Android Google Play Hesabı Açma ve Apk’yı Google Play’e Yükleme (Resimli)

Merhaba Arkadaşlar,
Mobilhanem.com üzerinden anlattığımız/yayınladığımız derslere Google Play Hesap açma ve bu açtığımız hesaba hazırlamış olduğumuz bir apk dosyasını imzalayıp yayınlama dersi ile devam edeceğiz.

İlk iş olarak Google Play Hesabı açmayı anlatacağım.

Öncelikle Google Hesabımıza bu linkten giriş yapıyoruz.Giriş yaptıktan sonra karşımıza aşağıdaki ekran geliyor.

apk yükleme

Google Play Geliştirici Dağıtım Sözleşmesi’ni okuyup kabul ettikten sonra Ödeme işlemine devam et butonuna tıklıyoruz.

Screen Shot 2014-07-28 at 05.31.13

Açılan sayfada adres bilgilerimizi doğru bir biçimde girdikten sonra kredi kartı bilgilerimizi giriyoruz. Google Play Hesabı açmak için bir defaya mahsus 25 dolar ücret ödüyoruz . Arkadaşlar size kişisel tavsiyem kredi kartınıza sanal kart tanımlayıp ordan yapın ödemelerinizi.Bu tavsiyem sadece Google ödemesi için değil internet üzerinden yaptığınız tüm alışverişler için geçerlidir. Kabul et ve devam et dedikten sonra ödememiz onaylanırsa hesap ayrıntılarınızı tam ve doğru olarak girin.Eğer bir hata oluşursa zaten Google hatayı dönecektir.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

Screen Shot 2014-07-28 at 05.33.00

Arkadaşlar apk yı Google Play’e upload etmeye başlamadan önce apk mızı imzalamamız gerekmektedir.Biz burdaki derste anlattığımız WebView örneğindeki apk yı imzalayıp Google Playe yükleyeceğiz. Şimdi bunu nasıl yapacağımızı anlatacağım.

Öncelikle Projemize sağ tıklayıp Android tools->Export Signed Application Package seçiyoruz.

apk_signed_1

Karşımıza gelen ekranda projemizin adını gördükten sonra Next e basıyoruz ve sonraki açılan sayfada önceden bir imza dosyası(keystore) oluşturmadıysak Create new keyStore seçiyoruz.

apk_signed_2

Burda Location kısmında oluşacak imza dosyamızı(keystore) nereye kaydedeceğimizi seçiyoruz. Parola kısmına keystore dosyamız için şifremizi giriyoruz. Confirm kısmına ise aynı şifreyi tekrar girip doğrulatıyoruz.Next butonuna basıyoruz ve karşımıza böyle bir ekran geliyor.

apk_signed_3

Alias:Oluşturacamız dosyanın adı
Password:Az önceki belirlediğimiz şifreyi girebiliriz
Confirm: Şifre tekrar
Validity(years):Ne kadar geçerli olacağı Android 25 yıl belirlememizi önermiş.
First And Last Name: Ad Soyad
Organization Unit:Şirketin Depertman adı
Organization:Şirket Adı
City or Locality:Şehir
State or Province:İlçe diyebiliriz
Country Code:Ülke kodu

Doldurduktan sonra :

apk_signed_4

Next dedikten sonra Destination apk file kısmında imzalayacağımız apk yı buluyor ve seçiyoruz.Finish diyoruz. Artık Apk’mız imzalı bir apk. Play Store’a koymaya hazır.
Uyarı: Arkadaşlar burda sizi bir konuda uyarmak istiyorum.Oluşan keystore dosyamızı asla kaybetmeyelim.Çünkü her güncellemeden sonra apk mızı Play Store’a yüklemeden önce aynı keystore ile imzalamamız gerekecek. Başka bir keystore ile imzalanan apk ile güncelleme yapamayız. Dosya adının aynı olması hiçbirşeyi değiştirmez.Kesinlikle aynı keystore ile imzalamamız lazım. O yüzden kaybolmuyacak bir yere saklayın.Hatta kendinize mail atın ki kaybolmasın.

