Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

Giriş

Kayıt Ol

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Morbi adipiscing gravdio, sit amet suscipit risus ultrices eu. Fusce viverra neque at purus laoreet consequa. Vivamus vulputate posuere nisl quis consequat.

Android AdMob Banner Reklam Ekleme (Google Play Service)

Merhaba arkadaşlar mobilhanem.com üzerinden anlattığımız/yayınladığımız android derslerine Androide Google Admob Reklam ekleme dersi ile devam edeceğiz.

Android uygulamalarımızın en büyük gelir kaynaklarından biride reklam gelirleridir.Özellikle androidde uygulama satmak ios a göre daha zordur.O yüzden indirme sayısı yüksek olan uygulamalardan çok güzel reklam geliri elde edebiliriz.Şimdi admob u nasıl ekleyeceğimizi detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle https://apps.admob.com adresine gidip gmail bilgilerimizle oturum açıyoruz.Önceden Adsense üyeliği olan arkadaşlar bu üyeliği ile admob a da üye olabilir. Eğer yoksa baştan üye olması gerekecektir. Arkadaşlar burda sizden istenilen bilgileri ileride sorun yaşamamak adına mümkün olduğunca doğru girmenizi tavsiye ederim.

Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra Para Kazanın a tıklıyoruz.Reklam eklemek istediğimiz uygulama önceden yayınlanmış bir uygulama ise uygulamanızı arayın sekmesinden uygulama adını yazıp arıyoruz ve çıkan sonuçlarda kendi uygulamamızı seçiyoruz. Eğer önceden yayınlanmamış bir uygulama ise Uygulamanızı Manuel Olarak Ekleyin sekmesinden uygulama adını ekleyerek devam ediyoruz.Platformu ise Android olarak seçiyoruz ve Uygulama Ekle ye tıklıyoruz.Arkadaşlar reklam ekleme işlemine devam edebiliriz. Diyelim ki etmedik yada reklam ekleme işleminden sonra yeni bir reklam eklemek istedimizde tekrar uygulama ekleme işlemini yapmıyoruz.Para Kazanın sayfasında sol tarafta Tüm Uygulamalar altında eklediğimiz uygulamayı seçiyoruz ve +Yeni Reklam Birine tıklayıp yeni reklam ekliyebiliyoruz.

Bundan sonra ekleyeceğimiz admob reklam türüne göre ikiye ayrılıyor. Banner reklam ve Geçiş (tam ekran) reklam ayarları farklıdır.Bu dersimde Banner Reklam eklemeyi birdahaki dersimde ise Geçis (Tam Sayfa) Reklam eklemeyi anlatacağım.Ama öncelikle ikisi içinde ortak olan Google Play Service eklemeyi anlatacağım.

1 Ağustos 2014 tarihinden önce Admob eklemek için Google Mobile Ads SDK eklemek zorundaydık. Bu Sdk artık Google Play Service‘e eklendi. Projelerimize Google Play Service eklememiz yeterlidir. Başka bir SDK eklememize gerek kalmamaktadır. Önceden uygulamalarına Google Mobile Ads SDK ile reklam ekleyen arkadaşların reklamları yayınlanmaya devam edecektir.Ancak güncelleme yapmak istediklerinde Google Play Service olmadan Reklam yayınlayamıyacaklardır.

Gelelim projemize Google Play Service eklemeye. Eclipse’te File -> Import -> Existing Android Project -> Browse dedikten sonra Android Sdk ile birlikte gelen google-play-services_lib(Bilgisayarınız Search kısmından daha rahat bulabilrsinz) klasörünü buluyor ve browse diyoruz.

Google Play Service

Eclipse de project explorer kısmına eklenmiş olması lazım.

Google Play Service

Bundan sonra reklam eklemek istediğimiz projemize sağ tıklayıp en altta properties i seçiyoruz. Sol taraftan android sekmesini seçtikten sonra sağ tarafata açılan yerde altta Add butonuna tıklıyor ve eklediğimiz google-play-services_lib klasörünü seçiyoruz ve Ok a basıyoruz.

Google Play Service

Google Play Service

Evet arkadaşlar projemize Google Play Service ekledik . Artık reklam ekleme kısmına geri dönebiliriz. (Google Play Service ekleme hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız)

Bu arada manifest dosyasına application tagının içine alttaki kodu eklemeyi ve İnternet izinlerini vermeyi unutmayın.Gerekli eklemeleri yaptıktan sonra benim manifest dosyam aşağıdaki gibi olmaktadır.

Gelelim Banner Reklam eklemeye. Admob sitesin de Para Kazanın sekmesi altında Reklam biçimini seçin ve reklam birimine ad verin altında Banner a tıklıyoruz.Orda gerekli ayarları yapıyoruz.Metin reklam Stilini Özel seçerek tasarımımıza uygun renkler seçiyoruz.Yenilenme hızını ise 45-60 arasında bir değer giriyoruz ve Kaydet tıklıyoruz.
3

Bize aşağıdaki gibi reklam birimi kimliğini oluşturuyor.Bu uygulama içinde lazım olacak.

Reklam birimi kimliği: ca-app-pub-6311389967106147/143958xxxx
Reklam birimi adı: ilkReklam

Şimdi uygulamamıza geçelim.Yukarıda manifest dosyamızı paylaştım.Şimdi gelelim uygulamanın class ve layoutuna .Kod üzerinde açıklama yapmaya çalıştım arkadaşlar.

anasayfa.xml

Anasayfa.class

4

Arkadaşlar Banner Reklam ekleme konusunda anlatmak istediklerim bu kadar.Burda sizi iki konuda uyarmak istiyorum.Birincisi kullanıcıyı canından bezdirecek kadar çok reklam eklemekten çekinin.Yoksa yorumlarınız hiç hoş olmaz:)Kullanıcı sayısı düşer .İkincisi ise asla uygulama içinde kullanıcıyı reklam tıklamaya teşvik edecek şeyler yapmayın.Google bunu anladığı an hesabınızı kapatır.İçerde olan paranız da yanar.Banner reklam dışında birde Geçis Reklam ları var. Onuda bir dahaki dersimde anlatmayı düşünüyorum.

