Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

Giriş

Kayıt Ol

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Morbi adipiscing gravdio, sit amet suscipit risus ultrices eu. Fusce viverra neque at purus laoreet consequa. Vivamus vulputate posuere nisl quis consequat.

Android Google Play Uygulama Puanlama

Merhaba arkadaşlar,
Mobilhanem.com üzerinden anlattığımız/yayınladığımız Android Uygulama Geliştirme derslerimize bu dersimizde sizlere android uygulamalarımızı store a koyduktan sonra kullanıcılardan nasıl puan isteyeceğimizi anlatacağım. Bir çok uygulamada yer alan Android Google Play Uygulama Puanlama işlemini hazırlamak gerçekten çok kolay.

Uygulama her çalıştığında belirli kontrolleri yapıyoruz. Aşağıdaki kodu incelediğinizde göreceğiniz gibi; uygulama ilk kez çalıştığında bugünün tarihi alıp sharedpreferences ile kaydediyoruz. SharedPreferences detaylı kullanım için bu dersimizi inceleyebilirsiniz. (https://www.mobilhanem.com/android-sharedpreferences-kullanimi/)

Daha sonra AppRating sınıfının app_launched fonksiyonunu çağırıyoruz.

MainActivity.java

AppRating sınıfımızı incelemeye başlarsak; runCount değişkenini her defasında bir artırıyoruz , daha sonra uygulama ilk kez çalıştığında kaydettiğimiz tarih ile o anki tarihi alıp aradaki farkı buluyoruz. Eğer aradaki fark iki den büyük ve eşitse , ayrıca runCount değişkenin mod değeri iki ile tam bölünüyorsa kullanıcının karşısına puan verme dialogunu çıkarıyoruz. Böylece her defasında kullanıcıya puan verme ekranını çıkarıp rahatsız etmiyoruz. MaterialStyledDialog third paty kütüphanesini kullanarak toplamda üç seçeneği olan alert dialog oluşturuyoruz. ( positive, neutral, negative ) Puan ver dediğimizde store daki uygulamamızın paket adını kullanarak store direk olarak yönlendirme yapıyoruz. Eğer kullanıcı Hayır, Teşekkürler seçeneğini seçerse SharedPreferences kullanarak boolean değeri false olarak kaydediyoruz. Böylece kullanıcı uygulamayı telefondan silip tekrar yüklemediği sürece puanlama ekranı bir daha karşısına çıkmıyor.

AppRating.java

Android uygulamalarımız için önemli bir unsur olan puanlamanın nasıl yapıldığını sizlere anlatmaya çalıştım. Bunun için bir çok hazır kütüphane internette mevcut isterseniz onlarıda kullanabilirsiniz bir kaç örnek:

https://github.com/hotchemi/Android-Rate

https://github.com/kobakei/Android-RateThisApp

https://github.com/erishforG/Android-Rate-Dialog

Mobilhanem.com üzerinden anlattığımız mobil uygulama geliştirme derslerine devam edeceğiz. Konu hakkında sorunuzu yorum alanından sorabilirsiniz. Konu dışı sorularınızı ve tüm yazılımsal sorularınızı sorucevap.mobilhanem.com sitemizden de sorabilirsiniz.

Bir dahaki dersimizde görüşmek dileğiyle..

 

Yazar Hakkında

Yüksek Lisans: Çankaya Üniversitesi / Bilgisayar Mühendisliği Lisans: Çankaya Üniversitesi / Bilgisayar Mühendisliği (4/3.30) (2010-2014) Lisans : Viyana Teknik Üniversitesi / Bilgisayar Bilimleri (2013)
  • Yunus

    Öncelikle teşekkürler. Fakat ben bu Dialog başında mavi rengi değiştirmek istiyorum ve ya resmi tam dikdörtgene sığacak şekilde koymak istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?