ToogleButton, CheckBox, Switch, RadioButton Kullanımı

Merhaba Arkadaşlar,
Mobilhanem.com sitemiz üzerinden anlattığımız/yayınladığımız Android Eğitimleri yazı serimizde bu dersimizde ToogleButton, CheckBox, Switch, RadioButton Kullanımı ile devam ediyoruz. CompoundButton dan türeyen bu android bileşenlerini seçim yapabilmek için kullanırız.

ToogleButton

ToogleButton iki durum arasındaki ayarı değiştirmenizi sağlar. ToogleButton tanımladığımızda default olarak ON/ OFF seçenekleri karşımıza çıkıyor.

activity_main.xml

Ekran çıktısı:

ToggleButton state olaylarını dinlemek için aşağıdaki yapıyı kullanıyoruz.

MainActivity.java

Yukarıdaki konu ile ilgili küçük bir örnek yapalım; ToogButton “ON” durumuna geçtiğinde butonumuzun görünürlüğünü gone yapalım. Eğer ToogleButton “OFF” olduğu durumda ise görünürlüğünü visible yapalım.

activity_main.xml

MainActivity.java

 

android:textOff : ToogleButton check olmadığı durumda  gösterilecek yazıyı belirler.

android:textOn : ToogleButton check olduğu durumda gösterilecek yazıyı belirler.

activity_main.xml

android:textColor: ToogleButton içinde yer alan yazının rengini değiştirmeyi sağlar.

activity_main.xml

android:drawableBottom, android:drawableTop, android:drawableRight, android:drawableLeft :  Sırasıyla ToggleButton un altında, üstünde , sağında ve solunda resim konumlandırmamızı sağlar.

activity_main.xml

android:background: ToogleButton un arka planı değiştirebilmemizi sağlar.

activity_main.xml

Custom ToogleButton Oluşturma

Kendi ToogleButton larımızı dilediğimiz gibi şekillendirebiliriz. Öncelikle nasıl bir toogle button oluşturmak istediğinize karar verin daha sonra onunla ilgili iki resim oluşturmanız gerekiyor birincisi ToogleButton un açık olduğu durum ikincisi ise ToogleButton un kapalı olduğu durum.

Aşağıda kullanacağımız resimler bulunuyor bunları Android Studio da projemizin dizininde bulunan  res-> drawable  klasörüne taşıyoruz.

tooglebutton_on

togglebutton_off

Şimdi res->drawable klasörü içine tooglebutton_selector adını verdiğimiz bir xml dosyası oluşturuyoruz. Aşağıda gördüğünüz gibi drawable klasörüne koyduğumuz resimleri check olma durumlarına göre yerleştiriyoruz.

tooglebutton_selector.xml

ve son olarak xml layout kısmında bu yarattığımız selectoru arka plan olarak ToogleButton a veriyoruz.

activity_main.xml

Ekran çıktısı:

 

 

 

CheckBox

Checkbox birçok seçenek arasından bir veya daha fazla seçim yapmamızı sağlayan bir android bileşenidir. xml layout kısmında nasıl tanımlandığını aşağıdaki gösterdik.

activity_main.xml

Ekran çıktısı:

CheckBox ları seçme eventlerini yakalamak için aşağıdaki gibi xml layout kısmında her bir CheckBox a tıklandığında tek bir methodu tetiklettiriyoruz.

activity_main.xml

Yukarıda onClick olayında tanımladığımız checkBoxClicked methodunu aşağıda tanımladık ve check olma durumuna göre de hangi CheckBox dan geldiğini id ile belirledik ona göre de istediğimiz işlemleri gerçekleştirebiliriz.

MainActivity.java

Yukarıda tek bir method da kontrolleri yaptık fakat ayrı ayrı CheckBox ların tıklamalarını dinleyecek olursak aşağıdaki gibi setOnCheckedChangeListener kullanmalıyız.

MainActivity.java

android:checked: true olması durumunda ilgili CheckBox un tikli gelmesini sağlar.

activity_main.xml

Ekran çıktısı:

Switch

İki seçenek arasında seçim yapmayı sağlayan android bileşenidir. Örnek verecek ilk durumda Kapalı olan Switch değerinin değişim yapıldıktan sonra Açık hale gelmesi.

Switch android bileşeninin xml layout tanımlaması aşağıdadır.

activity_main.xml

Şimdi MainActivity kısmını inceleyelim; setOnCheckedChangeListener ile Switch değişikliğini yakalarız ve tikli ise Açık olarak yazıyı değiştiririz eğer tikli değilse de Kapalı olarak değiştiririz.

MainActivity.java

Ekran çıktısı:

Kapalı olma durumu

Açık olma durumu

Evet arkadaşlar ToogleButton, CheckBox, Switch, RadioButton Kullanımı aşamalarını sizlere detaylıca anlatmaya çalıştım. Umarım hepiniz için faydalı olmuştur.

Sıfırdan android dersleri için tıklayınız.

Mobilhanem.com üzerinden anlattığımız android uygulama geliştirme derslerine devam edeceğiz. Konu hakkında sorunuzu yorum alanından sorabilirsiniz. Konu dışı sorularınızı ve tüm yazılımsal sorularınızı sorucevap.mobilhanem.com sitemizden de sorabilirsiniz.

Bir daha ki dersimizde görüşmek dileğiyle..

55

Alper Beyler

Yüksek Lisans: Çankaya Üniversitesi / Bilgisayar Mühendisliği
Lisans: Çankaya Üniversitesi / Bilgisayar Mühendisliği (4/3.30) (2010-2014)
Lisans : Viyana Teknik Üniversitesi / Bilgisayar Bilimleri (2013)

1 Yorum

Haftalık Bülten

Mobilhanem'de yayınlanan dersleri haftalık mail almak ister misiniz?