Anlamadığınız yada eklemek istedğiniz yer olursa çekinmeden yorum bırakabilirsiniz.Destek için sayfamızı beğenmenizide rica ediyoruz facebook.com/mobilhanem . Bir dahaki dersimde görüşmek dileğiyle kendinize iyi bakın.

Not: Projeyi indirdikten sonra çalışması için Google Play Services Libs’i import etmeyi unutmayın.Google Play Services Libs’in güncel olduğunu kontrol edin.Uygulama bu haliyle reklam göstermiyecektir çünkü reklam_id yıldızlı şekilde verilmiştir. Siz kendi reklam id’niz ile değiştirin.

Not: Projeyi Android Studio’ya import ederken sorun yaşarsanız dosya içerisindeki project.properties içindeki google-play-services_lib referansı olan satırı tamamen siliniz. Açıldıktan sonra tekrar Google Play Services’i import etmeniz gerekmektedir. Android Studio için Google Play Service import dersimiz için tıklayınız.

Not: Geçiş Reklam Dersi Eklendi.Görüntülemek için tıklayınız.

Not: İOS için banner reklam ekleme dersimizi buradan inceleyebilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

iOS & Android & Apple Watch Developer, Mobilhanem.com yazarı, Karadeniz Uşağu, Ordu Sevdalısı, Anti Fenerbahçeli, Koyu Galatasaraylı
 • Mert

  hocam çok teşekkürler, tam da bunu arıyodum))
  geçiş reklamlarını da en kısa sürede bekliyoruz

  • Önemli değil.işinize yaradıysa ne mutlu. Geçiş reklamlarınıda ilk fırsatta paylaşacağım.

 • Cuma Kesici

  Çok teşekkürler güncellemeden sonra baya bi bulamamamıştım ama siteniz saolsun buldum teşekkürler.

  • Yorumunuz için biz teşekkür ederiz.İnşallah bundan sonra işinize yarıyacak daha güzel yazılarda yayınlayacağız.

 • Muhammed Coşkun

  Hocam Çok Teşekkür ederim. Yalnız daha evvel google sdk 6.4.1 ile yayınlanan uygulamalarımızı 1 ağustosttan sonra yeni googleplayservise ile update etmemiz gerekli mi yoksa bu uyarı 1 ağustostan sonraki yüklenecek/güncellenecek uygulamalar için mi .geçerli…

  • Hayır şuan yayında olan uygulamanız için update gerekli değil ama uygulamanızı güncellemek istediğiniz zaman eski library kaldırıp yerine google play service library dahil etmeniz gerekecek ama güncellemicekseniz böyle devam edebilirsiniz.

   • Muhammed coşkun

    Hocam dediğiniz gibi yaptım reklam çıkıyor fakat internet olmadığı zaman reklamın çıktığı alan beyaz bir şekilde çıkıyor. İnternet olmadığı zaman Bu alanın çıkmaması için ne yapmamız gerekir . Hocam bir de geçiş reklamlarını nasıl ekleyecğimizi de gösterirseniz çok makbule geçer beklemedeyiz. Teşekkürler

    • İnterneti kontrol edip eğer internet yoksa reklamın olduğu linearlayoutu gizliyebilirsin. adview.pause() ile de reklamı durdurablrsn. Geçiş reklamını da tatil sonrası haftaya salı gibi paylaşacağım.

 • Tamer Oğuz İncesu

  hocam manifestte @integer/google_play_services_version kısmı hata veriyor yardımcı olurmusunuz

  • Tamer Oğuz İncesu

   hallettim 😀

 • levent

  Hocam teşekkürler.Ben reklamı çıkarttım yalnız bazen reklam gidiyor sonra bir müddet sonra tekrar geliyor nedeni ne olabilir.?Bana bi zararı dokunur mudur?

 • Mert

  hocam bu banner reklamı ekranın altına sabitlemeyi nasıl yapabiliriz? .. ekranın alt kısmında olacak scroolview ile kişi ekranı kaydırsa bile reklam orada sürekli sabit kalacak… baya uğraştım çözemedim, layout içine koydum yine olmadı..

  • ScrollView in bittiği yere koymayı dene aşağıdaki gibi

   .
   .
   .

   • Mert

    hocam bunu hallettim.. peki sizin yaptığınız webview a aynı şeyi uygulayalım desek, yukardakini denedim ama olmadı.. linear layout da işe yaramadı… webview a uygulama şansımız var mı ?

    • Benim dediğim yollamı halloldu diğer arkadaşlara yardım amaçlı soruyorum?

     • Mert

      hocam en alt kısma LinearLayout içine bunları ekledim

      android:layout_width=”match_parent”
      android:layout_height=”wrap_content”
      android:layout_alignParentBottom=”true”
      android:layout_centerHorizontal=”true”
      android:gravity=”center” >

      en aşağı aldı, ama sabit değil

     • Senin soruna gelince webview de kullanman için RelativeLayout kullanabilirsin.XML dosyası RelativeLayout olacak içinde reklam olan layoutada android:layout_alignParentBottom=”true” ekleyeceksin

     • Mert

      yani hocam tüm XML dosyasını relative layout içine alıyorum, reklamı da linear layout içine mi alıyorum ?

     • Evet tüm Xml RelativeLayout yap reklamın olacaığı Layoutu Linear yapıp

      android:layout_alignParentBottom=”true”
      bunu ekle bakalım olacak mı?.

