Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

Giriş

Kayıt Ol

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Morbi adipiscing gravdio, sit amet suscipit risus ultrices eu. Fusce viverra neque at purus laoreet consequa. Vivamus vulputate posuere nisl quis consequat.

Temel Java Dersleri – Scanner Sınıfı

Merhaba Arkadaşlar,
mobilhanem.com sitemizden anlattığımız yayınladığımız Temel Java derslerimize bu dersimizde scanner sınıfı kullanımı ile devam edeceğiz.

Aslında Scanner sınıfın kullanımını daha ileriki derslerde anlatmamız gerekir fakat anlattığımız ve anlatacağımız derslerde kullanıcı etkileşimi için bu dersi daha önceden anlatmak istedik. Kullanıcı etkileşimden kastımızın ne olduğunu açıklamak gerekirse , kullanıcının klavyeden string,int ,float ,char vs.. gibi değerleri girebilmesi diyebiliriz. Bu aldığımız değerleri kullanıcıdan aldıktan sonra matematiksel işlemler yapabilir, koşulların içinde kullanabilir,ileride anlatacağımız döngülerde kullanabiliriz. Böylelikle vereceğimiz örnekleri hem daha çeşitli verebilir hemde kullanıcı etkileşimi ile daha anlaşılabilir hale getirebiliriz.

import kullanımı

Öncelikle dersime geçmeden önce Java’da import kullanımından bahsedelim. import Java’da dahil etmek anlamında kullanılmaktadır. Bizde import anahtar kelimesini kullanarak programımıza farklı kütüphaneler ve classlar dahil edebiliriz.

İki çeşit kullanımı vardır. Birinci kullanımı direk kullanacağımız Class’ı dahil etmek. Mesala java.util paketi altında onlarca Class bulunmaktadır.(List,ArrayList,Scanner,Random,Date ..). Bunları tek tek uygulamamıza aşağıdaki gibi dahil edebiliriz.

İkinci kullanımı ise direk paketi dahil edebiliriz.Böylelikle o paket altındaki tüm class’ları kullanabiliriz. Bunuda aşağıdaki şekilde yapabiliriz.

NOT: Java’da paket yapısı ve import kullanımını daha detaylı olarak ilerleyen derslerimizde anlatacağız.

Biz bu dersimizde sadece Scanner sınıfını kullanacağımız için aşağıdaki şekilde ekleyebiliriz.

Scanner sınıfını programımıza dahil ettik artık onun methodlarını kullanabilir ve kullanıcıdan değerler alabiliriz. Öncelikle kullanıcıdan string bir değer isteyip o değeri konsola yazdıralım.

Girmiş olduğunuz mesajı konsola bastıracaktır. Şimdi kullanıcıdan iki sayı isteyelim ve bu sayıların toplamını konsola bastıralım.

Yukarıdaki iki örnekten gördüğümüz gibi nextLine() ile string değerini nextInt() ile int değerini aldık. Diğer tiplerde değerler alabilmek için aşağıdaki şekillerde kullanabiliriz.
nextLine() -> String
nextInt() -> Integer
nextByte() -> Byte
nextFloat -> Float
nextDouble -> Double

Daha bir çok tipte değer alabiliriz. Daha detaylı kullanımı için bu linki inceleyebilirsiniz. Biz bundan sonraki derslerimizde kullanıcıdan değerler alabilmek için bu sınıfın kullanımını basitçe anlatmaya çalıştık. Scanner class’ı konsoldan değerler almak için kullanılır. İleride arayüzlerle çalışıp değerleri input alanlarından alacağınız için çok fazla kullanacağınızı sanmıyorum.

Konuyla ilgili yorumlarınızı konu altından yapabilirsiniz, ayrıca sorularınızı yine konu altından ve Mobilhanem Soru&Cevap bölümünden sorabilirsiniz.

Tüm Temel Java Dersleri için tıklayınız..

Yazar Hakkında

iOS & Android & Apple Watch Developer, Mobilhanem.com yazarı, Karadeniz Uşağu, Ordu Sevdalısı, Anti Fenerbahçeli, Koyu Galatasaraylı
 • Ahmet Ekmel Yeşilyurt

  Anlatımınız ve sorularınız gayet güzel elinize sağlık..

  • İşinize yaramasına sevindim. Kolay gelsin.

 • Pingback: Temel Java Dersleri - Arrays Sınıfı - Mobilhanem()

 • Burhan Kusan

  Abicim bu yazilim programini kavrasam herturlu oyun mobil uygulama (org,akor programi bu mobil cihazlarda bulunan yada. Kendi sutudyomuzu kendi stilimize uygun yapabilecezmi

  • Hayır yapamacaksın. Buradaki dersler işin en temeli. Ama bunları öğrenmeden ilerleyemezsin. Bu dersler bir başlangıç.

 • linux

  devam son hız…