Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

Giriş

Kayıt Ol

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Morbi adipiscing gravdio, sit amet suscipit risus ultrices eu. Fusce viverra neque at purus laoreet consequa. Vivamus vulputate posuere nisl quis consequat.

Android Firebase Admob Banner Reklam Eklemek

Merhaba Arkadaşlar,
Mobilhanem.com sitemiz üzerinden anlattığımız/yayınladığımız Android Derslerimize, bu dersimizde Firebase Admob Banner Reklam Ekleme dersi ile devam ediyoruz. Biliyorsunuz ki Firebase Android’in yeni servisi ve içinde birden fazla hizmet sunmaktadır. Firebase Push , Analytics, Database ,Admob, Crash Reporting, Auth(otantikasyon) bunlardan bazıları. Tümünü incelemek için tıklayınız.

Ben bir önceki Android dersimde Firebase Cloud Messaging yani push servisini projemize entegresini ve kullanımını anlatmıştım. Bu dersimde ise Admob banner reklam kullanımını ve projemize nasıl dahil edeceğimizi anlatacağım.Öncelikle Firebase Console‘a giriyoruz.

Firebase ve Admob Ayarları

CREATE NEW PROJECT diyerek işlemlerimize başlıyoruz.

firebase admob
,
Burada Proje adımızı giriyor ve ülkemizi seçiyoruz. Sonrasında Create Project diyerek devam ediyoruz.

 

 

 

 

 

firebase admob

 

 

 

Açılan ekranda Admob ‘u bulup GET STARTED butonuna basıyoruz.

 

 

 

 

admob firebase

 

Açılan bu ekranda linking your apps in Admob diyerek Admob sayfamızı açıyoruz. Eğer Admob hesabınız yoksa gmail hesabınızla Account açabilirsiniz.

 

 

Açılan Admob sayfasında önceden oluşturmuş olduğunuz reklam birimi varsa bunu seçip Firebase hesabınızla ilişkilendirebilirsiniz. Ben dersime oluşturulmuş bir reklam biriminiz olmadığını varsayarak devam ediyorum. Açılan Admob sayfasına ANA SAYFA tıklayarak devam ediyoruz.

 

admob anasayfa

 

YENI UYGULAMADAN PARA KAZANIN butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

 

 

 

admob reklam ekleme1. bölümde Uygulamanızı Arayın tabında Google Play Store’da önceden eklenmiş olan uygulamanızı bulabilirsiniz. Ben Uygulamanızı Manuel Olarak Ekleyin tabını seçerek yeni uygulamamı ekliyorum ve Android Projemin Uygulama adını girerek devam ediyorum. Platform olarak Android’i seçiyorum.

 

admob banner reklam
2. bölümde Banner reklamı seçiyor ve reklam ayarlarımızı yapıyoruz. Metin içersin mi,resim içersin mi gibi ayarları yapıp, metin reklam stilini özel yapıp reklamın renk ayarlarını dahi yapabiliriz. Reklam birimine Ad verip KAYDET butonuna basıyoruz.

 

 

 

 

firebase admob entegrasyon

3. bölümde oluşturduğumuz reklamı Firebase hesabımıza bağlıyoruz. FIREBASE’E BAĞLANIN tıklayarak devam ediyoruz.

 

 

 

firebase admob

Paket adı alanına uygulamamızın paket adını doğru bir şekilde giriyoruz. DEVAM ET butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

 

admob firebase

 

 

Karşımıza gelen bu ekranda Firebase consoleda oluşturduğumuz uygulamamızı(projemizi) seçiyoruz ve DEVAM ET butonu ile devam ediyoruz.

 

 

admob firebase

 

Bu ekranda burayı tıklayın kısmına tıklayarak google-services.json dosyası bilgisayarımıza indirmeye başlayabiliriz. Bu dosya gerekli olan id’leri barındırmaktadır. Android uygulamamızda kullanacağız.

 

 

Android Ayarları

İndirdiğimiz google-services.json dosyasını uygulamanın bulunduğu dizinde app klasörü içine koyuyoruz. Uygulamamızı sync ediyoruz. Eğer uygulamamızda google-services.json dosyasını göremiyorsanız:
android project

 

 

 

Android Studio’nun Project Explorer kısmında Project olanı seçiyoruz.

 

 

 

Önce root’ta olan build.gradle(ana dizindeki) dependencies kısmına “classpath ‘com.google.gms:google-services:3.0.0‘” kodumuzu aekliyoruz.

build.gradle:

Sonra build.gradle(app klasörü içindeki) dosyamızı açıyoruz ve dependencies kısmına firebase admob sdk mızı ekliyoruz. Ayrıca gradle dosyamızın en altına apply plugin: ‘com.google.gms.google-services’ kodumuzu ekliyoruz ve projemizi Sync ediyoruz.

build.gradle :

Reklamın çıkmasını istediğimiz Activity’nin Xml dosyası ayarları :

Yukarıda önemli olan kısım AdView olan kısım.  Reklamımız bu kısımda gözükecek. Normal Android SDK’sında AdView adında bir component bulunmamaktadır. Eklemiş olduğumuz Firebase kütüphanesi ile projemize dahil olmuştur. Burada önemli olan kısım adUnitId kısmıdır. Buraya Admob sayfamızda oluşturmuş olduğumuz reklamın id’sini gireceğiz. Admob sayfasından Para Kazanma menüsü -> sol tarafta Tüm Uygulamalar altında oluşturduğumuz uıygulama-> Oluşturduğumuz reklam -> Reklam birimi kimliği karşısında reklamımızın id’sini bulabiliriz. Ben yukarda ***** olarak verdim . Ancak siz direk Admob’dan aldığınız id’yi kullanacaksınız.