     • Mert

      yok hocam,, bu sefer de hata verdi, uygulama çalışmadı… tamamdır biz hepsini birleştirelim hem öğrenme yolunda daha faydalı olur))

     • Mert

      hocam aslında boş bi zamanınızda WebWiev uygulamasına hem admob banner hem de uygulamadan çıkarken geçiş reklamı gösterimi ekleseniz tam süper olur :))

     • Ben 3’nün de dersini yayınladım artık onuda siz birleştirin:)

 • can

  üstad benm halihazırda uygulamam vardı ve güncellediğimde reklamın gözükmediğini farkettim kendi cihazımda. Bu yaptığınız şeyleri ilk defa görüyorum. Şu an eclipse’ten dosyalar indiriliyor. Ama nasıl olacağını hala anlamış değilim. Bir de sayfanızdaki kılavuzu indirdim onunla birşey yapacak mıyız. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Eski Admob Sdk sını kaldıracaksın.Onun yerine benim derste anlattığım gibi yeni Google Play Service ekliceksin. Bunları yaparken özellikle Android Manifest ayarlarını dikkatli yapmanıu tavsiye ederim.Siz yapmaya başlayın takıldınız yer olunca sorarsınız

 • torrentys

  hocam hazır projem de şu sorun var neden olabılır yardımcı olursanız sevınırım
  şuda ayrı bır hata
  “aviary_crop_labels” is not translated in “bg” (Bulgarian), “ca” (Catalan), “cs” (Czech),
  “da” (Danish), “de” (German), “el” (Greek), “es” (Spanish), “fi” (Finnish), “fr” (French),
  “hu” (Hungarian), “id” (Indonesian), “it” (Italian), “iw” (Hebrew), “ja” (Japanese),
  “ko” (Korean), “lt” (Lithuanian), “lv” (Latvian), “nl” (Dutch), “no” (Norwegian),
  “pl” (Polish), “pt” (Portuguese), “pt-rBR” (Portuguese: Brazil), “ru” (Russian),
  “sk” (Slovak), “sv” (Swedish), “tr” (Turkish), “vi” (Vietnamese), “zh-rCN” (Chinese:
  China), “zh-rTW” (Chinese: Taiwan, Province of China)
  bu satırda bu hatayı verıyo

  • Şuan projende project.properties gözükmüyor. project-properties dosyasında hata varsa görmüyor olabilir. Ama bu sorun bizim dersimizle alakalı bir sorun değil.

 • TC Ibrahim Cem Dalboyun

  hocam AdRequest.Builder() bunun altını çiziyor neden olablir

  • import com.google.android.gms.ads.*; import ettin mi?

   • TC Ibrahim Cem Dalboyun

    anasayfaya

    import com.google.android.gms.ads.*; ekledim

    • Hala hata veriyorsa,google play service libs doğru import etmemişssin demektir.

     • TC Ibrahim Cem Dalboyun

      proje klasörümde Android Dependencies klasöründe google-play-services_lib.jar olarak görünüyor

     • TC Ibrahim Cem Dalboyun

      iki sefer import etmiş 🙂 o yüzden altını çizmiş deneyim bakalım çalışacak mı 🙂

 • Eb

  Hocam öncelikle teşekkür ediyorum. Bizlere çok şey kattınız.

  Size ufak bir sorum var ;

  Graphic layout da ” Required XML attribute “adSize” was missing ” hatası alıyorum ve uygulamam açılmıyor. Cihaza yükleniyor ve izinler doğru olarak çıkıyor ancak ne zaman uygulamayı aç desem ya da simgesine tıklasam uygulama durduruldu hatası alıyorum. Sizce bunun sebebi nedir ?

  Kütüphaneyi başarıyla import ettim onda bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum.

  • Öncelikle yorum için teşekkür ederim.

   bu kısımdaki en alttaki ads:adSize kısmını eklememiş olabilirsin.

   • Eb

    Hocam çok sağolun dün geceden beri uğraşıyorum denemediğim yol kalmadı ancak sizin verdiğiniz şekilde yapıp, project>clean dediğimde bu sorun çözüldü ancak şimdi başka bir sorunum var 🙂
    Bu sefer de böyle bir hata alıyorum sebebi nedir acaba?
    The following classes could not be instantiated:
    – com.google.android.gms.ads.AdView (Open Class, Show Error Log)
    See the Error Log (Window > Show View) for more details.

    Saygılarımla

    • Manifest dosyasına bunu ekliceksin:

     Nasıl eklenceğini ders içeriğinde bulabilirsiniz.

     • Eb

      Hocam saygılar.

      Dediğiniz gibi yaptım halloldu. Peki sormak istediğim bir soru var ancak baştan özür diliyorum başınızı çok ağrıttım.

      Fullscreen Activity de bu kodları kullanmamızın bir sakıncası var mıdır? 2 tane RelativeLayout olucak şekilde.

     • Full Screen Activity den kastın nedir?onu anlayamadım.

     • Eb

      Projenin başında blank activity, tabbed activity şeklinde layout un oluşacağı ekranı seçtiğimiz yerden bahsediyordum hocam. Full screen activity şeklinde bir seçenek var orda. Onu seçmemizin herhangi bir eksisi olur mu? Yani google’un bu duruma karşı bir politikası var mı?

   • Ahmet

    Hocam
    Graphical Layout da ” Required XML attribute “adSize” was missing ” hatasını bende alıyorum. ads:adSize=”BANNER” da ekli durumda. Bunun sebebi nedir?

    • project>clean yapıp denedin mi?

     • Ahmet

      denedim yine aynı hatayı veriyor.

 • Bülent Sakarya

  Merhaba..

  Öncelikle yazı için teşekkür ederim.

  Reklam kodlarını ekledim, ancak;

  AdRequest adRequest = new AdRequest.Builder().build();
  adView.loadAd(adRequest);

  bu iki satırda hata alıyorum.

