Android Toolbar Oluşturulması ve Kullanımı

Merhaba Arkadaşlar,
Mobilhanem.com sitemiz üzerinden anlattığımız/yayınladığımız Android Eğitimleri yazı serimizde bu dersimizde Android Toolbar Oluşturulması ve Kullanımı ile devam ediyoruz.

Toolbar, Android 5 sürümü ile hayatımıza gelen bir özelliktir ve Activity’lerimizin herhangi bir yerine ekleyebiliriz. Bir Activity’de birden fazla toolbar ekleyebiliriz. Toolbar’ın boyutunu ve rengini ayarlayabilir, istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Şimdi yeni bir proje oluşturalım ve o proje üzerinden ilerleyelim. Proje adını “Toolbar” , package name’ini ise  “mobilhanem.toolbar” olarak ayarladım. Language’i Kotlin seçtim ki, hem Java hem Kotlin dilinde yazabilelim.

Projemiz oluştuktan sonra, öncelikle style dosyamızdaki application temamızı değiştiriyoruz:

Daha sonra “menu “adında yeni bir directory açıp, içerisine menu.xml adında dosya oluşturduktan sonra, oluşturulan menu.xml dosyamızı aşağıdaki gibi düzenliyoruz. Menü ikonlarımızı eklememiz gerekiyor. Filtreleme, sıralama ve profil ikonları yer alacak.

Bir sonraki adımda ise, layout klasörünün altına, toolbar layoutumuzu oluşturuyoruz.

Toolbar’ımızı oluşturduktan sonra, oluşturduğumuz toolbar’ı, hangi Activity’lerde kullanmak istiyorsak, ilgili Activity’nin çağırdığı layout dosyasına, toolbar layoutunu include etmemiz gerekiyor.

MainActivity.kt sınıfımızda toolbarımızı tanımlamamız ve tanımlama işlemini yaptıktan sonra ise Actionbar olarak eklememiz gerekiyor. Bu işlem için de aşağıdaki kodları yazıyoruz:

Eğer toolbar üzerindeki menu itemlarına tıklayınca bir işlem yaptırmak istiyorsak,  onOptionsItemSelected listener’ını yazmamız gerekiyor, burada “when” ile tıklanan menu item’ın id’sini yakalayacağız:

Son olarak MainActivity.kt classımızı paylaşacak olursak:

Ekran görüntümüz:

Tollbar’ın JAVA’da Kullanımı

Yukarıda kotlin ile yaptığımız işlemleri bir de java ile yapalım. Bu işlem için MainActivity’den farklı bir activity’e gidelim (SecondActivity.java) ve farklı bir layout çağıralım(activity_second.xml).

Öncelikle yeni bir layout oluşturmak ile başlayalım:

Aynı Toolbar layout’unu kullanacağız ama bu sefer rengini değiştirelim. Bunun için colors.xml dosyamıza colorToolBar adında yeni bir renk ekliyoruz ve colors.xml dosyamızın son hali aşağıdaki gibi oluyor:

Toolbar layout’umuzda bu yeni eklediğimiz color’ı belirtiyoruz:

SecondActivity üzerinden ise, aynı kotlin ile yazdığımız class’daki gibi toolbarımızı ekleyeceğiz.

Ekran görüntümüz:

Evet arkadaşlar Android Toolbar Oluşturulması ve Kullanımı aşamalarını sizlere detaylıca anlatmaya çalıştım. Umarım hepiniz için faydalı olmuştur.

Sıfırdan android dersleri için tıklayınız.

Mobilhanem.com üzerinden anlattığımız android uygulama geliştirme derslerine devam edeceğiz. Konu hakkında sorunuzu yorum alanından sorabilirsiniz. Konu dışı sorularınızı ve tüm yazılımsal sorularınızı sorucevap.mobilhanem.com sitemizden de sorabilirsiniz.

Bir dahaki dersimizde görüşmek dileğiyle..

 

 

 

26

Yakup Yazar

Yorum Yaz

Haftalık Bülten

Mobilhanem'de yayınlanan dersleri haftalık mail almak ister misiniz?