Android Manuel ve Otomatik (BroadcastReceiver) İnternet Bağlantısı Kontrolü

Merhaba arkadaşlar,
mobilhanem.com sitemizden anlattığımız/yayınladığımız derslerimize Androidde İnternet Bağlantısı Kontrolü ile devam ediyoruz.Bugün uygulamalarımızın bir çoğu internet bağlantısı gerektirmektedir.Özellikle sunucu ile veri alış verişinde bulunurken internet kullanmamız şarttır.

Uygulamalarımızı yazarken sanki her zaman internet bağlantısı olduğunu düşünerek yazarız ve bundan dolayıdır ki internet bağlantısı gereken bir durumda cihaz internete bağlı değilse uygulamamız patlamakta yani crash olmaktadır. İşte bunu önlemek için bu dersimizde nasıl internet bağlantısı kontrolü yapacağımızı anlatacağım.

İnternet bağlantısı kontrolünü iki yolla yapabilmekteyiz.
1- Manuel Kontrol
2-Otomatik Kontrol

MANUEL KONRTOL

Manuel kontrol bizim istediğimiz zamanlarda yaptığımız kontroldür.Mesala butona bastığımızda sunucuyla bağlantı kuracağımızı farzedelim. İşte burda butona basılınca önce internet bağlımı kontrolü yapılır eğer bağlıysa sunucu bağlantısı gerçekleştirilir.Bağlı değilsede kullanıcıya uyarı verdirilir.Bunu nasıl yapacağımızı kod üzerindede anlatmaya çalıştım.

Anasayfa.java

Manifestte ise verilecek izinler:

Yukardaki kodda internetKontrol() methodu interneti bağlı olup olmadığını kontrol eden methoddur.Kendi projenizde kullanırken bu methodu static method yapıp istediğiniz yerden çağırarak kullanabilirsiniz.

OTOMATİK KONRTOL

Otomatik kontrol de ise sizin kontrol etmenize gerek kalmadan yazdığımız bir Broadcast Receiver sınıfı ile ağı dinliyor ve internet bağlantısı koptuğu zaman kullanıcıya haber veriyoruz. Açıklamaları kod üzerinde yapmaya çalıştım.

Anasayfa.java

NetworkChangeReceiver.java

manifestte verilecek izinler:

BroadcastReceiver’mızı bir kere çalıştırmamız yeterlidir.Her activity de ayrı ayrı çalıştırmaya gerek yoktur. Burdada sunucuyla bağlantı yapmadan static değer olan isConnected değerini kontrol edip ondan sonra sunucu ile bağlantımızı gerçekleştirebiriz.

Evet arkadaşlar kaynak kodu indirip çalışan halini inceleyebilirsiniz.Bu dersimde anlatmak istediklerim bu kadar. Sizlerden ricamız facebook.com/mobilhanem sayfamızı beğenmenizdir.

Bir dahaki dersimizde görüşmek dileğiyle kendinize iyi bakın.

Tüm Android Ders, Proje ve Kaynak Kodlar için tıklayınız.

5

Taha Kırca

iOS & Android & Apple Watch Developer, Mobilhanem.com yazarı, Karadeniz Uşağu, Ordu Sevdalısı

17 Yorum

Haftalık Bülten

Mobilhanem'de yayınlanan dersleri haftalık mail almak ister misiniz?