scratch dersleri

Scratch de Corona Virüs ile Mücadele Oyunu

Merhaba arkadaşlar:)

Mobilhanem de güzel bir ders ile yine birlikteyiz. Daha önceki dersimizde dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Corana virüsden korunma  hakkında scratch te Corona virüs animasyonu  hazırlamıştık. Şimdi  bu normaleşme sürecinde maskemizi takarak, sosyal mesafeyi koruyarak ve temizliğimize daha çok  dikkat ederek  virüs ile mücadele etmekteyiz. Bu durum birazcık uzun sürebilir ama bizler aldığımız tedbirler sayesinde bu süreci sağlıkla atlatacağız. Haydi, o zaman bir de Scratch de  Corona virüs ile mücadele edelim. Buyrun derse…

Virüs İle Mücadele           

Bu oyunumuzda temas ederek bizleri hasta etmeyi planlayan virüslere karşı mücadele  vermek. Oyun  için bir enjektör, iki farklı virüs ve canlarımızı gösteren üç adet kalp ve ilacı temsil edebilmesi için çizim yöntemiyle oluşturulmuş bir nokta kullanacağız. O zaman oyunun kod bloklarına zıplayalım. Unutmadan  ellerimizi sık sık suyu israf etmeden yıkamayı unutmuyoruz. Çünkü önce salığımız.:)

Enjektör için kullanılan kodlar

Oyunda ilk olarak değişkenler menüsüne gelip “can” ve “puan” değişkenlerini tanımlıyoruz. Sonra enjektörün kod kısmına gelip yeşil bayrak tıkladığında blogunu alıp altına her yeşil bayrak tıklandığında enjektörün görünmesi için görünümden göster taşını alıyoruz. Daha sonra 3 defa yanma hakkımız olsun diye Can=3 “Puanı” ise sıfır olarak ayarlıyoruz. Enjektör oyun boyunca sürekli olarak hareket edeceğinden sürekli tekrarla blogunun içine hareketler menüsünden y konumunu … yap içine algılama menüsünden farenin y si taşını yerleştiriyoruz. Böylece enjektör y koordinatları üzerinde bilgisayar mause yardımıyla hareket eder. Canımız bittiğinde enjektörün ilaç püskürtmesi -ni engellemek için eğer ise taşını alıp can sıfır olduğunda tüm olayın durmasını ve can 2 adında bir haber yollamasını istiyoruz.

Virüslerde kullanılan Kodlar

Virüslerin belirli bir alanda herhangi bir yerden x koordinatına doğru gelmesi için hareket menüsünden x, y konumuna git taşını alıp  içine rastgele gelebilmesi için arasında rastgele sayı seç taşını  yerleştiriyoruz. Daha sonra belirli bir saniye geçtikten sonra virüslerden ikizini yarat taşından destek alıyoruz. Daha sonra ikizi olarak başladığında taşını alıp virüslerin görünmesi için göster taşını ekleyip x konumu<-243 olana kadar virüslerin 4 adım gitmesini sağlıyoruz. Eğer virüs ilaca değiyorsa evde kal! slogunu göster puanı beş artır. Belirlenen sesi çal ve ilaca değen ikizi sil diyoruz.  Eğer virüs ilaca değmiyor ve karşı tarafa kadar gidiyorsa “can” -1 değiştir ve yine virüsün ikizini sil “can=1 ” veya “can=2”  olduğunda can 1 haberinin sal ve bekle taşını ekliyoruz.

İlaçta kullanılan kodlar

 

scartch-ilac

Yeşil bayrak tıklandığında  enjektörden çıkacak olan ilacı gizliyoruz. Sürekli tekrarla blogunun içine profesyonellik açısından ilaç kuklası sahnede görünmemesi için arka katmana al taşından yardım alıyoruz. Enjektörden çıkıyormuş gibi göstermek içinde enjektöre git.  Eğer bilgisayar üzerindeki veya harici mause basılı ise belirli saniyede  kendi ikizini yarat. kendi ikizi olarak başladığında taşını alıp altına önce gösteri yerleştirip daha sonra … olana kadar  tekrarla taşının içine operatörler ve algılama menüsünden yardım alarak belirlediğimiz koşullar olana kadar tekrarlamasını ve 4 adım gitmesini istiyoruz. Bunları yaparken de her enjektörden çıkan ilaç sonrası hem göze hoş görünsün hemde bizlerin ileri seviyede olmasından dolayı bu ikizi sil taşını kullanıyoruz.

Can olarak nitelenen kalplerde kullanılan taşlar

scratch-can-kalp

Yukarıda açıklamaya yaparken hatırlıyorsanız Can1 haberini sal ve bekle demiştik. Canları temsil eden kalplerin içine geliyoruz. “Can1” haberini aldığında eğer “can=2″ise bu kalbi “gizle” yeşil bayrak tıkladığında ise “göster” diyiyoruz. diğer bulunan iki kalp için de aynı işlem ve farklı değerlerle son noktayı koyuyoruz. Virüs bundan sonra bizden korksun:).

yine güzel bir dersin birlikte sonuna geldik umarım keyif aldığınız bir ders olmuştur. yaptığınız veya hayalini kurduğunuz projeleri bizlerle paylaşabilirsiniz. sağlıklı ve Scratchli kalın:)

29

Hatice Osanmaz

Yorum Yaz

Haftalık Bülten

Mobilhanem'de yayınlanan dersleri haftalık mail almak ister misiniz?