Evet arkadaşlar sıra imzalı Apk’mızı Play Store a yüklemeye geldi.

Screen Shot 2014-07-28 at 05.33.00

Yukarıdaki ekrandan Google Play Android uygulaması yayınla diyoruz.Açılan sayfada yayınlayacağımız dili ve uygulamanın Play Store’da gözükeceği adını yazıyoruz ve Apk Yükle ye tıklıyoruz.Gelen sayfada ilk APK’nızı Üretime yükleyin Butonuna tıklıyoruz.Dosyalara Gözatın bölümünden imzaladığımız APK yı seçiyoruz.Yüklendikten sonra sol taraftaki menüden APK sekmesinin altındaki Mağaza Girişi sekmesine geliyoruz.

apk_upload_1

Başlık: Uygulamanın Storeda Güzükeceği Başlık
Kısa Açıklama : Uygulama Hakkında kısa tanıtım yazısı
Tam Açıklama :Uygulama Hakkında Tam tanıtım yazısı.Özellikle arama sonuçlarında hangi keywordslerde çıkmasını istiyorsanız uygulamanızın içinde o keywordsleri geçirin.

Bundan sonra Telefon yazan kısımda uygulamanıza ait en az 2 tane ekran görüntüsü eklemelisiniz.Ekran görüntülerini yüklemeden uygulamayı yayınlayamazsınız.Yüksek çözünürlüklü simge kısmına ise 512×512 yüksek çözünürlüklü simge eklemelisinz.Play Store da uygulamanız o simge ile gözükecek.Burda eklemek istediğim bir şey var 31 Ağustosdan sonra 1024×500 boyutlarında öne çıkan görsel eklemek de zorunlu hale gelecektir. Bunları tamamladıktan sonra alt taraftaki KATEGORİZASYON kısmından uygulamanıza uygun Uygulama Türü,Kategori ve İçerik derecelendirme girmelisiniz.

Yukarıdaki adımlarıda tamamladıktan sonra yine sol taraftaki menüden Fiyatlandırma ve Dağıtım tabını seçelim.Orda uygulamamızın yayınlanmasını istediğimiz ülkeleri seçtikten sonra İçerik Yönergeleri ve ABD ihracat Yasaları Check Box larını tikledikten sonra en yukarda bulunan Kaydet butonuna tıklıyoruz.

Yayınla

Diyelim ki herşeyi yaptık en yukarda sağda Yayınlamaya Hazır yerine Taslak Butonu var. Bu birşeyleri eksik yaptığımız anlamına gelir. Eksiğimizi görmek içinse Taslak Butonuna tıklıyor ve Neden Yayınlayamıyorum tıklıyorum.Bize uygulamamızı neden yayınlayamadığımızı nelerin eksik olduğunu liste şeklinde verecektir.

play upload

Evet arkadaşlar baya uzun bir ders oldu. Umarım faydalı olmuştur.Anlamadığınız ve eklemek istediğiniz bir yer olursa mutlaka yorum bırakın. Bir sonraki dersimizde görüşmek dileğiyle.

Tüm Android Ders, Proje ve Kaynak Kodlar için tıklayınız.

Untitled

0

Taha Kırca

iOS & Android & Apple Watch Developer, Mobilhanem.com yazarı, Karadeniz Uşağu, Ordu Sevdalısı

57 Yorum

 • bilgiler çok yararlı teşekkürler.
  Google maps apisini kullanarak yaptığım uygulamayı apk olarak markete yükledim, marketten telefona aldığımda harita görünmüyor, bunun için ayrı bir işlem mi yapmak gerekiyor?