  İlk satırı com.google.android.gms.ads.AdRequest adRequest = new AdRequest.Builder().build(); bu şekilde yazarsam 2. satırın hatası kalkıyor ama ilk satırda ki hata değişmiyor.

  İlk satırda ki hata; AdRequest.Builder cannot be resolved to a type

  Bunu nasıl çözebilirim.

  import’lar;
  import com.google.ads.AdRequest;
  import com.google.android.gms.ads.*;

  Teşekkür ederim.

  • Büyük ihtimal Google Play Service ekleyemedin.

   Birde manifest dosyanda bu kod kesin olmalı

   nasıl eklendiğini ders içeriğinde bulabilirsin.

 • Hakkı Şahin

  merhaba..
  hocam uygulamamda birden fazla xml sayfa bulunmakta admob da hersayfa için ayrı bir reklam birimi oluşturmam gerekirmi yoksa aynı reklam birimini kullansam uygunsuz kullanım olurmu acaba?

  • Hayır kardeşim bir reklam oluşturman yeterli olacaktır.ama farklı bir uygulama için farklı olusturmanı tavsiye ederim.

 • Altuğ

  Merhabalar bir sorum var yardımcı olursanız sevinirim Android uygulamama AdMob reklamı koymak istiyorum sizin makalenizi okudum herşeyi birebir yaptım fakat googleservice import edince eclipse sürekli

  Unable to execute dex: GC overhead limit exceeded GC overhead limit exceeded

  Hatası veriyor AdMobSdk ile yapsam sorun olur mu ?

  • Bu sorunla önceden hiç karşılaşmamıştım. Biraz araştırdığım zaman stackoverflow da şu cevabı buldum.

   http://stackoverflow.com/questions/5943712/conversion-to-dalvik-format-failed-unable-to-execute-dex-java-heap-space/6024262#6024262

   Anladığım kadarıyla eclipse ile ilgii bir problem .Ayrılan ram miktarı yetmiyor ve uygulama patlıyor. Linkteki cevap büyük ihtimal çözüm olacaktır.
   AdMobSdk artık kullanılmıyor.AdmobSdk ile yazdığın uygulamayı Play Store’a yükleyemezsin.

  • a.bltcy

   Merhaba biraz gec olacak ama bu hata ile bende karşılaştım . uzun ugraşlar ve araştırmalar sonucuda cevabı buldum . eclipse nin bulunduğu klasorde eclipse.ini ayar dosyası var . text dosyası gibi birşey . onu acıp içinde 256M yazan yri 512M ile değiştir . sonra 256m yazan yeri 512m ile değiştir . Bir küçük birde büyük M m var ikisinide değiştir çıkıorken kaydet de . eclipseyi ac sorun düzeldi 🙂

   • Olsun başka takılanlarada çözüm olacaktır.teşekkür ederim.

 • Ahmet

  Öncelikle paylaşımınız adına çok teşekkür ederim.
  Ben uygulamam için 2 versiyon yapmayı düşünüyorum. Normal versiyonda reklam olacak. Eğer kullanıcı reklam istemiyorsa “GetPro” gibi bir tuşa basıp Uygulama içi satın alma işlemi yapacak ve ben bu durumda reklamları göstermeyeceğim. Size sormak istediğim uygulamam için bu dediklerimi yapabilir miyim? yada uygulama, hem uygulama içi satın almayı hem de reklamı destekler mi?
  Teşekkür ederim.

  • Yorumunuz için ben teşekkür ederim.Evet bu dediklieriniz zaten uygulama içi satın alma olan tüm uygulamalarda yapılıyor. SharedPreferences da bir değer tutarsınız uygulama içi satın alma olduğu zaman o değeri değiştirir reklamıda o değere göre gösterir veya göstermezsiniz. Yani farklı iki versiyon değil tek versiyon içinden bunu yaparsınız.

 • kadir

  Paylaşımlarınız ve güzel açıklamanız için teşekkür ediyorum.Bir sorum var.Ben bir uygulama tamamladım,google play de yayımladım.Fakat uygulama malesef üst sıralarda gözükmüyor.Buna bağlı olarakta kullanıcılar uygulamayı görüp indiremiyorlar.Üst sıralara ulaşmak için sizin önerebileceğiniz stratejiler nelerdir acaba ?

  • Yorum için teşekkür ederim. Burdaki en kilit cevap uygulama adının yazdığın uygulama ile alakalı olması. Mesala bir futbol oyunu yazdıysan uygulama adın futbolla alakalı olacak ki aramalarda çıksın. Bunun dışında sıralamada üst sıralarda cıkman indirme sayısı ve uygulama yıldızı ilede alakalı bir durum. Eş dost kim varsa 5 yıldız verdir:) Ayrıca uygulama açıklaman içinde anahtar kelimeler oluşturmayıda ihmal etme.

   Not:Konu dışı sorularımızı Soru-Cevap bölümünden soralım.Kolay Gelsin.

 • kadir

  Hocam bir sorum daha olacak.Ben bir uygulama geliştirdim fakat şöyle bir sorun ortaya çıktı.Uygulamayı s4 telefonda çalıştırdığımda çalışıyor sorunsuz.Ama arkadaşların note 1 veya lg telefonlarına yüklediğimizde uygulama açılmadan hata veriyor.Bu sorunu nasıl gideririm.

  • Konuyu soru cevap bölümünde sorup hatanın log cat çıktısınıda paylaşırsan yardımcı olabilirim.

 • Emre

  Hocam ben Google Play Service ekleme kısmında takıldım, bu eclipseyi nerden açıcaz?

 • Yusuf

  Paylaşımınız için teşekkür ederim. Sayenizde ilk uygulamama reklamımı yerleştirdim. Android ile ilgili böylesine düzgün (kısa ve öz) yazılmış Türkçe kaynak bulmak sevindiriyor. Lütfen yazmayı bırakmayın 🙂

  • Yorumunuz için teşekkür ederim. Şuanlık yazmayı bırakmayı düşünmüyorum.Böyle güzel yorumlar geldikçe daha bir gaza geliyorum:)
   Kolay gelsin..

