Android Yan Çevirmeyi Kapatma ( disable landscape )

Merhabalar,

Android cihazımızı yan çevirdiğimizde ekran görüntüsünün değişmesini istemeyebiliriz. Android uygulamamızı da kullanırken sadece telefonun dikey modun a uyumlu olmasını ve dediğim gibi yan mod da olsa bile görüntünün değişmesini istemiyorsak eğer yapmamız gerek işlem çok kolay.

AndroidManifest.xml dosyamızı açıp ilgili Activity e , android:screenOrientation=”portrait” kod parçasını ekliyoruz. Uygulamamızın yatay mod da aynı şekilde kalmasını sağlamış oluyoruz. Küçük bir detay gibi gözükse de aslında çok önemli bir parça bu. Uygulamamız sorunsuz çalışabilir herşey tam olabilir fakat uygulamanın landscape olarak tasarımını yapmazsak eğer, cihaz yan döndüğü anda uygulamada kaymalarla karşılaşabiliriz. İşte bu yüzden yatay ve dikey olarak düşünmemiz gerekiyor. Sadece dikey mod da çalışsın ve diğer mod da değişiklik olmasın yine uygulamamız dikey pozisyonda kalsın diyorsanız bu işlemi unutmamalısınız.

<activity android:name=".YourActivity"
    android:label="@string/app_name"
    android:screenOrientation="portrait">

 

 

28

Alper Beyler

Yüksek Lisans: Çankaya Üniversitesi / Bilgisayar Mühendisliği
Lisans: Çankaya Üniversitesi / Bilgisayar Mühendisliği (4/3.30) (2010-2014)
Lisans : Viyana Teknik Üniversitesi / Bilgisayar Bilimleri (2013)

2 Yorum

  • Merhaba alper hocam. Uygulamam komple diket modda çalışıyor. Diyelim ki anasayfada dik, iletişim sayfasında yada sadece webview sayfamda hem yatay hem dikey çalışsın. bunun için hangi kodu girmeliyim webview sayfama?

Haftalık Bülten

Mobilhanem'de yayınlanan dersleri haftalık mail almak ister misiniz?