Android Material Design Snackbar Kullanımı

Merhaba Arkadaşlar,
Mobilhanem.com üzerinde anlattığımız/yayınladığımız derslerimize bu dersimizde Android Material design ile hayatımıza giren ve bence çok kullanışlı olan Snackbar kullanımı ile devam edeceğiz. Android geliştiren arkadaşların ve benim neredeyse en çok kullandığımız android componentlerinden beri kuşkusuz ki Toast yapısıdır.

Snackbar ise Toast mesaja benzemektedir. Sayfanın altında gözükür ve kullanıcı etkileşimine izin verir. Yani siz Snackbar’a buton ekleyebilir veya istediğimiz an sürükleyip ekrandan kaybedebiliriz. Bu yapısıyla Toast mesajdan ayrılmakta ve daha kullanışlı bir yapı halini almaktadır.

Snackbar Kullanımı

Aşağıda Snackbar’ın iki farklı şekilde kullanımına örnek verdim :

Snackbar’ı görsel olarak daha  doğru kullanımı hakkında detaylı bilgiyi bu linkte bulabilirsiniz. Ayrıca Snackbar sınıfının diğer metotlarının kullanımı hakkında bilgiyide bu linkten edinebilirsiniz.

Snackbar’ın renklerini değiştirmek istersek  setActionTextColor(int color) metodu ile bunu gerçekleştirebiliriz. Birde Android kullanıcı deneyimi açısından Snackbar’a birden fazla buton(action) eklenilmesini önermiyor. Benim tavsiyemde kullanılmamasıdır. Dar ekranlı bir telefonda birbirlerine çok yakın olacakları için tıklanılması zorlaşacaktır.

Tüm Android Ders, Proje ve Kaynak Kodlar için tıklayınız.

Benim bu dersimde anlatmak istediklerim bu kadar. Bir dahaki dersimde Edittext için FloatingLabel kullanımından bahsedeceğim.

Kendinize iyi bakın 🙂

[invitations_for_slack] 0

Taha Kırca

iOS & Android & Apple Watch Developer, Mobilhanem.com yazarı, Karadeniz Uşağu, Ordu Sevdalısı

Yorum Yaz

Haftalık Bülten

Mobilhanem'de yayınlanan dersleri haftalık mail almak ister misiniz?