iOS Uygulamada Touch ID Kullanımı (Swift – Obj C)

Merhaba Arkadaşlar,
mobilhanem.com sitemiz üzerinden anlattığımız/yayınladığımız derslerimize iOS da Touch ID entegrasyonu ile devam edeceğiz. Bildiğiniz üzere Touch ID tanımlama özelliği iOS 8 ile Apple’n bizlere sunduğu yeni bir özelliktir. Şuan uygulamaların bir çoğunda kullanılan Touch ID daha çok Login işlemlerinde kullanılmaktadır.

Bugünkü dersimizde sizlere uygulamamıza Touch ID‘yi nasıl entegre ederiz anlatmaya çalışacağım. Bundan önceki derslerim gibi bu dersimde de hem Objective C hemde Swift ile kullanımından bahsedeceğim.

Ortak olan kısımlarını beraber anlatacağım.Öncelikle Yeni bir proje oluşturuyoruz ve Single View Application seçiyoruz. Tabi siz uygulamanın ihtiyaçlarına göre başkada seçebilirsiniz.

iOS Touch ID

Sonrasında Uygulama adımızı ve geliştirme yapacağımız dili(Objective-C veya Swift) seçiyoruz.

touch ID

Uygulamamızı kaydedeceğimiz yeri seçtikten sonra Xcode da uygulamamız açılıyor. Main.Storyboard açıp buton ekliyoruz ve Touch Up İnside kısmını kod kısmına bağlıyoruz.Böylelikle tıklandığı zaman çağırılacak methodu seçiyoruz.

Touch ID Kullanımı

Şimdi gerekli işlemleri kod üzerinde yapıyoruz.Ben gerekli açıklamaları da kod üzerinde yapmaya çalıştım.

Objective-C :

ViewController.h

NOT : <LocalAuthentication/LocalAuthentication.h>  import etmeyi unutmayalım.

ViewController.m

 

Swift :

Not: “LocalAuthentication” import etmeyi unutmayalım.

 

Evet arkadaşlar her iki dersinde kaynak kodunu paylaşıyorum. İndirip inceleyebilir veya direk burdan kodu alıp çalıştırabilirsiniz.

Bu dersimde sadece Touch ID entegrasyonundan bahsettim. Dediğim gibi farklı alanlarda kullanılabilir. Daha çok Login işlemlerinde kullanılıyor.

Mesala bir uygulamamızda nasıl kullandığımızdan kısaca bahsedeyim. Kullanıcı ilk girişinde normal bilgileri ile login oluyor(Kullanıcı adı ve parola). Sunucudan olumlu cevap geldiğinde yani uygulamaya login olabilir cevabı geldiğinde kullanıcı bilgilerini (Kullanıcı adı ve parola) NSUserDefault yapısını kullanarak kaydediyoruz. Birdahaki girişinde Login ekranına geldiğinde direk Touch ID ile giriş popup’ını çıkarıyoruz ve touch id ile girişi başarılı olursa NSUserDefault’da tuttuğumuz değerleri otomatik olarak sanki login butonuna basılmış gibi sunucuya gönderiyoruz ve kullanıcıyı login yapıyoruz. Tabiki burda anlattığım çok kaba-taslak. Daha başka güvenlik önlemleride elbette kullanıyoruz. O kısmı artık sizlere kalmış..

IMG_1057

Bu dersimde anlatmak istediklerim bu kadar. Aklınıza takılan sorularınızı çekinmeden sorabilirsiniz. Sizlerden ricamız facebook.com/mobilhanem sayfamızı beğenmenizdir. Birdahaki dersimde görüşmek dileğiyle…

0

Taha Kırca

iOS & Android & Apple Watch Developer, Mobilhanem.com yazarı, Karadeniz Uşağu, Ordu Sevdalısı

2 Yorum

Haftalık Bülten

Mobilhanem'de yayınlanan dersleri haftalık mail almak ister misiniz?