Android Studio Package Name Değiştirme

Android Studio da uygulamamızın paket adını değiştirmek istiyorsak yapmamız gereken işlemler çok kolay:

1-) Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi ayarlar kısmından Compact Empty Middle Packages seçili ise üstüne tıklayıp kaldırıyoruz.

Compact Empty Packages

2-) Resimde gördüğünüz gibi paket id miz : “com.mobilhanem.newpermissions” ve bu klasörler ayrı ayrı gösterildi. Örneğin “newpermissions” ismini değiştirmek istiyorsanız paket adına sağ tıklayıp Refactor -> Rename -> Rename Package diyoruz. Karşımızda çıkan ekran aşağıdaki gibidir ve istediğiniz adı yazıp Refactor diyoruz. ( not: bunu dedikten android studio nun aşağısında kısımda “Do Refactor” seçeneğine tıklıyoruz. )

screen-shot-2016-10-09-at-15-14-03

3-) Böylece “newpermissions” adını değiştirmiş olduk id de yer alan “mobilhanem” kısmını da yukarıda anlattığım şekilde değiştirebiliyoruz. Şimdi ise “com” kısmını nasıl değiştireceğiz bakalım, yine ilgili klasör adına sağ tıklıyoruz sırasıyla Refactor -> Rename -> Rename all yapıyoruz.

4- ) Son olarak projemizin build.gradle kısmını açıyoruz applicationId kısmına oluşturduğumuz paket adını yazıyoruz sync now diyoruz.  ( Örnek: “com.mobilhanem.newpermissions” yerine “org.beyler.oldpermissions” )

screen-shot-2016-10-09-at-15-24-55

 

10

Alper Beyler

Yüksek Lisans: Çankaya Üniversitesi / Bilgisayar Mühendisliği
Lisans: Çankaya Üniversitesi / Bilgisayar Mühendisliği (4/3.30) (2010-2014)
Lisans : Viyana Teknik Üniversitesi / Bilgisayar Bilimleri (2013)

17 Yorum

 • Hocam paket adını aynı yazmamızda sıkıntı oluşur mu mesela com.paket1.paket1 şeklinde olursa ileride sıkıntı olur mu veya bununla ilgili bilgi alabileceğim link var mı

  • Bu şekilde bir tanımlama yapmak problem yaratmaz. Yapı olarak karışıklığa sebep olabilir sadece. Paket yapısında mantık bir domain ismi üzerinden ilerlemektir. Mesela bir projede mobilhanem web sitesinin sorucevap alanına kullanıcılarla ilgili işlemler yapacak kodlar veya dosyalar koyacaksak bu paket yapısı aşağıdaki gibi olmalıdır.
   com.mobilhanem.sorucevap.kullanici
   Paket yapısı genelden özele gider. Umarım sorunun cevabını verebilmişimdir.

   • cevabınız için teşekkür ederim. ne gibi karışıklıklar olabilir. ondan da bahsedebilirmisiniz rica etsem. ve birde diyelim yayında olan uygulamanın paket adını değiştirdim com.paket1.paket1 yerine com.paket1.paket2 yaptım yayında olan uygulamayı bu şekilde güncelleme yapabiliyormuyum. yoksa farklı bir isimle yeni bir uygulama olarak mı yayınlamam gerekiyor.

    • Projenin okunmasında veya projeye sonradan dahil olanlar için karışıklığa sebep olabilir. Örneğin ben bir uygulamaya sonradan dahil olsam ve projenin paket adı com.mobilhanem.egitim.egitim olsa egitim altında farklı paketlerinde oldugu gibi bir fikir oluşur kafamda. Paket ismini değiştirirken IDE’nin refactor özelliğinden faydalanırsan bir problem olmaz. Fakat sadece onu değiştirirsen, kullanıldığı yerlerde de tek tek değiştirmen gerekir. Paket adını değiştirirsen uygulamayı tekrar publish etmelisin. PAket adını değiştirirsen yeni uygulama oluşturman gerekir.

     • Hocam son bir soru daha soracağım kusura bakmayın. Şimdi bir standart belirlemek adına mesela paket adını sadece com.firmaadi yapsam sıkıntı olur mu. veya com.firmaadi.sektör şeklinde yapsam mı daha sağlıklı olur.

     • Ne kusuru, bildiğim şeyler olduğu sürece cevaplarım sıkıntı yok, ben cevaplamasam diğer arkadaşlar mutlaka cevap verir zaten 🙂

      Soruna gelince standardı uygulaman üzerinden belirleyebilirsin. Eğer bir firma üzerinden geliştirme yapıyorsan, sana tavsiyem şöyle bir paket ismi olabilir;

      tr.com.firmaadi.uygulamaadi
      tr.com.firmaadi.departman.uygulamaadi
      tr.com.firmaadi.uygulamaadi.android
      tr.com.firmaadi.uygulamaadi.ios

      Ama en basit haliyle olsun diyorsan;

      tr.com.firmaadi

      uygundur.

 • Hocam selamlar,
  Zor durumdayım. Android studio’da Package name değiştiremiyorum. Build.gradle çıkmıyor bende. teamdan falan bakabilir misiniz acaba? Yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik. Play store’a yüklerken takıldık :/ skype: yildirangokhan

 • Hocam ben böyle değiştirdim ancak play store ye attığımda bir geliştiricinin dosyasını kopyaladınız falan filan yazıyor . 2. gönderişimde isim benzerliği felan dedi askıya alındı . Ne yapmamı önerirsiniz

  • içeriğin yayınlanma tarihine baktınız mı ? güncel kalmamış olabilir sitede yayınlanan her içerik, her kod denenerek sorunsuz bir şekilde yayınlanmaktadır.

 • ( not: bunu dedikten android studio nun aşağısında kısımda “Do Refactor” seçeneğine tıklıyoruz. )

  bu not hayatımı kurtardı 😀

  çok teşekkürler 🙂

Haftalık Bülten

Mobilhanem'de yayınlanan dersleri haftalık mail almak ister misiniz?