iOS Facebook Twitter Paylaşım (Swift-ObjC)

Merhaba Arkadaşlar,

mobilhanem.com üzerinden anlattığımız/yayınladığımız derslere iOS’ta Facebook Twitter Paylaşım ile devam ediyoruz.Bundan sonraki ios derslerimize hem swift hem objective c kodları ile devam edeceğiz.

Bugünkü dersimiz başlığından da anlaşıldığı üzere facebook ve twitter paylaşımı hakkında.Facebook twitter paylaşımı uygulama içinden paylaşım sağlar.En büyük faydası ise uygulamamızdan paylaşım yapıldığında uygulamamızın reklamının da yapılmış olmasıdır.

Genel olarak zor bilinen facebook ve twitter paylaşımı aslında sanıldığı kadar zor bir şey değil.Ben yine örnek bir uygulama üzerinden anlatmaya çalıştım.Lafı fazla uzatmadan önce Objective-c Kodlarını sonrasında ise Swift kodlarını paylaşacağım.Kodlar üzerinde gerekli açıklamaları yapmaya çalıştım.

Not: Bu dersimde UIActionSheet yapısınıda kullandım.Bu konu hakkında dersime buradan ulaşabilirisiniz.

Objective-C

ViewController.h

ViewController.m

Evet arkadaşlar şimdi Swift kodlarını paylaşıyorum.

Swift

ViewController.swift

Her iki kodda’da “Social.h” import etmeyi ve “ActionSheetDelegate” ‘i extend etmeyi unutmayalım.

Not:Buraya not olarak da eklemek istiyorum.Swift kodları İos 7’de çok stabil çalışmadığını farkettim.Benim tavsiyem Swift ile proje geliştirecekseniz direk İos 8 ve üzeri sürümlerde geliştirme yapın. İos 7 ve üzeri yapmak istiyorsanız benim şahsi fikrim Objective-C ile devam edin.

Bu dersimde anlatmak istediklerim bu kadar. Soru ,görüş ve önerilerinizi çekinmeden yorum bırakabilirsiniz.

Sizlerden ricamız facebook.com/mobilhanem sayfamızı beğenmenizdir.Birdahaki dersimde görüşmek dileğiyle kendinize iyi bakın.

0

Taha Kırca

iOS & Android & Apple Watch Developer, Mobilhanem.com yazarı, Karadeniz Uşağu, Ordu Sevdalısı

Yorum Yaz

Haftalık Bülten

Mobilhanem'de yayınlanan dersleri haftalık mail almak ister misiniz?