iOS – Swift’e Giriş

Merhaba Arkadaşlar,
Bildiğiniz üzere geçtiğimiz ay Apple yeni programlama dili olan Swift‘i tanıttı. Apple her ne kadar yeni ios versiyonlarında eski programlama dili olan objective-C’ye desteğini sürdüreceğini belirtse de, objective-C’nin zamanla tarihe karışacağının da sinyallerini verdi.

Swift, uygulama geliştirmeyi daha kolay, daha esnek ve daha eğlenceli hale getirmek için eskiye göre daha güvenli programlama kalıpları, daha modern özellikler barındırıyor. ARC ile memory yönetimi daha basit hale getirildi. Foundation and Cocoa framework’leri daha standart hale getirildi. Sonraki paylaşımlarımızda bu özelliklerin neler olduğuna daha yakından bakmaya çalışacağız.

Swift‘i Objective-C geliştiricilerinin çok da yabancılık çekmeyeceği bir programlama dili olarak görüyoruz. Objective-C’nin dinamik obje model yapısını Swift’te de mevcut. Swift’in mevcut Cocoa framework’lerine ulaşabildiği gibi, Swift projemizde Objective-C ile geliştirdiğimiz kodlarımızı kullanabileceğiz. Objective-C’de geliştirdiğimiz bir kütüphanemiz/paketimiz varsa Swift kodumuzda bu kütüphaneyi entegre ederek ekstra bir geliştirme yapmadan kullanabileceğiz.

Bu yeni programlama dili, daha önceki tüm programlama dillerine göre yeni bir özellik olarak, geliştirdiğimiz kodu çalıştırmadan sonuçları görme gibi bir özellik barındırıyor. Geliştirme sırasında bir fonksiyonun/bloğun/değişkenin sonuçlarını/aldığı değerleri görmemizi sağlayan, runtime simulasyonu yaparak monitor etmemizi sağlayan bu özellik geliştiricilere oldukça yararlı olabilecek bir özellik gibi görünüyor.

Swift iOS ve OS’de uygulama geliştirmenin fantastik bir yolu olarak belirtiliyor. Geliştiricilerin Objective-C’de şikayet ettiği konular (okunabilirlik, komplex kullanımlar vb.) azaltılmış gibi görünüyor. Daha eğlenceli, kullanışlı, okunabilirliği yüksek ve esnek bir programlama dili olarak ön plana çıkıyor.

Yeni bir dil olduğu için Swift programlama dili dökümanı olarak fazla kaynak bulunmuyor, bizim de amacımız Swift konusunda kendimizi geliştirdikçe, farklı bilgiler öğrendikçe burada paylaşmak, Türkçe Swift içeriğini artırmak olacak.

Kaynak: apple.com

iOS – Swift Dersleri (Değişkenler, Diziler, Döngüler)

0

Aycan Ayhan

2 Yorum

Haftalık Bülten

Mobilhanem'de yayınlanan dersleri haftalık mail almak ister misiniz?