 • Ayşe

  Uygulamamıza admob reklamlarını ekledik fakat reklamın üzerine tıklanınca başka bir sayfaya gitmiyor, yandan install denen buton geliyor. Orası da Google Play Store a yönlendiriyor. Reklamların tıklanılabilir ve ilgili sayfaya gidebilir olması için ne yapmamız gerekiyor?

  • Tamam işte ilgili uygulamanın google play sayfasına yönlendiriyor.illa websitesine yönlendirecek diye bir sey yok.

   • Ayşe

    Ama normal reklam yazılarının uzerine tıklayınca hiç bir linke veya yere gitmiyor. Bu normal mi? ve Admob bir linke gitmediği halde sadece install butonunu yanda çıkardı die bu olayı “tıklanma” olarak sayıyor mu?

    Bir de her daim Googleplay app leri görünmesi bunlar dışında başka bir reklam görunmemesi normal mi?

    • Admob hesabından görebilirsin gösterme ve tıklanma sayılarını.belirli zaman aralıklarında hep belirli tip reklamları gösteriyor. Mesala dün ios için reklam dersi hazırladm deneme yaparken hep garanti bank reklamlarını gösterdi. Birde bir konuda uyarayım deneme yapıcam derken sürekli aynı ip den aynı cihazdan reklamlara tıklarsan admob hesabını hatta geliştirici hesabını banlatırsın.

 • Sabit

  Sürekli aynı ip den aynı cihazdan reklamlara tıklama olayını marketten uygulamayı indiren her hangi biri de pek ala yapabilir ve bizimle hiç bir ilgisi olmasa da bize zarar verebilir, biz bunu nasıl engelleye biliriz.

  • Bu konuda Google algoritmalarına güvenebilirsin:) Burda bir sürü kriter var reklam gösterimi ile ilgili.Reklamı eklediğin ip ,tıkladığın ip,uygulamayı indiren hesap,tıkladığın cihaz sahibi ,admob hesap sahibi,geliştirici hesap sahibi vs bir sürü kriteri ele alıp ona göre tıklayanın reklam sahibimi değil mi olduğunu çözebiliyor.Bunun için ekstra bir şey yapmana gerek yok.

 • Ahmet

  Merhaba;

  Yukarıdaki gibi birebir aynısı örnek banner reklam yaptım. Fakat ne sanal cihazda nede gerçek cihazda çalıştıramadım. Uygulama beklenmeyen bir şekilde durdu yazıyor ve zorla kapat diyor.
  https://developers.google.com/mobile-ads-sdk/docs/admob/android/banner bu sitedekinin aynısını yaptım yine olmadı. Google play service ekli, project/clean yaptım. Acaba gözden kaçırdığım biryer mi var, yada bir yerde hatamı yapıyorum. Neredeyse 1 aydır uğraşıyorum, bu sorunu nasıl çözerim, cevaplarsanız sevinirim.

  • minSdkVersion’u 14 yaparak denermisin?Çalışıyor mu kontrol edelim.

   • Ahmet

    Sizinki gibi min sdk 14 ve 19 yapmıştım yine çalışmamıştı, ama akşam bide 14 – 21 olarak deniyeyim

    • Ahmet

     minSdk ‘yı 14 yaptım olmadı. Birde dün unutmuşum,

     satırlarını eklediğim zaman resimdeki yazıları yazıyor.

     • Ahmet

      Cevap çıkmayacak galiba?

     • Benim yazdığım kodu indirip kendi reklam id ni ads:adUnitId=”ca-app-pub-6311389967106147/779319xxxx” bu kısma yazıp sonra da Google Play Service import ettikten sonra hala çalışmıyorsa bunun nedeni Google Play Service de bir sıkıntı olduğudur. Ya kullandığın SDK güncel olmayan bir SDK’dir yada farklı bir Google Play Service(eski) kütüphanesi kullanıyorsun. Aklımada başka bir şey gelmiyor. Tavsiyem SDK ni güncelle hatta silip baştan kur.

     • Ahmet

      Evet sıkıntıyı çözdüm. developer.android.com dan indirdiğim adt ve sdk güncel değil ve reklamları çalıştırmıyor. oracle.com’ dan indirdiğim eclipse’ye android eklemelerini yaptıktan sonra reklamlar çalıştı. Bu arada Developer.android.com’ daki eclipse JUNO sürümü, oracle.com’daki ise LUNA sürümü.

     • Tahmin ettiğim gibi güncel olmayan SDK ile ilgili problem.Çözülmesine sevindim. Çözümüde paylaştığın için teşekkürler.
      Kolay Gelsin..

 • mandex

  merhabalar paylasım ıcın tesekkur ederım. Ben sızın yaptıgınız gıbı herseyı yaptım fakat her seferınde hata alıyorum gorunurde hata yok fakat run ettıgımde kapat hatası gelıyo.Asagıdakı sorunu okudum eclıpsın kendı sıtesınden yenı sdk yı ekledım google servısı felan ındırdım ama yıne hala aynı hata var.Uygulamayı reklamlı play’e yuklemek uygulamayı yapmaktan zormus:) yardım edermısınız? sdk yenı tum sdk managerden toolları ındırdım ama sureklı hata bellı bı noktadan sonra cıktırtıyo.

  • Tam olarak hata nedir. Uygulama kapanıyor mu?