Xml ayarlarımızı bitirdikten sonra gelelim Activity içinden reklamımızı yüklemeye.

MainActivity.java

Run ettikten sonra uygulamamız çalışacaktır ve ekranın altında Banner reklamımızı gösterecektir.

Android banner

NOT : Manifest dosyamızda İnternet iznini vermeyi unutmayalım.

NOT : Arkadaşlar burada dikkat etmemiz gereken bir husus var. Bu konuda Google bizleri uyarıyor. Bu konu kötüye kullanım konusu. Google kendimiz reklamları test ederken Test Device olduğunu belirterek geliştirme yapmamızı veya Test Device olayını yapamıyorsak çıkan reklamlara tıklamamamız gerektiğini aksi takdirde Admob hesabımızın banlanabileceğini söylüyor. Peki nasıl ekleriz Test Device derseniz onuda anlatayım:)

Öncelikle yukarıdaki gibi uygulamamızı çalıştıracağız. Reklam çıktıktan sonra Android Studio’dan logcat çıktısına bakacağız ve addTestDevice diye filtreleme yapacağız. Logcat çıktısında aşağıdaki şekilde bir log bulunmaktadır.

addTestDevice methodu içinde olan rakamlar bizim device id’mizdir. Bu rakamları alalım ve reklam yüklediğimiz kodumuzu aşağıdaki gibi değiştirelim.

Uygulamamızı tekrardan Run ettiğimizde artık gerçek reklamlar yerine test reklamları bize gösterilmekte ve tıklamamızda herhangi bir sorun bulunmamaktadır.

Kaynak Kod:

Not: Kendi google-services.json dosyanızı dahil etmezseniz çalışmayacaktır.

Bu dersimde anlatmak istediklerim bu kadar. Mobilhanem.com üzerinden anlattığımız mobil uygulama geliştirme derslerine devam edeceğiz. Önümüzdeki derslerimde Interstitial(Tam sayfa reklamları) anlatacağım. Konu hakkında sorunuzu yorum alanından sorabilirsiniz. Konu dışı sorularınızı ve tüm yazılımsal sorularınızı sorucevap.mobilhanem.com sitemizden de sorabilirsiniz.

Tüm Android Ders, Proje ve Kaynak Kodlar için tıklayınız.

Yazar Hakkında

iOS & Android & Apple Watch Developer, Mobilhanem.com yazarı, Karadeniz Uşağu, Ordu Sevdalısı, Anti Fenerbahçeli, Koyu Galatasaraylı
 • Muhammed İŞCAN

  Çok güzel bir anlatım olmuş . Ödüllü geçiş reklamıyla alakalı da bir örnek yaparsanız çok sevinirim .

  • İlerleyen derslerde olabilir ödüllü reklam.

 • Tayyip Belce
  • google-services.json eklememişsin. Dersi baştan sona okumalısın.

  • Tayyip Belce

   Bu Hatayı Çözdüm Reklam Kayıp Oldu 😀

 • Ege Barış Akyürek

  Çok teşekkür ederim, çok yardımcı oldu.Fakat bir sorum olacaktı, admobtan bir reklam oluşturup projemdeki bütün activtylerde aynı reklam birim kimliğini kullanmak mı mantıklı ? Yoksa admobta bir den fazla reklam oluşturup farklı activtylerde farklı reklam birim kimliği kullanmak mı?

  • İkiside aynı ben projelerimde tek reklam birimi kullanıordum farklı activitylerde.

   • Ege Barış Akyürek

    Ben de öyle yaptım, teşekkür ederim

 • kadir

  Hocam bu durum eclipse ile geliştirme yapanlar için nasıl olur? Grade olayını nasıl yaparız.

  • Bu soruda örnekler verdik fakat önerimiz projenzi Android Studio ya geçirip, Gradle projesi haline getirmenizdir.

 • Şahin Aygün Yıldırım

  Hocam benim iki adet Google hesabım var, bir tanesi Firebase ile bağlantılı olan, diğeri de Adsense olan hesabım. İkisini tek projede kullanmam mümkün mü acaba?

  • Bu iki hesabı birbiriyle bağlantılı hale getirebiliorsun. Bende tam emin değilim.

 • Olcay Taşır

  hocam merhaba ben 2. uygulamamı yaptım ve admob rbanner reklam atıcam içine reklam kimliği aldım yeni fakat herşey okey ama reklam cıkmıyor ilk uygulamama aldıgım kımlıkle deniyorum reklam gozukuyor nedeni nedir belki 5 6 tane reklam kimliği aldım ama olmadı kokuyorum admob hesabım apanmasın lütfen yardımcı olursanız cok sevinirim burdan gormessem faceok adresımden yazın https://www.facebook.com/olcaytuq.tasir

 • ufuk

  apply plugin: ‘com.google.gms.google-services’ ekledeğimde hata alıyorum hata metni şu

  Error:(33, 0) Plugin with id ‘com.google.gms.google-services’ not found.
  Open File

  • ufuk

   hallettim 😀

   • Alper Beyler

    çözümünüzü burayada paylaşırsanız herkes faydalanmış olur

 • Pingback: Android Firebase CRUD İşlemleri - Mobilhanem()