Android Custom Listview Yapımı (ImageView-TextView)

Merhaba Arkadaşlar,
mobilhanem.com üzerinden anlattığımız/yayınladığımız derslere androidde Custom ListView Yapımı ile devam ediyoruz.Uygulama yazarken genel olarak lazım olan bir yapıdır Listview yapısı.Amacı ise adı üstünde listeleme yapmaktır.Bizde bu dersimizde kolayca listview yapımını anlatacağız. Piyasadaki dersler genel olarak sadece TextView kullanılarak yapılmış. Ben bu dersi imageView ve textView’ı kullanarak hazırladım.

Uygulamayı kısaca anlatacak olursak,Türkiyedeki şehir listesini ve şehirler hakkında ufak bilgiler veren bir liste oluşturduk ve her şehrin belediyesinin logosunu Listview’ın başına ekledik.

customListview

Lafı uzatmadan direk uygulama kodlarına geçiyorum.Arkadaşlar her zamanki gibi kod üzerinde gerekli açıklamaları yapmaya çalıştım.

Anasayfa.java

Burdaki listeleri string.xml dosyasında çektik.String.xml uzun bir dosya olduğu için paylaşmıyorum. Kaynak kodu indirip inceleyebilirsiniz. Anasayfa.java’da kısaca yapılanları anlatıcak olursak string.xml’den değerlerimizi(sehir adı,plaka,yüzölçümü,telefon kodu ve logo) alıyoruz ve arraylara atıyoruz.Bu değerleri ListViewAdapter.java’nın constructor’ına gönderip bir obje oluşturuyoruz.setadapter() fonksiyonu ile list’imize adapter’i set ediyoruz. Sonrasında ise listview itemlerine tıklanınca veya uzun basınca yapılcak işlemleri seçiyoruz.Tıklanınca yeni bir activity açıyoruz. Uzun basınca ise Alert basıyoruz. Siz burda silme işlemleri vs.. yapabilirsiniz.

ListViewAdapter.java

ListViewAdapter.java da constructor’a gelen verileri önce set ediyoruz.Sonra setadapter() metodu çağırıldığında o verileri view’lere yerleştiriyoruz.

Bu dersimde anlatmak istediklerim bu kadar.Dediğim gibi kod üzerinde açıklama yapmaya çalıştım .Kısa bir ders oldu ama çok işinize yarıyacağını düşündüğüm bir ders.Aklınıza takılan, sormak yada eklemek istediğiniz bir konu olursa çekinmeden yorum bırakabilirsiniz. Bir dahaki dersimde Slider Menü yapımını anlatmaya çalışacağım.

Arkadaşlar destek için sayfamızı beğenmenizi rica ediyorum facebook.com/mobilhanem.Bir dahaki dersimize kadar kendinize iyi bakın.

Taha Kırca

iOS & Android & Apple Watch Developer, Mobilhanem.com yazarı, Karadeniz Uşağu, Ordu Sevdalısı

30 Yorum

Haftalık Bülten

Mobilhanem'de yayınlanan dersleri haftalık mail almak ister misiniz?