Kotlin – Android’in Yeni Resmi Programlama Dili

Merhaba Arkadaşlar,
Google her yıl düzenlediği I/O etkinliğinde bu sene biz Android geliştiricilerine bir süpriz yaptı. 17-19 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen I/O 2017 etkinliğinde Android için yeni bir programlama dilini tanıttı. Bu dil JetBrains firmasının geliştirmiş olduğu Kotlin Programlama dili.

Senelerdir Google ile Java dilinin sahibi Oracle firması arasında patent davaları devam ediyor. Bundan kaynaklı olarak Google’n başka bir yazılım dilini destekleyeceği zaten bekleniyordu. Bugüne kadar söylentiler hep Apple firmasının geliştirdiği ve yine açık kaynak kodlu olan Swift yazılım diliydi. Fakat Google en büyük rakiplerinden biri olan Apple firmasının yazılım dilini kullanmak yerine, Android Studio’nun altyapısını kullandığı Intellij Idea IDE’nin sahibi/geliştiricisi olan JetBrains firmasının geliştirdiği yazılım dilini (Kotlin) tercih etti.

Bu dil aynı java gibi JVM (Java Virtual Machine) üzerinde çalışabilen bir dildir. Yani bir defa yaz her platformda çalıştır mantığıyla çalışmaktadır. Java veya Kotlin dilinde yazılan bir program çalıştırıldığında öce byte kodlara dönüştürülmekte ve JVM’in okuyup / yorumlayabileceği bir hal almaktadır. JVM ve JVM’in çalışma mantığı ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Android’de kendi geliştirdiği JVM’ni (ART) kullanmaktadır. Yani bizim Java ile yazdığımız uygulamamız çalıştırma anında veya ilk kurulumunda byte koda dönüştürülmekte ve Art üzerinde çalışmaktadır. Kotlin’de aynı yapıda olacağı için Kotlin’le yazılan programımız byte kodlara dönüştürülecek ve ART üzerinde çalışabilecektir.

Syntax olarak java’ya benzemektedir ve OOP(Object Orianted Programing) bir dildir. Yani nesne tabanlı geliştirme yapılmaktadır. Java dili ile geliştirme yapmış olan arkadaşlarımız çok fazla zorlanmadan bu dil ile geliştirme yapabilecektir. Kotlin dilini geliştirmeye JetBrains ve Google beraber devam edecekler fakat dilin sahibi Google değil JetBrains firması olacaktır.

Java ile geliştirme yapmaya devam edebileceğiz. Fakat ilerleyen zamanlarda ne olur, java desteği kesilir mi bunu şuandan bilmemiz zor. Android Studio 3.0 ile birlikte Kotlin ile geliştirme yapmaya başlayabileceğiz. Android Studio 3.0 indirip denemek isterseniz tıklayınız.  Biz mobilhanem.com ekibi olarak gelişmeleri dikkatli bir şekilde takip etmeye devam edeceğiz. Eğer beklenen popülerliğe ulaşabilirse bizde Kotlin ile ilgili derslere başlayacağız.

Kotlin dersleri için tıklayınız.

 

6

Taha Kırca

iOS & Android & Apple Watch Developer, Mobilhanem.com yazarı, Karadeniz Uşağu, Ordu Sevdalısı

15 Yorum

Haftalık Bülten

Mobilhanem'de yayınlanan dersleri haftalık mail almak ister misiniz?