İş Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Birçoğumuzun çalışmadığı, iş bulamadığı ya da mevcut işinden koşarak kaçmak istercesine sıkıldığı dönemler olmuştur. Özellikle bu dönemlerde hunharca iş başvurusu yaptığımızın ve başvuru yaparken otomatikleştiğimizin aslında hepimiz farkındayız. Eğer siz de böyle bir dönemdeyseniz ya da bu dönemin yaklaştığını hissediyorsanız şu an tam da olmanız gereken yerdesiniz. Bir süredir incelediğim başvurulardan yola çıkarak iş başvurularında dikkat edilmesi gereken noktaları bir araya getirmeye çalışacağım.

Güncel bir özgeçmiş

ResumeUzmanlar her ne kadar iş arayışımız olmadığında bile özgeçmişimizi güncel tutmamız gerektiğini söylese de bunu yapabilen çok az insan tanıyorum. Henüz bu alışkanlığı kazanamamış olabilirsiniz ancak bu durum günü kurtarmak adına yapılacak hiçbir şey olmadığı anlamına gelmez. İş başvurusunu küçük bir proje gibi kabul edersek bu proje için en önemli hazırlığın güncel bir özgeçmiş olduğunu söyleyebiliriz. Deneyiminiz sadece stajdan bile ibaret olsa, öğrendiğiniz teknolojiler veya uzmanlıklar mutlaka vardır. Bu uzmanlıkları öne çıkaracak bir özgeçmiş, iş başvurusu esnasında en büyük kozunuz olacaktır.

Özellikle deneyimli adaylar arasında farklı konuda uzmanlıklara sahip olanlar mevcut ve görüyorum ki sahip olduğu bu uzmanlıklardan herhangi birini içeren iş fırsatlarına açık olabiliyorlar. Bu durumda her bir uzmanlığınızı öne çıkaracak birden fazla özgeçmiş hazırlayabilirsiniz. Ancak bu özgeçmişlerinizin birbirinden çok da farklı ve içindeki bilgilerin tutarsız olmaması gerekiyor. Her bir başvurunuza özel hangi özgeçmişiniz uygunsa onunla başvuru yapmak daha etkili olacaktır. Son olarak özgeçmişinizdeki iletişim bilgilerinin doğruluğundan emin olun ve mümkünse tek bir telefon numarası ve e-posta adresi vermeye çalışın.

İş başvurularında seçici olmak

ViewHemen hemen her gün iş başvurusu yapılan dönemlerde iş başvurularında seçici olmanın irade gerektiren ve zor bir şey olduğunu biliyorum ancak şunu da biliyorum ki; üzerine düşünülmeden yapılan bir iş başvurusu büyük ihtimalle dönüş alınamayan diğer iş başvurularınız gibi sizin için sadece bir skor olarak kalacaktır. Öncelikle hangi firmanın pozisyonu için başvuru yaptığınız oldukça önem taşıyor. İlgili firmanın bulunduğu sektör, büyüklüğü, uzmanlaştığı konular, lokasyonu gibi özelliklerin sizin kariyer hedefinizle uyuşması gerekir. Çalışmak istemeyeceğiniz bir firmanın ilanına başvuru yapmak, pozisyon ile ilgili görüşmeye katılmak gibi süreçler sizi hem maddi hem manevi anlamda yorar.

Firma filtresini geçtikten sonra ise yapılması gereken ilk şey, ilanda aranan niteliklerin sizin niteliklerinizle uyuşup uyuşmadığını ölçmek olacaktır. Normal hayatında son derecede gerçekçi ve hatta karamsar olan insanların bile bu öz değerlendirmeyi yaparken ne kadar Polyanna olabileceğine inanamazsınız. Örneğin; ilanda istenen deneyim yılı en az 7 sene ise ve siz toplamda 5 senedir çalışan biriyseniz, diğer tüm kriterlere uyuyorsanız başvuru yapmanız hiç de mantıksız olmayacaktır. Bu esneklik payı her zaman olabilir. Ancak siz daha 2 senedir çalışıyorsanız bu pozisyon için uygun olmama ihtimaliniz oldukça yüksek demektir. Dolayısıyla objektif olun ve ilandaki maddelerin üzerinden tek tek gidip bu değerlendirmeyi yapın derim. Nitelikleriniz ilandaki aranan niteliklerin çoğuyla uyuşuyorsa daha önce hazırlamış olduğunuz güncel özgeçmişinizle başvuru yapmanız için hiçbir engel kalmamış demektir.

Başvuru geçmişinizi kaydedin

ListGeçtiğimiz günlerde işe alım konusunda destek verdiğim bir pozisyon için başvuru yapan bir adayı aradım ve başvurusuyla ilgili kısa bir görüşme yapmak istediğimi söyledim. Uykulu bir sesle başvuruyla ilgili bir bilgisi olmadığını, başvuru yapılan sitenin şifresinin bir arkadaşında da olduğunu ve başvuruyu arkadaşının yapmış olabileceğini söyledi. Sosyal medyada “pardon kuzenim yazmış” sohbetlerine aşinayız da, “pardon başvuruyu arkadaşım yapmış” açıklamasını ilk defa duyuyorum 🙂

Her şeyden önce başvurularınızı mutlaka kendiniz yapın ve tek bir yerde hangi firmanın hangi pozisyonuna başvuru yaptığınızı kısaca not alın. Hepimizin kafasının karışık olduğu ve unutmaya meyilli olduğumuz anlar olabilir. Başvurunuz ile ilgili arandığınızda hemen açıp bakabileceğiniz bir listenizin olması sizi daha ilk telefon görüşmesinde rahat hissettirecektir. Ayrıca başvuru geçmişinizi tutmak size kendiniz ve kariyer hedefleriniz anlamında da ışık tutabilir, bir firmanın birbirinden ilgisiz pozisyonlarına başvuru yapmanızı engelleyebilir ve dolayısıyla daha kaliteli bir başvuru süreci yaşamanıza destek olabilir.

Unutmayın, daha fazla iş başvurusu yapmak işe girme ihtimalinizi arttırmaz. İyi bir hazırlıkla, doğru ve optimum sayıda başvuru yapmak sizi hedefinize daha kısa sürede ulaşmanıza yardımcı olacaktır. İş başvurularınızda şans sizinle olsun!

Kariyer Rehberi bölümündeki diğer yazılara buradan ulaşabilirsiniz.

 

0

Damla Pınar Ayhan

İTÜ Matematik Mühendisliği mezuniyeti ve çeşitli sektörlerde IT tecrübesinin ardından bir süredir İşe Alım Danışmanlığı yapmaktadır. Firmalar ve adaylar arasında köprü görevi görür. Geri bildirimin ve paylaşımın öncelikli olduğu, insana değer verilen projelerde yer almaktan hoşlanır.

Yorum Yaz

Haftalık Bülten

Mobilhanem'de yayınlanan dersleri haftalık mail almak ister misiniz?