   • ettim, hatta bin klasörünün altındaki apk yı telefonumda açtım sorunsuz çalışıyor. Ama export deyip oluşturduğum apk yı markete atmadan da telefona direk yükledim sonuç başarısız,harita görünmüyor

     • İnceledim. Şöyle bir durum oluşmuştu, ilk olarak uygulamamı imzalarken package ismi example ile başlıyordu, bunu kabul etmedi ve ben ismini değiştirdim. Sonra google api den key alırken eski ismi yazıp aldığım için haritanın gelmediğini gördüm, bunu düzelttim ve harita gelmeye başladı. Sonrada tekrardan export diyerek imzaladım fakat sorun malum. Acaba ilk imzada aldığı package ismi güncelleyemedi mi? Uygulamamı henüz kimse indirmedi, marketten silip yeni bir keystore oluşturup tekrar mı yapsam sizce?

     • Evet kimse indirmeden silebilirsiniz ki başkada çözüm gözükmüyor.Sonuçta indirmiş olsalar bile çalışmayacak.Yeni bir keystore oluşturacaksanız mevcut uygulamanızı güncelleyemezsiniz bu uygulamayı komlple silip yeni bir uygulama açıp deneyebilirsiniz ve şunu belirteyim keystore nuzu asla kaybetmeyin uygulamayı güncelleyemezsiniz.

     • Uygulamayı marketten silemiyorum, yayından kaldır ibaresi dışında birşey bulamadım. Silemememin sebebi nedir?

     • Yayından kaldırman yeterlidir.Uygulamayı tamamen listeden silemezsin. Sadece yayından kaldırdığın şekilde duracak.Aynı paket ismiyle yükleme yapmak istersen apk nı güncelleyip tekrar yayına çıkacaksın. Yada hiç uğraşmayıp yeni paket ismiyle yeni bir uygula şeklinde çıkacaksın .

     • Tüm adımları yeniden yazdım farklı bir package kullandım, bin klasöründeki apk telefonda çalışırken export ta oluşan apk da harita görüntülenemiyor malesef. Sorunu araştırıcağım, çözümü bulduğumda burayada yazacağım.

     • yeni bir keystore ile denedim. Google apisinde ise package ismi ile beraber key alıyorsun, o isimler aynı olmazsa harita gelmiyor, onuda güncellerdim hem emülatörde hem telefonda çalışıyor. Ama eclipshe de export dan gidersem oluşan apk da sanki bu uyuşmazlık varmış gibi haritayı getirmiyor.

     • Sorunu hallettim, bilgisayardan vaktinde aldığım sha1 kodu ile işlerm yapıyordum ve bin klasöründeki apk yı yüklediğimde çalışıyordu. Busefer eclipsden keystore ile imzalarken yeni bir sha1 ürettiğini farkettim. Onu denedikten sonra sorunum hallolmuş oldu.
      İlgin için teşekkür ederim.

     • Merhabalar,

      ben de harita uygulamsını yüklediğimde play store üzerinden harita gelmiyor.keystorelarda da sorun yok.Başka bir işlem yapmam gerekiyor mu acaba ?

 • Android tools->Export Signed Application Package seçtiğimde bu hatayı veriyor string.xml içindekilerin hepsinin altı kırmızı çizgiyle çizilmiş oluyor projede çarpı işareti yokken böyle bir hata meydana geliyor imzalama kısmı gelmiyor

  • Projeyi sağ tıkla properties seçeneğini seç.
   Android Lint Preferences seçeneğini seç.
   Ignore All seçeneğini seç sorun giderilecektir.

 • Merhaba şöyle bir sorunum var. Google play hesabı açtım parayı yatırdım herşey tamam uygulamayı yüklüyorum 1 saat içinde aktif oluyor ve 10dk sonra goolge tarafından siliniyor anlamış değilim 2 defa bu şekilde oldu epostam @yandex.com diye bitiyor bundan dolayı sorun olur mu yani kendi gmail hesabımı değilde bütün uygulamalar için ortak bir hesap açtım o da @yandex.com diye bitiyor sorun bu mudur. Hani dicem biri şikayet etti ama o da değil uygulamayı indiren kimse yok daha 5 dk olmuş yayına gireli.