   • mandex

    ya soylekı bı uygulamada yaptım oldu ama sımdı yenıbı uygulama baslattım

    import com.google.android.gms.ads.*;

    burada hata verıyo altı cızılı. Projeye sag tıklayıp propertıes-androıd-burdanda google servısı sectım ama haal aynı.

    dıger uygulamamda hatasız calıstı ama bunda olmuyo neden olabılır acaba

    • Eski yazdığın uygulama çalışıyor mu hala?Yoksa ondada hata alıyor musun? Anlattıklarını göz önüne aldığımda ya Google Play Service Libs de hata var .Yada sen projeye import edemiyorsun. Birde eclipse nasıl sürekli bozuluyor sorun nedir?

     • mandex

      oncelıkle cevap ıcın tesekkur ederim. Eclips hata verdı ve ben workspace’i degıstırdım yolunu degıstırıdm yanı. Sonrasında eskı projemı ımport ettım ama import com.google.android.gms.ads.*; burda hata alıyorum cozemedım. Sagtık propertıesden goggle servıse’ie secıyorum ama duzelmıyo bır turlu

     • Hata senin bilgisayarına özel bir durum gibi duruyor. Pek anlayamadım. O yüzden bir çözümde geliştiremedim. Eclipse silip tekrar kurmayı deneyebilirsin.

     • mandex

      Şoyle acıklasam ben yapmıs oldugum projeyı ımport ettım dedıgınz tum adımları yaptım.Guncel sdk yıda buldum google serrvısıde ımport ettım fakat
      import com.google.android.gms.ads.*;
      bunun altı cızılı hatayı dozemıyorum

     • import com.google.android.gms.ads.* altı çiziliş ise iki nedeni var.
      1- Google Play Service import edemedin
      2- İmport ettiğin Google Play Service yanlış . Eski Sürümüde olabilir. Google Play service’n eski sürümünü import ediyor olabilirsin.

     • Metin Erzen

      yeni sürümü nerden indirebilirim ?

     • SDK manager aracılığı ile indirebilirsin.

   • mandec

    eclıps sureklı bozuluyor ve workspace’ın yerını degıstrıyorum ve projemı ımport ettıgımde, yenı google service,le appcombat’i secıyorum ama proje hata verıyor.

    import com.google.android.gms.ads.*;

    bunu altı cızık bı problem var ama cozemedım bır turlu.

 • Metin Erzen

  iyi akşamlar
  admob ile reklam eklemeye çalıştım fakat kodları tam yazınca hata alıyorum program başlatılmıyor ama kod parçasında loadad. kısmını yok edince program çalışıyor reklam görünmüyor ne yapabilirim

  kodda bu paraçacığı yok edince çalışıyor açınca çalışmıyor şu hatayı veriyor

  • Log.cat cıktısını paylaşabilir misin?

   • Metin Erzen

    logcat çıktısı derken yeniyim android de fazla bilgim yok kusura bakmayın

     • Metin Erzen

      mail adresin var mı sana log çıktısını yollayayım bi bak sana zahmet 🙂

     • Metin Erzen

      yeniden google service import edecem fakat properties kısmında kabul etmiyor ne yaptıysam nasıl yapabilirim

     • SDK ‘ni güncellemen gerekebilir. Hatta SDK silip tekrar kurmanı tavsiye ederim.

     • Metin Erzen

      No resource identifier found for attribute ‘adUnitId’ in package bide adSize için aynı uyarıyı alıyorum xml de nasıl düzeltebilirim

   • Metin Erzen

    Log çıktıları burada yardımcı olabilirseniz çok sevinirim çok sıkıldım herşey denedim bırakacağım yoksa bu işi 🙁

    • Log cat çıktılarına baktığım zaman Google Play Services import etmediğin anlaşılıyor.

     • Metin Erzen

      sildim tekrar kuruyorum hata ile karşılaşırsam size yazarım

     • Çözüm olması durumunda da yazarsan sevinirim .
      Kolay Gelsin..

     • Metin Erzen

      tabi

 • Ahmet Baltacı

  merhaba . ben kodları ekleyip uygulamayı run ettiğimde uygula acılmdan kapatılmak zorunda kaldı diyor . eclipse luna versiyonu sdk yı sildim başdan yukledim fakat sorun aynı adView.loadAd(adRequest); kodunu kaldırınca sorun yok fakat kodu yazınca uygulama durduruldu diyor ve uygulama açılmıyor . yardımcı olabilirmisiniz ?

  • Benim yazdığım uygulamayı çalıştırabildiniz mi?

  • Eğer android 5.0 üzerinde çalışacaksan SDK manager dan Google Play Services’ı güncellemen gerekiyor.

   • Metin Erzen

    nasıl güncelleyeceğim zaten en güncel sürümü kullanıyorum hiç birşey anlamadım gerçekten

  • Metin Erzen

   ahmet bey bende aynı sorunu yaşıyorum çözebildiniz mi yardımcı olur musunuz bana da

  • Metin Erzen

   sorunu çözebilirsen bana da ilet lütfen

 • Namam

  Merhaba. ViewPager’li sayfalara eklersem, tüm sayfaları tek sayfamı kabul eder acaba? yoksa herbirini ayrı sayfa olarak görüp ayrı ayrı görüntüleme sayar mı? Teşekkürler

  • Merhaba,bu konu hakkında pek bilgim yok her tek activity üzerinde olduğu çin tek mi sayılır yoksa birden fazla sayfada olduğu için herbiri için ayrımı sayar bilmiyorum. Ama bunu deneyebilirsin. Yeni bir reklam oluşturup dediğin şekilde eklersin ve admob console’dan bunu gözlemleyebilirsin.

 • Pingback: Google Admob Nedir ? Nasıl Kazandırır ? | Aynazel()

 • mehmet

  Denedim hata vermiyo açılıyo ama reklam çıkmıy

  • Anasayfa.xml içinde Kendi reklam id’ni koyman gerekiyor.Zaten orda’da belirttim.

 • Furkan

  merhaba bir hata alıyorum nedeni ne olabilir?

  • GOOGLE PLAY SERVİCE import ettin mi projene?

