Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

Giriş

Kayıt Ol

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Morbi adipiscing gravdio, sit amet suscipit risus ultrices eu. Fusce viverra neque at purus laoreet consequa. Vivamus vulputate posuere nisl quis consequat.

Android Klavyesi Çıktığında Layout Üste Kaydırma

Merhaba arkadaşlar,  Android de klavye açıldığı zaman ilgili layout umuzu yukarıya nasıl taşıdığımızı göstereceğim daha iyi anlamak için xml çıktılarımızı kopyalayıp uygulamanıza yapıştırabilirsiniz. Neden böyle bir duruma ihtiyaç duyarız önce onu anlatayım, kullanıcının üç tane alanda veri girmesi gerekiyor diyelim, bunlarda kullanıcı adı, şifre ve tc kimlik numarası olsun.

Kullanıcı adına tıkladığı an sadece o alan gözüküp, diğer alanların gözükmemesi gerekir çünkü kullanıcı adını yazmak istediğimizde ilgili alanı doldurmak isteriz başka bir alanın onun üstüne gelmesi yada klavyenin bütün ekranı kaplayıp, kullanıcıya ne yazdığını gösterememesi gibi durumlarla karşılaşıldığında uygulayacağımız yol AndroidManifest.xml dosyamızda ilgili activitye aşağıdaki kod bloğunu eklemektir.

Aşağıdaki xml çıktısını bu olayın nasıl gerçekleştiğini anlamanız için koydum. Bir android projesi yaratıp ilgili layout a yapıştırıp, uygulamayı çalıştırın ve her bir EditText e tıkladığımız an klavyenin o alanda açıldığını göreceksiniz.

not: adjustResize yapısının düzgün bir şekilde çalışabilmesi için tavsiyem; ScrollView yapısını kullanmanızdır.

 

Yazar Hakkında

Yüksek Lisans: Çankaya Üniversitesi / Bilgisayar Mühendisliği Lisans: Çankaya Üniversitesi / Bilgisayar Mühendisliği (4/3.30) (2010-2014) Lisans : Viyana Teknik Üniversitesi / Bilgisayar Bilimleri (2013)