Google Play APK Güncelleme (Sürümleri Yönet)

Merhaba Arkadaşlar,
Mobilhanem.com üzerinden anlattığımız/yayınladığımız derslerimize bu dersimizde Google Play’de yüklü ve yayında olan  Apk’mızı nasıl güncelleyebiliriz anlatmaya çalışacağım(APK Güncelleme). Google Play Apk Güncelleme sistemini değiştirdiği için bende sizlere yeni yöntemden bahsetmeye çalışacağım.

Öncelikle Google Play hesabımıza giriyoruz. Güncelleyeceğimiz uygulamamızı seçiyor ve devam ediyoruz. Apk’mızı güncellemek için sol taraftaki menülerden APK menüsünü seçiyoruz ve aşağıdaki mesaj ile karşılaşıyoruz.

 

Bu mesajda 18 Nisan 2017’den sonra APK sayfasının yerini artık Sürümleri Yönetin sayfasının alacağını ve Apk güncelleme , Beta ve Alfa testlerinin sadece buradan yapılabileceğini söylüyor. 18 Nisan’a kadar eski sayfayı kullanabilirsiniz.

Sürümleri Yönetin

Yeni sayfa için ise Apk menüsünün altındaki Sürümleri Yönetin menüsüne tıklıyoruz.  Bu sayfada mevcut apk’nın bilgilerini görüyoruz. Sürüm numarası , kaç cihazın desteklendiği vs bilgileri görüyoruz. Sonraki derslerimde Beta ve Alfa testlerini anlatacağım fakat bu dersimde sadece APK güncellemeyi anlatacağım. Üretim Sürümü Yönet’e tıklayarak devam ediyoruz.

 

 

Apk yükle diyerek hazırlamış ve imzalamış olduğumuz APK’yı yüklüyoruz. Bu dersimizde imzalama işleminin nasıl olduğunu anlatmıştık, inceleyebilirsiniz. Apk Yükle butonunun yanındaki Kütüphaneden Yükle butonu ne diye soracak olursanız , alfa veya beta test için yüklediğimiz Apk’larda sorun çıkmazsa, yüklediğimiz Apk ile devam etmek için kütüphaneden seç diyebiliriz.

 

 

 

 

 

Apk’mız başarıyla yüklendiyse sağdaki ekrandaki gibi bir ekranla karşılaşıyoruz ve Taslağı Kaydet diyerek devam ediyor ve bir önceki sayfaya geri dönüyoruz.

 

 

 

 

Sayfanın alt kısmında yer alan “Sürüm Adı” kısmına version numaranızı onun altında yer alan “Bu sürümdeki Yenilikler” kısmında eklediğimiz yeni özellikleri yazıyoruz ve Kaydet’e tıklıyoruz. Kaydet dedikten sonra İncele diyerek devam ediyoruz.

 

Geldik dersimizin en önemli noktasına. Google bizler için çok güzel bir özellik getirmiş. Önceden uygulamamızı yayınladığımız an tüm kullanıcılara update gitmekteydi. Gönderilen update de herhangi bir sorun varsa tüm kullanıcılar etkilenmekteydi. İşte bunun önüne geçmek için Google bizlere partial update yani parçalı update özelliği getirmiş Böylelikle update’mizi kullanıcılarımızın belli bir yüzdesine gönderebilmekteyiz.

 

Bu ekranda gördüğünüz üzere toplam 9500 aktif kullanıcımız var. Biz %20 seçerek update’i tüm kullanıcılara değil sadece %20 lik kesime(1900 cihaz) göndermiş oluyoruz. Böylelikle update’mizi gerçek ortamda gerçek kullanıcılar ile test edebiliyoruz. Buna A/B testing denmektedir. Bu sayede gönderilen update’de sorun varsa tüm kullanıcılar etkilenmeden sorunu düzeltebilirsiniz. Veya yeni bir özellik getirdiniz ancak kullanıcılar üzerindeki etkisini test etmek istediğinizde bu yöntemi kullanabilirsiniz. Update’i tüm kullanıcılara göndermek isterseniz %100 girerek devam edebiliriz. “Üretim kanalında sunuma başlat” tıklayarak APK mızı yayına gönderiyouz.

Tüm Android Ders, Proje ve Kaynak Kodlar için tıklayınız.

Bence Google bu özelliği getirerek biz geliştiricilere çok büyük kolaylık sağlamış oldu. Bizler ne kadar manuel test yaparsak yapalım elbette canlı ortamda sorunlar çıkabiliyor. Bu yöntemle sorunların daha az kullanıcıyı etkilemesini sağlıyoruz ve gerekli geliştirmelerimizi yapıp Apk’mızı tekrar güncelliyoruz.

İngilizce bilen arkadaşlar aşağıdaki videoyu izleyebilir.

 

Bir sonraki dersimizde görüşmek dileğiyle.

31

Taha Kırca

iOS & Android & Apple Watch Developer, Mobilhanem.com yazarı, Karadeniz Uşağu, Ordu Sevdalısı

6 Yorum

  • hocam konuyla alakalı degil ama bir online oyunun apksını açıp içinde oto guncellemeyi kaldırmak mumkunmu ? yani eski olan bir sürümü kullanmam gerekiyor. ama o sürümü kurup uygulamayı açınca yeni sürüme güncelle deyip kalıyor. bu yazıyı kaldırıp direk oyuna girebilirmiyim eski apk ile ?

  • hocam ben uygulama yaptım yayın lamak ıstıyorum ve apk yuklemeye geldiğimde “”””””APK’nız, gizlilik politikası gerektiren izinler kullanıyor: (android.permission.CAMERA). “”””” nu hata ile karşılaşıyorum. elfeneri uygulaması yaptım.Androidmanifest.xml. ve izinlerini yazdım. ama birturlu google console yukleyemedim. herseyı denedım ama sorunu çözemedım yardımçı olurmusunuz. Bu arada Mobilhanem ailesine sonsuz saygılarımı sunarım.

  • “üretim kanalına sunumu başlat” pasif duruyor, neden olabilir. Eksik kalan bir kısım göremedim bir uyarı yok. Bir saattir araştırıyorum 🙁

  • ONCELİKLE ACIKLAMALAR ICIN COK TESEKKUR EDERIM . GOOGLE PLAYDE OYUNUMU YAYINLADIM AMA SURUM GUNCELLEMESI YAPTIM YAYINLANDI AMA HATALAR VERIYOR ONCEKI SURUMU YUKLEMEK ISTIYORUM FAKAT BIR TURLU BECEREMEDIM ESKI SURUMU TEKRAR NASIL TEKRAR YAYINLAYABILIRIM SIMDIDEN TESEKKUR EDERIM

  • Merhaba,

    işyerine samsung sm-t560 2 adewt tablet aldık, google e-tablolardan iş takibi yapıyoruz fakat değişiklik yapmak için e-tablolar son surum istiyor buda cihaza uymuyor ne yapacağımı bir turlu bulamadım yardımcı olurmusunuz lütfen

Haftalık Bülten

Mobilhanem'de yayınlanan dersleri haftalık mail almak ister misiniz?