Android Action Bar Kullanımı

Merhaba arkadaşlar bu dersimizde Android de Action Bar kullanımını anlatacağım. Action Bar uygulamamızın en üst yada en altında yer alan içinde action itemlerin(Search,add,share vs.. ),activity başlığının,aktivity iconunun yer aldığı bir View’dır.IOS taki NavigationController ın Android deki hali diyebiliriz.

Android 3.0 (Honeycomb) sürümünden sonra kullanılması dahada yaygın bir hal almıştır. Android 3.0 altında kullanmak isteyenler Android Support Library i projelerine dahil etmeleri gerekmektedir. Normalde java classımızı Activity e extends ederiz biliyorsunuz .Android 3.0 altında Action Bar kullanmak isteyenler Activity e extends etmeyip ActionBarActivity e extends ederek devam edeceklerdir.

actionBarEkran

Arkadaşlar ben her zamanki gibi küçük bir uygulama ile konumuzu pekiştirmek istedim. Bu dersin devamı da olacak. Devamında ise ActionBar la birlikte Swipe Tab kullanımını anlatacağım.Kod üzerinde gerekli açıklamaları yapmaya çalıştım. Önerim ise uygulamayı indirip incelemenizdir. Konuyu çok daha iyi anlayacaksınz.Ayrıca içinde google n hazırladığı action bar iconlar da bulunmaktadır.

Öncelikle projeyi oluştururken theme seçiminde Holo Light with Dark Action Bar ile başlayalım ve minimum SDK yı API 11 seçelim.

android_create

Şimdi kodlara geçelim dediğim gibi kod üzerinde gerekli açıklamaları yapmaya çalıştım.

Anasayfa.java

anasayfa_actions.xml

Evet arkadaşlar bu dersimde anlatmak istediklerim bu kadar.Konu içinde anlamadığınız yer yada eklemek istediğiniz kısım olursa çekinmeden yorum bırakabilirsiniz.Birdahaki dersimde Swipe Tab kullanımını anlatacağım ve bu dersin devamı niteliğinde olacak.

Birdahaki dersimizde görüşmek dileğiyle kendinize iyi bakın.

Tüm Android Ders, Proje ve Kaynak Kodlar için tıklayınız.

13

Taha Kırca

iOS & Android & Apple Watch Developer, Mobilhanem.com yazarı, Karadeniz Uşağu, Ordu Sevdalısı

5 Yorum

 • Support Library i projemize dahil etme anlatımı

  Öncelikle SDK Manager çalıştırılıp Support Library dosyalarını indiriyorum.
  Daha sonra projelerimin olduğu yere sağ tıklayarak File->Import diyerek açılan listeden Existing Android Code Into Workspace’i seçiyorum ne Next diyerek ilerliyorum.
  SDK’nın kurulu olduğu dizinden ->extras->android->support->v7->appcompat dizinini seçip Finish diyerek bitiriyorum.
  Bu işlemi yaptıktan sonra projeler arasında support-v7-appcompat adında yeni bir projenin oluştuğunu görüyorum.
  Oluşan bu projenin libs dizinindeki her bir jar dosyasına sağ tıklayarak Build Path->Add to Build Path diyorum.
  Daha sonra bu projeye sağ tıklayıp Build Path->Configure Build Path diyorum.Order and Support tabının altından libs dizini altındaki jar dosyalarının aktif ediyorum ve Android Dependencies’i pasif yapıyorum.Böylece bu projemi bundan sonra başka projelerde referans göstererek kullanabileceğim.Bir kere yap istediğin kadar kullan

  Ekleyeceğimiz projeye sağ tıklayıp Properties->Android kısmındaki Library tabının altından Add diyorum.Böylece bana library olarak ekleyeceğim proje listesini açıyor ve az önce oluşturduğum android-support-v7-appcompat projesini ekliyorum.
  Böylece artık bu projemde bu library’i kullanabileceğim

 • actionbar daki yazıyı geçiş yaptığımız activity nin adına göre nasıl değiştirbiliriz

Haftalık Bülten

Mobilhanem'de yayınlanan dersleri haftalık mail almak ister misiniz?