 • kaandonmez

  Bilgisayarım 1 hafta daha evde yok acaba buradan sizinle paylaşsam sorunun ne olduğunu çözebilirmisiniz. Büyük ihtimalle google play services i import etmemişimdir. Ancak sizin de bir bakmanızı isterim.

  https://www.dropbox.com/s/2821cz5vgonqtun/-data-app-com.pozitron.destekicin-1-base.apkbase.apk?dl=0

  • Bu şekilde yardım edemiyoruz .Kusura bakmayın.

 • Mustafa Öztürk

  Merhabalar,
  Ben flash cc ortamında bir mobil uygulama yapıp google play store’a yükledim. sizin anlattıklarınızın hepsini yaptım ve telefonuma bir uygulama geldi reklamda çıkıyor ben bu işlemi kendi uygulamama nasıl yapabilirim bilgi verirseniz sevinirim.

  • Flash uygulamayı webview’e mi gömdünüz?

 • Sercan Aslan

  Dostum action script 3 kod yazılımı için addmob uyumsuzluk yapıyor mu? Yoksa sadece java için mi?

  • action script 3’ün ne olduğunu bilmiyorum. O yüzden bu konuda yardımcı olamıyacam. Kolay gelsin.

 • serhat

  hepsi hatalı 1 tane dediğiniz program calişmiyor hep arka planda o ders bu ders milleti oyalıosun

  • Şimdi dostum video yu atıyorum sabahtan beri bana haktan hukuktan bahsediyorsun.Allah rızası diyorsun ama kendin reklamlı apk üretmek için her yolu deniyorsun iftira atmakda dahil olmak üzere. Biz bu siteye çalışmayan hiç bir kodu eklemeyiz. Siteden soru soran her arkadaşada elimizden geldiğince yardım ederiz ama senin gibi olmadığı sürece. Dün aksam facebooktan yazdın dedin ki ben internetsorulari.com’un sahibiyim yardım edin bende size link yönlendireyim hitiniz artsın dedin bizde sorunu siteden sor yardım edelim dedik. Sabah yine yazdın yardım edin diye bende yine siteden sor yardım edelim dedim. Bunun üzerine sitede sürekli suçlayarak yorumlar yaptın yok çalışmıyor yok bozuk.Yani sürekli iftira attın bundan dolayı zaten sana hakkım helal değil. Bunun dışında biz bu sitede emek hırsızlığı yapıp sağdan soldan bot yapıp ders yayınlamıyor 3 arkadaş kendi derslerimizi yayınlıyoruz. Yayınladıktan sonra yardım vermek zorundada değiliz ama elimizden geldiğince yardım da ediyoruz. Hatta sanada dedimki madem Allah rızası için yardım istedin eyvallah bende dedim ki sende o zaman APK nı Allah rızası için reklamsız yayınla bende sana yardım edicem dedim bunuda kabul etmedin. Buraya geldin kendi adınla değil başka bir ad ve maille iftira atıyor karalama yapıyorsun. Video linki aşağıda bunun dışında asla yardım isteme sana yardım etmiyeceğim…

   Kolay Gelsin

   Buyur sana video:

   https://www.youtube.com/watch?v=zzz76sCodUo&feature=youtu.be

 • berkant

  şimdi eyri otur doğru konus diye bir laf var tabiri caise
  şahsen katılıyorum bu lafa ama
  şöyle de bir durum var
  bende şu an denedim projenız hatalı calişmiyor yada eksik birkaç anlatım var

  windows 8 işletim sistemim şu an deniyorum ve çalışmıyor 2-3 saattir uğraştim sitenizdeki tüm dökümanları uyguladım ve aşağıda arkadasin belirttiği gibi aynı hatalar ile karşılaştim
  biyerde eksik anlatım var bence analtımı tekrar baştan gözden geçirin ve altta yorumları okuduğum kadarı ile daha projenızı %100 caliştiran birini de görmedim aşağıda herkes bir sorundan bahsetmiş
  demekki eksiklik var

  arkadaş iyi bir konuya deyinmiş neden komple tüm aşamaları sıfırdan video olarak atmıyorsunuz?
  madem bu kadar emek vermişsiniz
  bari tam yapın calişmadıkdan sonra sizin şu yaptığınız lafların bence kendi kanatimce hiçbir geçerliliği yok calişmadikdan sonra millet şunu yapmişsin bunu yapmişsin şu emek bu emek ne fark eder? calişmadikdan sonra sende karşındaki insanın emeğini harcıyorsun boşa bunuda biliyorsun değilmi?

  • Aşağıdaki video da nasıl yapıldığını anlattım.İşinize yarar umarım.
   https://www.youtube.com/watch?v=zzz76sCodUo
   Kolay gelsin..

   • berkant

    iyi güzel yapmişsin da ustadım eline emeğine sağlikda
    sen mac os biz win8 kullanıyoruz
    sende olan o alttaki mavi şey bizde yok ! bizde grande scrpts diye bir bölüm yok sıkıntı ondan kaynaklanıyor

    • berkant

     Tamamen google play dan kaynaklanıyor hata aşağıdaki arkadaşın çıldırması normal video ile bizim normal kulalndıgımız program ile alakası yok
     sen mac os kullanıyorsun bizler windows
     gayet normal tepkisi
     emek vermişsin eline sağlik ayrı bir mevzu ama
     herkes macos kullanmıyor
     o dediğin eşyde yok o yeşil şey en altta acipda google play bişey ekliyorsunda menüde o solda o en alttaki şey yok

 • berkant
 • berkant

  http://i.hizliresim.com/yo8zd0.jpg

  halen uğraşıyorum
  tüm güncellemeleri yaptim
  şekil a da gördüğünüz gibi
  sizde olan o yeşil menü
  bizde yok !
  sebep tamamen bundan kaynaklanıyor
  muhtemelen aşağıdaki tartişmada bundan cikmiştir adam haklı

