Anotasyon

Temel Java Dersleri – Arrays Sınıfı

Merhaba Arkadaşlar,
Mobilhanem.com üzerinden anlattığımız/yayınladığımız Temel Java Dersleri yazı serimize bu dersimizde diziler ile yaptığımız işlemler için bizlere kolaylık sağlayan Arrays Sınıfı‘ndan bahsedeceğiz. Array derslerimizin 5. si olan Arrays Sınıfı dersimiz, tek boyutlu diziler ile ilgili son dersimiz olacak. Bundan sonraki derslerimizde çok boyutlu dizileri anlatmaya başlayacağız ve sonrasında 2-3 ders diziler ile ilgili algoritma soruları çözeceğiz ve iyice pekiştirmiş olacağız.

Gelelim Arrays sınıfımızı nasıl kullanacağımızı ve ne işimize yaracağına.

Öncelikle Arrays sınıfını kullanabilmek için, java.util.Arrays sınıfını aşağıdaki gibi projeye eklemeliyiz(import). İmport kullanımı hakkında bilgiyi bu dersimizde vermiştik.

Sınıfımıza import ettikten sonra artık kullanmaya başlayabiliriz.

Arrays.toString() metotu

Arrays.fill() metotu

 

Arrays.sort() metotu

 

Arrays.binarySearch() metotu

 

Arrays.copyOf() ve Arrays.copyOfRange() metotu

 

Arrays.equals() metotu

Arkadaşlar anlatımlarımı kodların üzerinden yapmaya çalıştım. Arrays sınıfının başka metotlarıda mevcuttur. Bunlar arasında en çok kullanılanı ise Arrays.asList() metotudur. Bu metot dizimizi List’e çevirmeye yaramaktadır. Fakat henüz List konusuna gelmediğimiz için şimdilik anlatmıyorum. Ben en çok kullanılanları anlatmaya çalıştım. Sizleri bir konuda uyarmak istiyorum. Hem Arrays sınıfı’nı kullanırken hemde genel olarak dizilerle çalışırken dizilerin uzunluklarına dikkat ederek çalışmamız gerekiyor. Örneğin 3 elemanı olan bir dizinin 5. elemanından sonrasını kopyalamaya çalışırsanız hata alırsınız.  “IndexOutOfBoundsException” bu hata ile karşılaşırsanız bilin ki dizinizin boyuyla alakalı hatalı işlem yapıyorsunuz.

Benim bu dersimde anlatmak istediklerim bu kadar. Bir sonraki dersimizde Javada çok boyutlu dizilere başlayacağız. Yukarıda dediğim gibi sonrasında ise 2-3 ders array algoritma soruları çözerek , bildiklerimizi pekiştirip algoritma yeteneğimizi geliştireceğiz.

Konuyla ilgili yorumlarınızı konu altından yapabilirsiniz, ayrıca sorularınızı Mobilhanem Soru&Cevap bölümünden sorabilirsiniz.

Tüm Temel Java Dersleri için tıklayınız.

66

Taha Kırca

iOS & Android & Apple Watch Developer, Mobilhanem.com yazarı, Karadeniz Uşağu, Ordu Sevdalısı

1 Yorum

Haftalık Bülten

Mobilhanem'de yayınlanan dersleri haftalık mail almak ister misiniz?