 • kart bilgileri vb. girdikten sonra tlfnuma 1 dolar kesildi diye mesaj geldi 25 dolar kesildi mesajını beklerken 1 dolar hesabinizdan kesilmedi diye mesaj geldi tekrar aynı mail ile linke tıkladıgmda direk panel geliyor başka kart ile denemek için ne yapmam lazım aynı mail ile ?

  • Yaşadığın sorunu ben yaşamadığım için ne yapman gerektiğini bilmiyorum. Panelde sol taraftaki ayarlar sekmesinden tekrar ödeme yapabileceğini düşünüyorum. Sorunu çözüp burada paylaşırsan aynı sorunla karşılaşan insanlara yardımcı olmuş olursun.
   Kolay Gelsin..

 • proje markete koyulmadan önce neden paketlenme işlemi yapılır , paketlenme işleminde olusturulan veriler , sifreler vs ne kadar önemlidir

  • Paketleme işlemi Kodların executable hale yani çalıştırılabilir hale getirilmesi içindir.Android apk uzantılı dosyaları çalıstırır. Nasıl windows exe uzantılı dosya çalıştırıyorsa androidde apk dosyaları çalıstırır. Yazmıs oldugumuz Java kodlarınıda androidde çalıstırabilmek için apk haline getirir yani paketleriz.Paketledikten sonra uygulamayı store’a koymamız için imzalamamız gerekmektedir. Bunun ayrıntıları şifrelerin önemleri yukardaki derste yazıyor.
   Kolay Gelsin..

   • İyi akşamlar benim google playde yüklü uygulama var şifre.jks dosyam pc çöktü ve silindi ben uygulamaya artık güncelleme yapamayacakmıyım

 • Merhabalar, bu oluşturulan jks dosyasını nasıl açabilirim ? Birde projeyi paketleyip imzaladım fakat apk ‘yı tabletime attığımda “Paketin Ayrıştırılmasında Bir Sorun Oluştu” yazıyor sebebi ne olabilir ? Birde imzaladığım apk ‘yı başka birinin google play hesabından yayınlasam ne gibi sorunlarla karşılaşırım? Teşekkürler.

  • Merhaba,
   Dosyayı nasıl açacağın konusunda bir bilgim yok. “Paketin Ayrıştırılmasında Bir Sorun Oluştu” çok büyük ihtimal Android sürümü uyuşmazlığından oluyor. 3. soruna geldiğimizde yüklediğin kişiye güvenmen lazım uygulamana el koyabilir,güncellemene izin vermez,diğer uygulamalarından birinde ban yerse hesap kapanır senin uygulamada gider yada senin uygulamada ban yicek bir durum olursa hesap kapatılır sonradan papaz olabilirsiniz:)

 • google play e bir oyun upload etmek istiyorum ama bu hatayı alıyorum unity ile yaptım oyunu

  You need to reduce your APK file size to 50MB or use APK Expansion Files.

  Apk expansion files dediği şeyi yapamadım !!

  yardımcı olursanız sevinirim !!

 • Benim google developer hesabi askiya alindi 25 dolarda gitti geri alabilirmiyim ? Mail attim itiraz icin , cvp gelmiyir,tekrar yolluyorum ,beklemekte olan msilinz var diyor 1 hafta oldu

  • Developer hesabınız neden askıya alındı? 25 doları geri alma şansınız yok . Ancak hesabınız haksız yere kapatıldıysa ve siz bunu ispat edebilirseniz hesabınızı geri açabilirler ama bu gerçekten düşük bir ihtimal.

  • Hayır senelik değil bir defa 25 dolar verip ömür boyu(Banlanmadığınız sürece) kullanıyorsunuz. App Store ile kaıştırmış olabilirsin. O her yıl 100 dolar ücret alıyor.

