Php Dersleri – echo Komutu Ve Escape String Kullanımı

Mobilhanem.com sitemiz üzerinden anlattığımız/yayınladığımız PHP Derslerimizde  bu derste echo Komutu Ve Escape String (Kaçış Karakterleri)  kullanımını anlatacağım. echo komutunu ilk dersimizden de hatırlayacağınız üzere ekrana veri yazdırıyordu. Şimdi echo komutunu biraz daha detaylı inceleyeceğiz.Nerelerde tek tırnak kullanılır, tek tırnakla çift tırnak arasındaki fark nedir gibi detayları göreceğiz. Escape String nedir, nerelerde ihtiyaç duyarız? bunlara değineceğiz.

echo Komutu Kullanımı

Geçen derslerimizde echo komutunun ekrana veri yazdırdığını gördük. Şimdi echo komutunu biraz daha detaylı inceleyelim.

1- Tırnak İşaretleri Kullanımı

Php de çift veya tek tırnağı tamamiyle kendi isteğimiz doğrultusunda kullanabiliriz aralarında ama işimizin kolaylığına göre tek veya çift tırnak nerelerde kullanılır bunlara bakalım. Örneğin:

Mobilhanem’in yazılım dili phpdir. bu cümleyi tek tırnakla ekrana yazdırmaya çalışalım.

Kodu çalıştırdığımızda Parse error: syntax error, unexpected ‘in’ (T_STRING), expecting ‘,’ or ‘;’  şeklinde bir hata mesajı alırız. Hatamızın sebebi php derleyicisi mobilhanem’in deki tek tırnağın echo komutundaki bitiş tırnağı olduğunu zanneder ve ardından gelen string ifadeyi çözümleyemez ve bize kodumuzda Syntax hatası var der.  zaten kodu editörümüzde de yazarken bu hatayı gözle görürüz.

Php syntax Error

Syntax hataları programlama dilinin yazım şeklinde hata yaptığımızda aldığımız hata türüdür.

Sorunumuzu iki şekilde çözebiliriz. Birincisi tek tırnak yerine çift kullanarak, örneğin:

Kodumuzu bu şekilde düzenlediğimizde çalışır hale gelecektir.

İkinci olarak ise bizim tek tırnağı etkisiz hale getirerek bu sorunu halledebiliriz. Peki nasıl etkisiz hale getiririz şimdi buna bakalım. Genelde programlama dillerinde bu durum escape string (kaçış karakterleri) olarak bilinir. escape string ler kullanılırken kaçış karakterinin önüne ters slash(\) işareti eklenir. hatalı örneğimizi bu şekilde düzenleyecek olursak:

şeklinde de kodumuz çalışacaktır.

Escape String Kullanımı

Php dilinin özel karakterlerini php öncelikli olarak yorumlar ve daha sonra ardından gelen karakterlere bakar. Örneğin Çift tırnak kullanarak $a diye bir ifade ekrana yazdırmak isteyelim.

bu ifadeyi yazdırmak istediğimizde $a değişkeninin tanımlı olmadığını gösteren bir hata mesajı alırız. Bunu çözmek için dolar işaretinden önce ters slash ekleriz veya $a yı tek tırnaklar içinde yazarsak sorunumuz çözülür.

Burdan anlayacağımız üzere php de çift tırnağın içinde değişken adını yazarak değişken değerini alabiliriz ama tek tırnakta bu mümkün değildir, tek tırnakta bir önceki dersimizde gördüğümüz birleştirme işlemini yapmamız gerekir. Örnek:

şeklinde kullanabiliriz.

Php Escape String Kullanım Yerleri

yukarıdaki karakterleri isteğimiz doğrultusunda kullanabiliriz.

Bir dersimizin daha  sonuna geldik bir sonraki dersimiz olan Php Dersleri – if Deyimi dersinde  görüşmek üzere.

Konuyla ilgili yorumlarınızı konu altından yapabilirsiniz, ayrıca sorularınızı yine konu altından ve Mobilhanem Soru&Cevap bölümünden sorabilirsiniz.

Tüm Php Dersleri için tıklayınız..

 

30

Vehbi Akdoğan

Erzurum Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
Web & Android Developer
#erzurumspor

Yorum Yaz

Haftalık Bülten

Mobilhanem'de yayınlanan dersleri haftalık mail almak ister misiniz?