Android Facebook Tarzı Animasyonlu Splash Screen (Giriş Ekranı)

Merhaba arkadaşlar,
mobilhanem.com üzerinden anlatmaya/yayınlamaya devam ettiğimiz derslerimize Androidde Animasyonlu Giriş ekranı yapımı ile devam ediyoruz.Bugün bir çok uygulama açılırken Splash Screen yani giriş ekranı kullanmakta.Kullanımı uygulamamıza görsellik katarken, arka planda da işler yapmamıza, uygulamızı kullanıcı için hazırlamamıza yaramaktadır.

Genel olarak iki çeşit kullanımı vardır. Bunlardan birincisi belli bir zaman gösterip uygulamaya yönlendirmek ikincisi ise arka planda gerekli işlemleri yapmak. Splash Screen kullanımı hakkında daha detaylı dersimizi Android Splash Screen (Giriş Ekranı) Yapımı(Thread veya HttpPost) bu linkimizden inceleyebilirsiniz.

Biz bu dersimizde Splash Screen ekranımıza görsellik katacak animasyonlu kullanımı anlatacağız ve facebook tarzı animasyonlu giriş ekranı düzenleyeceğiz.Uygulama açıldığında logomuz yukarı doğru kayacak ve kayma bittiği zaman login alanı gözükecektir.Ayrıca ilk açıldığında ekran yavaş yavaş görünür hale gelecektir. Kaynak kodu indirip inceleyerek daha iyi anlayabilirsiniz. Ben kod üzerinde gerekli açıklamaları yapmaya çalıştım arkadaşlar.

SplashScreen.java

activity_splash_screen.xml

Aşağıdada aniasyonların xml dosyalarını paylaşıyorum.

alpha.xml

Yukarıdaki animasyon ekran ilk açıldığında ekran alpha sını 0 dan yani tamamen transparandan başlatıyor ve yavaş yavaş görünür hale getiriyor.

translate.xml

Yukarıdaki animasyon ise logomuzu alıp yukarı doğrı taşıyor. Nereye kadar taşıyacağına siz xml dosyasında karar veriyorsunuz.

Evet arkadaşlar bu dersimde anlatacaklarım bu kadar.Normalde bu dersimde RSS Reader yapımını anlatacaktım ama araya bunu sıkıştırmak istedim. Kaynak kodu indirip direk kendi projelerinizde kullanabilirsiniz. Eklemek yada sormak istediğiniz bir şey olursa çekinmeden yorum bırakabilirsiniz.

Arkadaşlar sizlerden ricamız facebook.com/mobilhanem sayfamızı beğenmenizdir. Birdaha ki dersimizde görüşmek dileğiyle kendinize iyi bakın.

Taha Kırca

iOS & Android & Apple Watch Developer, Mobilhanem.com yazarı, Karadeniz Uşağu, Ordu Sevdalısı

3 Yorum

Haftalık Bülten

Mobilhanem'de yayınlanan dersleri haftalık mail almak ister misiniz?