Kotlin Dersleri – if Else Koşul Yapısı

Merhaba Arkadaşlar,
Mobilhanem.com sitemiz üzerinden anlattığımız Kotlin Derslerine bu dersimizde neredeyse tüm programlama dillerinde kullanılan ve çok önemli bir yapı olan if else koşul yapısından bahsedeceğiz. if ingilizcede eğer anlamına gelmektedir. Aynı şekilde programlama dillerinde de eğer anlamına gelmektedir. Genel yapısı aşağıdaki gibidir.

if Else Koşul Yapısı

 

Yukarıda gördüğünüz şemada koşul sağlanırsa koşul true dönecektir ve if bloğu içindeki işlemler yapılacaktır. Eğer false dönerse else bloğu içindeki işlemler yapılacaktır. Bunu kod olarak aşağıdaki gibi gösterebiliriz.

if Else

Yukarıdaki koşul true ise if bloğu , false ise else bloğu çalışacaktır. Daha anlaşılır bir örnek ile devam edelim.
Yukarıdaki örnekte deger1 ile deger2 ‘yi “>” operatörü kullanarak karşılaştırdık. Operatörler ile ilgili derslerimiz için Operatör – 1 ve Operatör – 2 derslerimizi okumanızı tavsiye ederiz. Çünkü if koşul yapısı Operatörler ile birlikte kullanılır. deger1 deger2 den büyük olduğu için koşulumuz true dönecek ve if bloğu içindeki kod çalışacaktır. Eğer false dönseydi else bloğu çalışacaktı.
Yukarıda koşulumuz false döndüğü için if bloğundaki kodlar değil else bloğundaki kodlar çalıştı. Else bloğu koşul sağlanmazsa yapılacak işlemler için vardır ve koşul sağlanmadığı durumda direk else bloğu çalışır. İf her zaman else ile birlikte kullanılmaz. Koşul sağlanmadığı durumlarda herhangi bir işlem yapmamız gerekmiyorsa else bloğunu kullanmayız ve if bloğunu tek başına kullanırız.

Sadece if

Görüldüğü gibi hız değerimiz 90 dan büyük değilse yapmamız gereken bir şey yok. Sadece 90 dan büyük koşulunda uyarı yapıyoruz ve “Lütfen yavaş gidiniz!” uyarısı veriyoruz.

“if” – “else if” – “else” koşul yapısı

Yukarıda if else yapısının dışında birden çok kontrol sağlayacağımız “if” – “else if” – “else” yapımızda bulunmaktadır. Onuda aşağıdaki kod ile anlatmaya çalışacağım.

Yukarıdaki örnekte birden fazla koşulu ayrı ayrı kontrol ettik. Koşullardan biri sağlandığı an (if ve ya else if içindeki koşullar) ilgili if ‘in bloğu çalışacak ve alt taraftaki else if ve else yapısı çalışmayacaktı. Eğer koşullardan hiç biri sağlanmasaydı else bloğu çalışacaktı ve “x 0’dan küçüktür” yazısını ekrana bastıracaktı.

Farkettiyseniz hep koşullarımızın içinde tek kontrol kullandık. Birden fazla kontrol kullanacağımız durumlar elbette olabilir. Örneğin verilen bir değerin 10 dan büyük 20 den küçük olmasını isteyebiliriz. İşte bunun için Operatör 2 dersimizde ki Mantıksal Operatörü incelemeniz gerekecek. Biz yinede kısaca anlatalım.

And (&&) ve OR (||) => ve – ve ya kullanımı

Bu konuyu Operatörler 2 dersinde Mantıksal Operatörler kısmında daha detaylı açıkladık. Şimdi sadece bir kaç örnekle geçeceğim.

Yukarıda AND kullanımına basit bir örnek verdik. x değerimiz 8 olduğunu varsayarsak x 5 ten büyük olduğu için x>5 koşulu true dönecektir aynı şekilde x<10 true dönecektir. AND kullanımında tüm değerler true ise if bloğuna girecektir. true && true => true
x değerimizin 13 olduğunu varsayalım. x>5 koşulu true ancak x<10 değeri false dönecektir. true && false => false , Dolayısıyla koşulumuz false dönecek else bloğu çalışacaktır.

 

Yukarıdaki kodda ise OR kullanımına örnek verdik.x değerimiz 7, y değerimiz 9 olsun. x>5 true, y<10 true dönecek , true || true => true dönecektir.

x değerimiz 7, y değerimiz 13 olsun. x>5 true, y <10 false dönecek , true || false => true dönecek

x değerimiz 3, y değerimiz 13 olsun. x>5 false,y < 13 false dönecek , false || false => false dönecek ve else bloğu çalışacak.

İf ile ilgili Bill Gates ‘in güzel bir anlatımı var. Onu izlemeden geçmeyelim.

 

Kotlin if Else Koşul Yapısı dersimizi burada sonlandırıyorum. Sizlere tavsiyem programlamada yeniyseniz kesinlike derslerimizi sırası ile takip etmenizdir. Aksi takdirde operatörleri anlamadan if Else Koşul Yapısı’nı anlamanız daha zor olacaktır.

Bir sonraki dersimizde When yapısı kullanımı ile devam edeceğiz. When Javada ki switch – case kullanımının yerini almıştır. Bir sonraki dersimde detaylı anlatmaya çalışacağız. Bir sonra ki dersimizde görüşmek dileğiyle…

Konu hakkında sorularınızı konu altından ve ya SoruCevap sitemizden sorabilirsiniz.

Tüm Kotlin Dersleri için tıklayınız.

 

 

 

 

10

Taha Kırca

iOS & Android & Apple Watch Developer, Mobilhanem.com yazarı, Karadeniz Uşağu, Ordu Sevdalısı

4 Yorum

 • Kotlin ders serinizi keyif ile takip ederek buraya kadar geldim. Bilgiyi paylaştığınız ve kendinize saklamadığınızdan dolayı, en azından öğrenmek isteyene bu fırsat eşitliği sunduğunuz için çok teşekkürler.

  Mevlana’nın bir sözünü sizle paylaşmak istiyorum: Bir mum, diğer mumu tutuşturmak ile ışığından bir şey kaybetmez.

  (Bu mesajı yazmak için beni motive eden bu güzel video paylaşımı için de ayrıca teşekkür ederim.)

 • Hocam, ben 4 seçenekli bir resimli bilgi yarışma uygulaması yapıyorum farzedersek, A şıkkını tıklarsam soru 2 ye geçip tüm image’lar değişsin gibi birşey yapmak istiyorum basit bir kod bloğu var mı?
  Şu nu bulamadım en basit haliyle sorayım,
  imageView deki resme tıklayınca drawable deki diğer resim açılsın istiyorum, bu nasıl olabilir?

  • Üstad bunu hallettim pc başındayken sonucu yazarım. Şimdi merak ettiğim butona basar basmaz deaktif etmek ve tireşim ile ses yapmak nasıl mümkün olur if else yapısı ile şartlı bir şekilde…

Haftalık Bülten

Mobilhanem'de yayınlanan dersleri haftalık mail almak ister misiniz?