iOS – Swift Dersleri (Fonksiyonlar (Functions))

Merhaba Arkadaşlar,
Mobilhanem’deki swift paylaşımlarımıza fonksiyonlar ile devam ediyoruz. Bu paylaşımımızda fonksiyon tanımı, fonksiyon tanımlama, çağırma, fonksiyon parametreleri ve dönüş değerleri, parametre isimleri ve tipleri ile ilgili bilgiler bulacaksınız.

İlk olarak fonksiyonun tanımı ile başlayalım: Fonksiyon’u “belirli bir iş yapan kod parçası, bloğu” olarak tanımlayabiliriz. Fonksiyonun yaptığı işi tanımlayan bir ismi olması tercih edilir ve projenin diğer yerlerinden bu isim ile çağrılır. Swift’te her fonksiyonun parametre ve dönüş tiplerinden oluşan bir tanımı (tipi) vardır.

Fonksiyon tanımlama ve çağırma

Fonksiyonlar opsiyonel olarak; aldığı parametreler ve fonksiyonun işi bittikten sonra döneceği değer olan dönüş tipinden oluşur. Örnek olarak aşağıdaki fonksiyonu inceleyelim:

Yukarıdaki örnekte sayHello fonksiyonun ismini, personName parametresini, “->” işareti yanındaki String ifadesi de dönüş tipini belirtir. Fonksiyon aşağıdaki gibi çağrılır:

Bir fonksiyon değişik parametreler ile birden fazla kere çağrılabilir. Yukarıdaki örnekten fonksiyon “Anna” ve “Brian” parametreleri ile çağrıldığında neler olduğunu görebiliriz. Yukarıdaki fonksiyonu daha da basitleştirmek için aşağıdaki gibi de yazabiliriz:

Fonksiyon Parametreleri ve Dönüş Değerleri

Fonksiyon Parametre İsimleri

Fonksiyon parametreleri external ve local parametre isimlerine sahip olabilir. External parametre isimleri fonksiyonun çağrıldığı yerde, local parametre isimleri de fonksiyonun içinde kullanılır. Örneğin:

Parametrelerin default değer alması sağlanabilir. fonksiyon çağrılırken ilgili parametre gönderilmez ise default değeri ile işlem görür:

Variadic Parametreler

Belirli bir tipte sıfır veya daha fazla (değişken) miktarda parametre alan fonksiyon. Örnek olarak; parametre olarak verilen Double değerlerinin ortamalasını dönen bir fonksiyon yazalım:

Sabit ve Değişken Parametreler

Bir fonksiyon içinde fonksiyonun parametresini değiştirmeye çalışırsak derleyici hata verir. Böyle bir ihtiyaç; parametre olarak gelen değerin, fonksiyon içinde başka bir değişkene kopyalanarak kullanılmasıyla giderilebilir. Bu tür bir kopyalama işlemi yapmadan, parametre üzerinde değişiklik yapıp bu parametreyi fonksiyon içinde kullanmak istersek aşağıdaki gibi bir yöntem izleyebiliriz:

In-Out Parametresi

Bir fonksiyona parametre olarak gönderdiğimiz değişkenin değerinin fonksiyon tarafından değiştirilmesi yalnızca inout parametresi ile mümkündür:

Bu paylaşımımızda Swift’te fonksiyonlar ile ilgili bilgiler vermeye çalıştık. Mobilhanem‘de Swift paylaşımlarına devam edeceğiz. Bizi takipte kalın. Soru ve yorumlarınız için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz.

Swift ile ilgili tüm paylaşımlarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

iOS – Swift Dersleri (Methods)

Kaynak: developer.apple.com

0

Aycan Ayhan

1 Yorum

Haftalık Bülten

Mobilhanem'de yayınlanan dersleri haftalık mail almak ister misiniz?