale gelebilmesi için PATH’e eklememiz gerekiyor.

Şuanlık windows 10 cihazım hazır olmadığı için bu küçük işlemi nasıl yapabileceğinizi anlatan 3 farklı güvenilir kaynak paylaşıyorum.

http://www.mkyong.com/java/how-to-set-java_home-on-windows-10/

https://java.com/tr/download/help/path.xml

Bu linklerdeki işlemide başarıyla yaptıktan sonra kurulumumuzun başarılı olup olmadığını anlamak için cmd (commond tool) açıp şu kodu yazıp enter’a basalım.

java -version
java version "1.8.0_60"
Java(TM) SE Runtime Environment (build 1.8.0_60-b27)
Java HotSpot(TM) 64-Bit Server VM (build 25.60-b23, mixed mode)

 

Yukarıdaki gibi satırları görürsek kurulumumuz başarılıdır. Artık Java Geliştirme Ortamımız hazırdır. Geliştirmeye başlayabiliriz. Yukardaki komutu cmd’ye yapıştırdınız ve ‘java’ is not recognized as an internal or external command şeklinde bir yazı ile karşılaşırsanız kurulumu yapamamış demeksiniz. Özellikle Path belirleme işlemlerini tekrardan dikkatlice gözden geçirmelisiniz.

MAC OS X Üzerine JDK Kurulumu

JDK Mac OS

 

JDK indirmek için bu linke tıklayınız. Bu linkte yandaki gibi bir ekran karşımıza çıkacaktır. Sol taraftaki Download’a tıklayıp devam ediyoruz.

mac os JDK

 

Bu ekran da Accept License Agreement seçeneğini seçerek , listedeki Mac OS X karşısındaki , Download altındaki jdk-……..dmg olan linke tıklayarak indirmeyi başlatıyoruz. … olan kısım sürüm numarası olduğu için heran değişebilir.

 

mac os JDK kurulumu

 

İndirdiğimiz .dmg uzantılı dosyamıza çift tıklayarak kurulum işlemini başlatıyoruz. Çift tıkladığımızda karşımıza bu ekran geliyor ve kutu görselinede çift tıklayarak işlemlere başlıyoruz.

 

mac os jdk kurulumu

 

 

Yandaki adımı Continue tıklayarak devam ediyoruz.

 

 

 

 

JDK Kurulum

 

 

Install diyerek devam ediyoruz.

 

 

 

Mac OS X JDK kurulum

 

 

Bu ekranda bilgisarımızın şifresini girerek devam ediyoruz.Sonraki ekranda Close diyerek kapatıyoruz kurulum ekranını.

 

 

 

Peki JDK başarıyla kuruldumu diyorsanız, bunu test edebiliriz.Önce Terminal’i açıyoruz ve Java -version yazıyoruz. Aşağıdaki resimdeki gibi bir çıktı alırsak bir sorun yok demektir.

java version terminal

 

İlk dersimde anlatacaklarım bu kadar. Dersleri özenli ve detaylı anlatmaya çalıştığım için gecikmeler olacaktır bunun için kusura bakmayın. Anlamadığınız ve takıldığınız yerleri çekinmeden sorabilirsiniz.

Videolu anlatım:

Mobilhanem.com da anlattığımız temel java dersleri‘ne bir dahaki dersimizde ilk java kodumuzu yazmayı ve derlemeyi anlatacağım. Bir dahaki dersimde görüşmek dileğiyle.

Tüm Temel Java Eğitimleri için tıklayınız..

159

Taha Kırca

iOS & Android & Apple Watch Developer, Mobilhanem.com yazarı, Karadeniz Uşağu, Ordu Sevdalısı

20 Yorum

Haftalık Bülten

Mobilhanem'de yayınlanan dersleri haftalık mail almak ister misiniz?