 • berkant

  Benim kanaatim şu yönde

  sizler

  max os ile yapıyorsunuz

  bizler

  windows

  bu yüzden sizin sistem ile bizim sistem cakişiyor

  %100 bundan

  http://i.hizliresim.com/nmVJ91.jpg

  • demekki %100 ondan değilmiş:)

   windows da ekleme videosu Linux’ta ister misin?

   https://www.youtube.com/watch?v=oJOa_iXBjN0

  • erdinç

   max os nedir kardaş ?? adam o kadar anlatmış üstelik videosu bile var yukarda sen bu konuda yetersizsen adam napsın ? bence daha saygılı bir üslup ile yazmalısın.. ayrıca mac ile windows çakışması nedir ? sen yazılımdan anlıyor musun ? eğer anlıyorsan gerçekten yazık neyse , bu dersin kodları sıkıntısız çalışıyor bende bunuda belirtmek istedim herkese kolay gelsin..

 • desperado10

  Hocam resimdeki gibi hata alıyorum acaba bilginiz varmı gradle.properties ile ilgili sanırım çözemedim

  • Yukarıdaki videoyu izlediniz mi? Orda google play nasıl ekleneceğini anlatmıştım.

   • ergin

    private AdView adview; satırını eklediniz mi?

 • Enscom

  Hocam merhabalar ben bir canli akis uygulamasi yaziyorum google reklamlari ekledim sadece gecisli reklam startapp ile beraber kullanıyorum 100 üzerinde activity mevcut kullanici her activity anlattığında gecisli reklam gorecek acaba bir sıkıntı olurmu banlarlarmi kac tane max reklam koyabilirim

  • Merhaba,
   Hayır herhangi bir sorun yaratmaz . istediğiniz kadar reklam kullanabilirsiniz. Kullanıcıyı tıklamaya yönlendirmediğiniz sürece bir sorun olmaz.
   Ancak sürekli reklam cıkan bir uygulama çok kullanlımayacak silinecektir. Bu yüzden reklam saysını azaltmanı öneririm .

   Kolay gelsin.

 • Ergin

  Merhabalar;
  Benim uygulamamda yaklaşık 60 ekran var ve her ekrana küçük reklam ekledim kullanıcıları sıkmayacak şekilde. Benim merak ettiğim tüm ekranlardaki reklam için aynı reklam birim kimliğini mi kullanmalıyım yoksa her ekrandaki reklam için ayrı reklam kimliği mi oluşturmalıyım?

  • Merhaba tek reklam kimliği ile yapman daha mantıklı . Diğeri hem cok uğrastırır hemde artı bir faydası olmaz.
   Kolay gelsin.

   • Ergin

    Teşekkür ederim.

 • erdal

  slm aleykum üstadım eğitim vidyonuzu harfiyen uyguladım emeklerinize
  sağlık bi aşamada tıkandım resimdede belirttiğim gibi “EMULATOR NEXUX 5
  API … ” kısmına geldiğimde bu kısım bende görünmüyor acaba sıkıntı
  nedir yardımcı olursanız çok sevinirim aşağıda resimdede göründüğü gibi

 • erdal

  nexus emulatör görünmüyor

 • erdal

  ok e bastıktan sonrada şöyle bir hata alıyorum. bu raya kadar hiç bir sıkıntı çıkmadı

 • abdullah

  hocam bu prblemı alıyorum ve bir haftadır düzeltemedim neden olabilir ?(Reklam ekledikten sonra Çıktı)

 • Ahmet Domurcuk

  Merhabalar ben konudan tamamen uzağım bunu blogger sayfamda veya youtbe sayfamda admobu kullanabilirmiyim sizler nerede kullanıyorsunuz bilgi verirmisiniz admob tam olarak nedir anlatırmısınız nerelerde kullanılabilir

 • Umit

  Merhabalar ayni telefon uzerinden surekli uygulmaya grip reklama tiklanirsa ne olur

  • Alper Beyler

   hesabın banlanabilir google tarafından bu yüzden para gelecek diye sürekli olarak reklamlara sakın tıklama

 • ouzhan aydn

  hocam aynsn yapyorum ama bende ckmyor neden acaba

 • Oğuzhan Aydin

  hocam bende aynsn yapyorum ama soyle bir hata alyorum neden :

  The ad size and ad unit ID must be set before loadAd is called.

 • Burak Türker

  merhaba

  Ben reklam eklerken bir problem yaşamadım bir sorum olucak tabbed activity kullanıyorum her sayfada reklam tekrar yükleniyor reklamı sabitleme imkanım varmı her sayfa geçişinde yüklenmesi donmalara sebep oluyor

  ayrıca reklam yüklenince logcatden

  E/Ads: JS: Uncaught ReferenceError: AFMA_ReceiveMessage is not defined (:1)

  mesaj görünüyor ve logcat dolmaya başlıyor bu bir problem belirtisimi çözüm bulamadım.Şimdiden teşekkürler

  • Her sayfada tekrar tekrar göstermenin zararı yoktur. Ama istersen en altta sabitleyebilirsin. TabbedActivityDe tabların altına bir LineraLayout ekleyebilirsn. O layoutdada reklamı sabit gösterebilirsin.

 • Oğuzhan Aydın

  Merhabalar ben reklamı ekledim emülatörde çıkıyor ama telefonda çıkmıyor
  Load failed to 0 gibi bi hata veriyor bu hatayı nasıl çözerim acaba

 • Tayyip Belce

  Hata Yok Açılıyor herşey tamam reklam çıkmıyor sizce neden çıkmıyor emulatorden mi kaynaklı normal bir telefondan test edimmi
  https://uploads.disquscdn.com/images/e3961c1af521b3449b23df1b73527821beaab9a2d3f34ec02a0cc84226ea3d9b.png