Android Google Play APK Güncelleme

Merhaba Arkadaşlar,
Mobilhanem.com sitemiz üzerinden anlattığımız/yayınladığımız mobil uygulama geliştirme derslerimize, Google Play Store’daki uygulamamızı update etme yani APK Güncelleme ile devam edeceğiz.

Android telefon ve tabletler için yazdığımız uygulamayı Google Play Store üzerinden 1 milyarın üzerindeki android kullanıcısına sunarız. Google Play Hesabı nasıl açıldığı ve ilk uygulamanın nasıl yayınlandığına dair detaylı dersimize bu link‘ten ulaşabilirsiniz.

Yayında olan uygulamalarımıza ek özellikler eklemek isteyebilir, var olan özellikleri geliştirebilir ya da uygulamadaki sorunları(bugları) çözmek isteyebiliriz. Bu gibi durumlarda uygulamamızı update (güncellememiz) etmemiz gerekir. Bu android dersimde bunu anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle APK’mızı store’a atarken imzaladığımız .jks uzantılı keystore’umuzu buluyoruz. Keystore’u (imza dosyasını) bulamazsak ya da şifrelerini hatırlayamazsak uygulamamızı güncelleme şansımız bulunmamaktadır. Uygulamayı güncellemenin tek yolu keystore dosyamızı bulmaktır.

Keystore dosyamızı bulduk, Android kodumuzda gerekli değişiklikleri, eklemeleri, düzeltmeleri yaptık. Sonra build.gradle dosyamızda versionCode‘muzu 1 artırdık. İsteğe göre versionName kısmını da değiştirdik. Her şey için hazırız. Şimdi oluşturduğumuz APK’yı imzalamamız gerekiyor. Bunun için bu APK İmzalama dersime göz atmalısınız. Orada detaylı bir şekilde anlatmıştım. Apk’yı imzaladıktan sonra gelelim store işlemlerine.

Önce Developer Console‘a girerek uygulama listemize erişmeliyiz. Sonrasında güncelleyeceğimiz uygulamayı seçerek APK tabını açmalıyız.

Android APK Update

Buradan Upload New APK to Production‘ı seçip imzaladığımız APK dosyasını seçmeliyiz ve upload etmeliyiz. Upload tamamlandıktan sonra böyle bir ekranla karşılaşacağız:

Android APK Güncelleme

What is new kısmına, yeni özelliklerimizi ve düzelttiğimiz bugları yazacağız.Tüm işlemleri bitirdikten sonra Publish Now to Production‘ı seçip işlemlerimizi bitireceğiz.

Yeni yayınladığımız Apk’mızın Store’da güncellenmesi 2-3 saat kadar sürmektedir. Telefonlara güncelleme olarak düşmesi ise biraz daha uzun sürmektedir. Sizi burada uyarmak istediğim bir nokta şudur: Uygulamamızı güncellemeden önce test edebildiğimiz kadar çok sayıda gerçek cihazda test etmeliyiz.

NOT : Çok fazla güncelleme yapmak kullanıcı deneyimi açısından iyi değildir. Uygulamamızın silinmesine neden olabilir. Kullanıcıyı sıkmadan çıkılan güncellemeler ise kullanıcıya güven verir ve uygulamanın kullanım oranını artırır.

Bu dersimde anlatmak istediklerim bu kadar. Bir dahaki android uygulama geliştirme dersimde Android Alarm Manager kullanımını anlatmaya çalışacağım. Bir dahaki dersimde görüşmek deliğiyle…

Tüm Android Ders, Proje ve Kaynak Kodlar için tıklayınız.

 

1

Taha Kırca

iOS & Android & Apple Watch Developer, Mobilhanem.com yazarı, Karadeniz Uşağu, Ordu Sevdalısı

8 Yorum

 • Hocam google play markete uygulama yuklemek icin 25 dolar ucreti var bu ucreti sadece kart ilemi odeyebiliyoz. google play kodlari satiliyo onlarla odeyebilirmiyiz bi bilginiz varmi.

   • Ben de bilmiyorum işte. 1.0 ilk yüklediğim apk idi, onun durum bilgisinde ne yazıyordu hatırlamıyorum, apk yı güncelleyince 1.1 durum bilgisinde üretim ortamında yazıyor öyle gözükmesi normal mi yani yoksa yayınlandı, yayında vs mi yazması gerek?

 • Merhaba, 3 gün önce play store ye ilk defa bir uygulama yükledim, bugün “Uygunsuz reklam politikası ihlali” nedeniyle red cevabı geldi.
  Ben de reklam engelmelerinde gözden kaçırdığım yerleri düzelterek geri yüklemedim fakat sürüm numarasının güncelleyeceğim dosyayla aynı olmaması gerektiğiuyarısını aldım. sürüm numaramı hem uygulama kodundaki gradle sayfasından hem de play store da günceleyerek uygulamayı yükledim.
  Sorun şu ki, uygulama reddedildi yazısı hala orda duruyor,altında da Güncelleme işleniyor yazıyor.
  üst tarafta ise
  Uygulama reddedildi
  Gönderdiğiniz son uygulama, Google Play Geliştirici Programı Politikaları’nı ihlal ettiği için reddedilmiştir. Bir güncelleme gönderdiyseniz uygulamanızın önceki sürümü Google Play’de yayınlanmaya devam etmektedir. *****@gmail.com adresine daha fazla ayrıntı gönderdik.

  yazıyor. Şimdi ben güncelleme göndermemiş mi oluyorum? bir türlü anlamadım.
  Telefondan hesabıma girdiğimde de “1Uygulamayla ilgilenmeniz gerekiyor ” uyarısı çıkıyor.
  Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Haftalık Bülten

Mobilhanem'de yayınlanan dersleri haftalık mail almak ister misiniz?