Android Sharedpreferences Kullanımı

Java Kotlin Eğitimi

Merhaba Arkadaşlar,
mobilhanem.com sitemiz üzerinden anlattığımız/yayınladığımız mobil uygulama geliştirme derslerimize Android SharedPreferences Kullanımı ile devam ediyoruz.

Uygulama yazarken bazı verileri uygulama kapatılsada saklamak isteriz. Bunun için web uygulamalarında database kullanılmaktadır. Android uygulamamızda da database kullanabiliriz. SQLite veri tabanı kullanarak uygulamamız içinde verileri saklayabiliriz. SQLite dersi için tıklayınız. Ancak veri tabanı kullanmak hem daha zahmetlidir hem de küçük datalar saklamak için gereksizdir. Bu durumlarda SharedPreferences kullanmak çok daha pratiktir.

Gelelim nasıl kullanıldığına. SharedPreferences kullanarak string,int,boolean,float,long tipinde veriler kaydedebiliriz. Ben bu dersimde int,boolean ve string kaydetmeyi ve çekmeyi anlatacağım. Bununla ilgilide birde örnek uygulama ekleyeceğim. Uygulamamızda 2 adet Edittext ve bir adet Checkbox olacak ve buralara girdiğimiz değerleri SharedPreferences kullanarak kaydedeceğiz. Uygulamamızı kapatıp açtığımızda bu verileri görüntüleyebileceğiz.

Gelelim kod kısmına. Ben direk Activity’nin kendisini ekliyorum. Kod üzerinden gerekli açıklamaları yaptım. Sonrasında ise kayıt gerçekleştiren ve kayıtları çeken kodları ayrı ayrı ekledim dersimize.

SharedPrefrences kayıt yapmak için:
SharedPreferences kayıtları çekmek için:
Evet arkadaşlar uygulamamızın kodlarını indirip incelerseniz daha iyi anlayabileceğinizi düşünüyorum.

Android SharedPreferences Kullanımı dersimizde anlatmak istediklerim bu kadar. Konu ile ilgili sorularınızı konu altından sorabilirsiniz. Konu dışı sorularınızı ise http://sorucevap.mobilhanem.com sitemiz üzerinden bizlere iletebilirsiniz.

Tüm Android Ders, Proje ve Kaynak Kodlar için tıklayınız.

Görüşmek dileğiyle..

Taha Kırca

iOS & Android & Apple Watch Developer, Mobilhanem.com yazarı, Karadeniz Uşağu, Ordu Sevdalısı

1 Yorum

Haftalık Bülten

Mobilhanem'de yayınlanan dersleri haftalık mail almak ister misiniz?