Android Action Bar Tab Swipe Kullanımı

Merhaba arkadaşlar bu dersimizde androidde Action Bar ile birlikte Tab Swipe nasıl kullanılır onu anlatacağım. bu dersim bir önceki Action Bar dersimizin devamı niteliğindedir. Bu derse başlamadan bir önceki dersimi incelemenizi tavsiye ederim.

Öncelilkle şunu belirteyim action bar kullanmak için android 3.0 üzeri sürümde geliştiriyor olmalıyız. 3.0 altında action bar kullanmak için androidin support paketini kullanmamız gerekmektedir.Bunu bir önceki dersimde anlatmıştım.

Arkadaşlar Tabların ne işe yaradığı zaten hepimizin malumu. Kullanıcıyı fazla uğraştırmadan daha fazla içerik göstermeye bir nevi menü görevi görmeye yaramaktadır ve şuan çoğu uygulamada kullanılmaktadır.Bende ufak bir uygulama ile anlatmaya çalıştım.

tabswipe

Uygulama kaynak kodu üzerinde gerekli açıklamaları yapmaya çalıştım. Kaynak kodu indirip incelediğiniz takdirde daha iyi anlayabileceğinizi düşünüyorum.

anasayfa.java

TabPager.java

Arkadaşlar bu dersi hazırlarken androidhive.info sitesinden faydalandım.Referans olarak yazmak istedim.

Bu dersimde anlatmak istediklerim bu kadar. Kaynak kodu indirip direk projelerinizde kullanabilirsiniz. Sonuçta hazır bir yapı ufak tefek değişiklik ile kendinize uyarlayabilirsiniz.

Anlamadığınız ve ya eklemek istediğiniz bir yer olursa çekinmeden sorabilirsiniz. Bir dahaki dersimizde android custom button yapımı ve ya android xml parse etmeyi anlatabilirim. Sizinde istediğiniz bir ders olursa burdan yorum bırakabilirsiniz.

Ayrıca arkadaşlar en yakın zamanda iOS SWIFT derslerine başlayacağız ve bu şekilde kaynak kodları paylaşarak devam edeceğiz.

2

Taha Kırca

iOS & Android & Apple Watch Developer, Mobilhanem.com yazarı, Karadeniz Uşağu, Ordu Sevdalısı

13 Yorum

 • mrb hocam tab sekmeleri çalışıyor sayfalara geçtiğini de yazıyor ama sayfalara geçmiyor her sayfaya ayrı isim verdim değişecek mi diye ilk baştaki tab daki sayfayı gösteriyor diyer tab lara bastığımda da geçti yazısı geliyor doğru bir şekilde ama sayfaya gitmiyor neden olabilir

   • senin projenin aynısını yazdım yeniden öğrenmek amaçlı aynı sorun kopyala yapıştır yaptım yine aynı sorun 🙂 sorunun nedeni nedir çok uğraştım olmadı

  • kendi soruma yanıt vereyim
   public void onTabSelected(Tab tab, FragmentTransaction ft) { //Tab seçildiği zaman çalısır
   // TODO Auto-generated method stub
   viewPager.setCurrentItem(tab.getPosition());

   Toast.makeText(getApplicationContext(), “”+tab.getPosition()+”.Tab seçildi”, Toast.LENGTH_LONG).show();

   //tab.getPosition() //Hangi tabın seçildiğini anlamak için mesala 1. tab seçildiyse 0 değeri döner 2. tabda 1 ,3.tabda 2 değeri döner
   //tab.setText(“deneme”); //seçilen tabın string değerini-adını değiştirmeye yarar
   //tab.setIcon(R.drawable.xx) tab da icon kullanmak için

   }
   bu kodda mausla yada parmağınızla ekranı sağa sola kaydırdığınızda sayfalar değişirken tab isimleri üstüne tıklandığında değişmemekteydi viewPager.setCurrentItem(tab.getPosition()); bu kodu eklediğinizde hem kaydırarak sayfa geçişi yapabilir hemde tab üstüne tıklayarak sayfa geçişi yapabilirsiniz kolay gelsin anlatımınız için tşk ederim hocam elinize sağlık

 • slm kolay gelsin hocam Beyaz.java Kirmizi.java ve Mavi.java dosyalarına nasıl activity uygulaması ekleyeceğiz yani reklam olsun forum elemanları olsun bunları activity de yaptığımız gibi nasıl yapacaz nasıl çağıracağız nasıl anlatılır bilmiyorum ama o tab java sayfalarını nasıl kullanacağız

 • Merhaba;
  Ben BlankActivity ile projemi açarak basit bir uygulama yaptım. Şimdi bu projeye tab swipe ile arkaplanlar eklemek istiyorum. Yeni proje oluşturmadan BlankActivity’i SwipeView ile değiştirebilir miyim?

 • Merhabalar,
  Tab swipe’ın normal fragment activity den farkı nedir ve life cylce mantığı nedir? Bu programda tablar arası geçişler ve onların yaşam döngüsü hakkında biraz yorumda bulunabilir misin?

  Syg,

  • İkinci bir sorum da;
   Anasayfa.java’nın en üst kısmında şu kod var;
   public class Anasayfa extends FragmentActivity implements ActionBar.TabListener{

   ActionBar.TabListener nedir burada? Implements işlemi ne işe yarıyor burada?

Haftalık Bülten

Mobilhanem'de yayınlanan dersleri haftalık mail almak ister misiniz?