 • apk mı güncellemek istiyorum ama hazırladığım key dosyasında girdiğim bilgileri unuttum , elimde önceden kullandığım key dosyası var burada ki bilgilere nasıl ulaşabilirim ?

 • Merhabalar, Ben Gear Watch Designer ile saat arayüzleri yapıyorum. Programın paketlenmiş dosyasının uzantısı .tpk. Play Store a bu tpk dosyalarını bi şekilde yükleyebilir miyim acaba?

 • Hocam bir konuda bilginize başvurmak istiyorum. Benim isimsoyisim@gmail şeklinde mail adresim var. Ama ben Playstore da ismimin ve soy ismimin görünmesini istemiyorum aynı şekilde mail adresiminde. Bir firma gibi davranıp bir domain alıp site kurmayı ve playstore da görünen ismi Firma İsmi mesela “Mavi Oyun” ve mail adresini de info@mavioyun gibi göstermek istiyorum. Bunun için üyeliği ilk başta firma gibi görünerek firma adına mı açmalıyım yoksa normal isimsoyisim@gmail hesabından açtıktan sonra uygulama/oyun yüklerken o bilgileri belileyebiliyor muyuz? Saygılar. İyi Çalışmalar.

 • ya HOCAM ben şimdi basit bi org yaptım herşeyi tamam oldu gibi yaklaşık sallıyorum 8 buton attım 1. butonu yonlendırıyorum raw dan alıyor dosyayı tıklandıgında ses cıkıyor 2. 3. 4. vs butonlara aynı komutu verdiğimde herhangi bitanesine tıkladığımda uygulama hatası diyiyor kendiliğinden kapanıyor (
  acaba 1. butondakı kodların aynısını kopyalayıp buton ayarını değiştiriyorum birde farklı muzık eklıyorum birinci kodlamanın altına yapiştırıyorum sizce hata nerde tesekkurler hocam cevap beklenıyor 🙂

 • Merhaba taha bey.
  Android studio 3.1.2 güncellemesi yaptıktan sonra oluşan bir sorun yaşıyorum sizce nerede hata yapmış olabilirim. Ama hata çıktısıda almıyorum orası ayrı.
  Sorunum şu ?
  Studio 2.8 versiyonu iken uygulama açılışında logo bulunuyor ve alt yapı olarak http connect bağlantısı ile veri alıyor ve ana sayfaya yönlendiriyordum gayet hızlı çalışıyordu.
  Program güncellemesi gelene kadar.
  Update yaptım ve sorun başladı compile atamaları değişti sdk 28 versiyonu oldu.
  Test işlemlerini telefonda yapıyorum.
  Bu kez update yaptıktan sonra uygulama yükleniyor ve açılışta 5 saniye kadar boş beyaz sayfa çıkıyor ve sonra logo sayfasına geçiş yapıyor.
  Ne yaptımsa olmadı sıfır apk projesindede aynı.
  Hatta önceki sürümle kodladığım uygulamaları güncelleme yapmak için açıyorum ve derlemeye gelip yüklediğimde gene aynı sorun oluyor.
  Bir türlü işin içinden çıkamadım.
  Kod hatası testImplementation hatasıda almıyorum.
  Ne gibi setting yapmam gerekli bilginiz var ise yardımcı olurmusunuz.
  Teşekürler şimdiden

 • Kolay gele.

  Bir kere uye oldum diyelim kaç adet uygulama yukleyebilirim belli bir limit varmi , yada her uygulamaya ayri ucretmi odemeliyim

 • Uygulamamı telefonumda test ettım fakat reklamlar gozukmuyor daha google playe koymadım ondan mı acaba ve bazı ufak kaymalar var desıgn kısmında

Haftalık Bülten

Mobilhanem'de yayınlanan dersleri haftalık mail almak ister misiniz?