Android Volley Kullanımı Ve JSON Parse Etme

Merhaba Arkadaşlar,

mobilhanem.com üzerinden anlattığım ilk dersim. Bu dersimizde Android’de Google Volley Kullanımı hakkında bilgi verip gelen JSON veriyi parse etme işlemini anlatacağım.

Arkadaşlar Volley basitce anlatmak gerekirse sunucu ile bağlantı kurup data alışverişi yapmaya yarayan bir yapıdır.Geleneksel olarak kullandığımız Asynctask ile yapılan Http Request işlemini çok kolaylaştıran,karmaşık kodlar içermeyen,arka plan işlerini kendi halleden,kendi cachle’me sistemi olan ve Android’in kullanılmasını önerdiği HTTP Request sistemdir.

Daha detaylı bilgiyi için tıklayınız.

Dersin daha iyi anlaşılması için örnek bir uygulama yazdım. İndirip incelerseniz çok daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum.Kod üzerinde açıklama yapmaya çalıştım.

Burda dikkat etmemiz bir kaç husus var öncelikle onları belirteyim.
-Öncelikle internet izni vermeyi unutmayalım.

-Sonrasında ise volley.jar’ı projemize dahil etmeyi unutmuyoruz. Volley.jar dosyasını indirdiğiniz kaynak kod içersinde Android private Libraries altında bulabilirsiniz. Sizde aynı şekil sürükle bırakma yöntemi ile jar dosyasını projenize dahil edebilirsiniz.

-Aynı şekil indireceğiniz kaynak kod içerisinde bulunan AppController.java dosyasınıda projenizde oluşturmayı ve Manifest dosyasında application tagı altında tanımlamayı unutmayın.Bunu nasıl yaptığımızı manifest dosyasında görebilirsiniz.

Kodlama kısmına geçelim.

AndroidManifest.xml

Burada application altındaki kısmı eklemeyi unutmayalım.

Uygulamamızda AppContoller.java yıda oluşturalım.

AppContoller.java

Yukarıdaki kodda herhangi bir değişiklik yapmadan direk kullanabilirsiniz.

MainActivity.java

Gerekli açıklamaları kod üzerinde yapmaya çalıştım.Anlamadığınız ,eklemek istediğiniz yer olursa yorum bırakabilirsiniz.Birdahaki dersime Android’de GSON ile JSON Parse etmeyi anlatacağım.

Sizlerden ricamız facebook.com/mobilhanem sayfamızı beğenmenizdir.Birdahaki dersimize kadar kendinize iyi bakın.

0

Gökhan Musapaşaoğlu

24 Yorum

Haftalık Bülten

Mobilhanem'de yayınlanan dersleri haftalık mail almak ister misiniz?