Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

Giriş

Kayıt Ol

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Morbi adipiscing gravdio, sit amet suscipit risus ultrices eu. Fusce viverra neque at purus laoreet consequa. Vivamus vulputate posuere nisl quis consequat.

Android WebView Swipe Refresh

Merhaba arkadaşlar,
Bu dersimizde anlatım olarak uzun tutmayacağım soru cevap kısmındada sıklıkla sorulan webview e nasıl pull to refresh(WebView Swipe Refresh) özelliği kazandırırız onu göstereceğiz.

Kaynak kodu indirip kendi url inizi ekleyerek de kullanabilirsiniz.

Yapmanız gereken adımlar ; layout kısmında SwipeRefreshLayout ile birlikte WebView kullanıyoruz.

activity_main.xml

Ana sınıfımızda ise uygulamamızı çalıştırdıktan sonra ekranı aşağı doğru çekip bıraktığımız an sitemizi yeniliyoruz. Uygulamayı ilk açtığımızda direk beyaz ekran gelip urlnin yüklenmesini beklemek yerine kullanıcıya dialog göstererek beklemesini belirtmek istiyorsak da MyWebViewClient methodunu kullanıyoruz kaynak kodlara baktığımızda o kısmın commente alındığını göreceksiniz. onRefresh methodunda setRefreshing methodunu false yapmayı unutmuyoruz yoksa sürekli yeniliyormuş gibi yukarıda yenilenme dialogu etkin kalacaktır.

MainActivity.java

not:  Kullandığımız support-design kütüphanesinede dikkat edelim eğer build.gradle kısmında set etmezsek SwipeRefreshLayout özelliğini kullanamayacağız.

Mobilhanem.com üzerinden anlattığımız mobil uygulama geliştirme derslerine devam edeceğiz. Konu hakkında sorunuzu yorum alanından sorabilirsiniz. Konu dışı sorularınızı ve tüm yazılımsal sorularınızı sorucevap.mobilhanem.com sitemizden de sorabilirsiniz.

Bir dahaki dersimizde görüşmek dileğiyle..

Yazar Hakkında

Yüksek Lisans: Çankaya Üniversitesi / Bilgisayar Mühendisliği Lisans: Çankaya Üniversitesi / Bilgisayar Mühendisliği (4/3.30) (2010-2014) Lisans : Viyana Teknik Üniversitesi / Bilgisayar Bilimleri (2013)
 • Can

  Merhabalar Alper hocam. öncelikle bu çalışma günlerdir tamda aradığım bir çalışma fakat, kodları direk bireir kopyaladım yeni uygulama oluşturup iççerisine attım herşey yolunda görnüyor (YEŞİL OKLAR TAMAM) fakat .apk yapamıyorum hata verıyor.
  ekte ki resimde belirttim hata sayfamı.. https://uploads.disquscdn.com/images/916c08e9305560ee7b4ddb8466ef2ce8dec7cab9c62568251dc27968d2a2c809.png

 • Alper Beyler

  Merhabalar, buradaki çözümlere bakar mısınız http://stackoverflow.com/qu… , sizin karşılaştığınız sorunla ilgili konudan bahsedilmiş deneyip geri dönüş yaparsanız

 • Can

  Merhaba Alper bey, denedim ama ya ben yapamadim, yada bu cozumler etkili olmadi. Ama sorunu farkli bir sekilde halletim. Soru cevap kisminda bir sorum vardi orada verilen cevaplar yardimiyla suanda uygulamam sorunsuz sekilde calisiyor.

 • Alper Beyler

  Tekrardan merhaba, sorunuzun çözülmesine sevindim çözüm yolunu buraya da paylaşırsanız aynı sıkıntıyı yaşayan veya yaşayacak olan kişilerde bilgilenmiş olur